Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - pomoc oko vrta
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


pomoc oko vrta

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: pomoc oko vrta
    Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 09:12
Osbourne, jesi li ti uredio vrt?
Stavi neku sličicu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 16:11
Eto vidiš, jako rado pročitam što piše mali gogo - posjeti njegovu stranicu, tamo ima čudesnih stvari.
 
Mali Gogo baš si me razveselio s ovim opisima vrta kakav želimo, jer upravo je moj ispao takav, kako ga ti zoveš "neformalni", ili divlji ja rečem i da samo rečem nisam to htjela, jednostavno sam ugurala sve što mi se svidjelo i sada imam pravo malu đunglu načetrdeset  kvadrata.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 15:40

Mali Gogo nabroji neke pokrivače tla, jer ja bih isto htjela popuniti prostor između biljaka, a ne želim travu.

Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 13:17

Ako sam dobro shvatio da si iz Rijeke, onda je najbolje vrt prilagoditi vašem podneblju i saditi vrste o kojima mi na kontinentu možemo samo sanjati, a ako ih i zasadimo moramo posebnu pažnju posvetiti zaštiti od hladnoće.

Najprije odredi želiš li urbani formalni izgled vrta ili neformalni prirodni vrt.
Formalni vrt zahtjeva simetriju, pravilne razmake sadnje, ravne ili pravilno zakrivljene linije u vrtu....
Neformalni podsjeća na prirodu, biljke su gusto posađene, prividno bez reda, mjestimično pregusto zasađene, a ponegdje postoje i praznine, obavezno je izbjegavati simetriju i ravne linije, za obrube gredica se upotrebljava kamen i prirodni materijali i sl. Recimo kod vas me fasciniraju starinski vrtovi prepuni cvjetnih lonaca od terakote razmještenih svuda po vrtu.
 
Drugo moraš odrediti hoće li ti taj dio vrta biti isključivo dekorativan ili će služiti za odmor, igru i sl. pa i te sadržaje ukomponirati u budući izgled. Takvi sadržaji zahtijevaju da dio vrta bude zaklonjen pogledima sa ulice.
 
Čini mi se da živiš u dijelu grada koji je prilično urbanog izgleda pa ne treba pretjerati sa "seoskim" detaljima kao što su ćupovi, bunari, drvena burad i sl. jer će previše odskakati izgledom od okolice.
 
Zidić nemoj rušiti, budući da su vrtovi na više nivoa daleko dekorativniji od ravnih. Radije posadi u gornji dio uz rub neki puzajući crnogorični prekrivač tla ili jastučaste zimzelene trajnice koje će spuzati dolje niz zid i tako ga djelomično zakloniti. Onu smreku ja ne bih odnio u šumu, već ju presadio na malo udaljenije mjesto od zida, baš kao i ruj, a s vremenom bih joj potkresao donje grane kako bi se i ispod nje mogle posaditi biljke kojima ne smetaju njezine otpale iglice. Dobro će izgledati takav kontrast, gorostasna smreka u malom vrtu. (A moći ćeš ju i okititi lampicama za BožićSmile)
Vodene vrtne elemente svakako ukomponiraj u budući izgled vrta. I obično pojilo za ptice s 2 L vode uljepša vrt.
 
U svakom slučaju počni raditi na uređenju, a s vremenom će ti ideje same padati na pamet pa ćeš promijeniti planove stotinu puta tijekom rada.
 
Jedino travu izbaci. Trava na tako maloj površini je samo davež i uopće ne dolazi do izražaja. Postoji nebrojeno puno pokrivača tla koji puno bolje prekrivaju tlo između biljaka, a ne traže ni približno toliko pažnje i košnju kao trava.
 
 
 
 
 
 
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2008 u 15:27
Kod mene u susjedstvu ima jedno dvorište u kojem su svako ljeto uz stazu prekrasni ogromni adami. Svaki ima cca 1,5-2 metra - ne pretjerujem! u dvorištu su iskopane rupe u kojima su preko ljeta s teglama. Zimi ih unese u kuću, a rupe ostaju do iduće godine! Izgleda jako efektno. Kad dođe vrijeme baš bum poslikala, ak gazda dozvoli!
Doduše , rupe na travnjaku, kad nema biljke, mogu biti opasne!
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 12:39
tu nemam iskustva jer kod mene nema snijega
sigurno će ti pomoći netko tko zna
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 12:27
što recimo s biljkama koje ne mogu prezimiti a ja bi ih posadio u vrt? da li da ih posadim u zemlju ili ukopam u loncu u zemlju?
živim u hladnim krajevima gdje pada snijeg
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 23:26
moja jeeeee :)
dogovorit cemo se mozemo se i upoznat
 
ajde dajte montazu:)
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 19:09
Triša,kakvu pasifloru imaš? Imaš li sliku?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 16:08
Osbourne imam za rasadit pasiflore koliko hoćeš, možemo se dogovoriti da ti nekako dam ili negdje ostavim.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 15:30
bio sam s mamom u trgovini betonskih elemenata i vidio ovu prekrasnu fontanu. molim nekoga da skine sliku i ukomponira je u moj vrt (nemam svoj komp a ovaj gdje sam sad je katastrofalan nebi podnio photoshop)
stavio bi je tamo gdje na prvoj montazi stoji bunar. iza nje bih ostavio sa svake strane mjesta za po jednog Acanthus longifolius dugolisni primog.
hvala, inace vidjeli mso i starinsku metalnu pumpu i nasli kadicu za ispod ali neznam bas...treba neko postolje...ovo mi je ljepse. ima jedna os malo manja
 
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 21:26
Originalno poslano od člana osbourne osbourne napisao:

odakle mi:)
moze par grancica hehe


Nešto imam sjemena....javi se na PP s adresom...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 01:30
Joj admine ono sto si nacrtao je fe no me na lno!
Svaka cast!
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2008 u 00:06
odakle mi:)
moze par grancica hehe
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 23:32
Originalno poslano od člana osbourne osbourne napisao:

a recite mi imam jednu lavandu ima mozda 4 5 godina, na tom bih mjestu sve lavande stavio ali je ona prevelika. mogu li je presaditi?


Imaš manje sorte lavande ...preporučam ti ovu francusku...jarko ljubičaste boje ...mojoj mami cvijeta još i sada...izgleda jako efektno u kombinaciji sa kamenom...



 

 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 20:13
Na onoj gore slici ti je"krumpirko",na Donatinim ga slikama imaš i mislim da je ona o njemu pisala-Krumpirov grm(čini mi se).Ok,nisam vidjela da je Andrea već rekla za krumpirka. Lavandu,naravno,da možeš presaditi.Zašto ne.A i lako se pelca,otkini mladu grančicu,pikni je u zemlju(ja poklopim staklenom flašom) i primi se skoro sigurno(meni se od 10,njih 9primilo)
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 16:46
a recite mi imam jednu lavandu ima mozda 4 5 godina, na tom bih mjestu sve lavande stavio ali je ona prevelika. mogu li je presaditi?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 16:29
Iz sadnice.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 14:49
kako je najbolje uzgojit passifloru? iz sjemena ili sadnice?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 12:05
To je ukrasni krumpir!
Osbourne, kad napraviš plan, odeš ispod savjeta u "Oglase" i tamo otvoriš svoju temu, lakše je za pratiti, a kako je i shasha navela, vjerujem da nas dosta ima pokoju biljčicu ili sjemenkicu viška za tvoje potrebe!!! Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.