Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orijentalni mak - Papaver orientale
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orijentalni mak - Papaver orientale

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 19:44
Baka Bea, 
Hvala još jednom na pohvalama koje izazivaju isto.
 
Ja imam narančasti papaver koji je jednako lijep kao što su jednako lijepe sve njegove nijanse i boje.
Moj mak još nije pretjerano snažan jer je mlad, također nema niti pretjeranu visinu, ali kompaktno i skladno izgleda na mjestu gdje sam ga posadila. 
Imam namjeru nabaviti različite kultivare, ali ne znam na koju adresu bih se uputila - u vezi njih, kao i kultivara ostalih vrsta koje me zanimaju, među njima i heuchere.
U Hrvatskoj je Decora Buzet jedini nešto veći rasadnik ukrasnog bilja koji nudi katalog. Ja osobno više ne znam niti za jedan drugi.
Ako netko zna, neka me demantira.
S obzirom da si rekla da već desetak godina uzgajaš Papaver orientale, uistinu sam znatiželjna gdje si ga nabavila, kao i raznolike sorte Heuchera?
 
U potpunosti se slažem s tobom da preveliki broj ljudi nije informiran o postojanju mnoštva trajnica i ukrasnog bilja.
Ne znaju njihovo ime, ne znaju kako izgledaju i za što su namijenjeni.
Upadljivost je, u najvećem broju slučajeva, osnovna vrlina koja zapadne za oko, pa se stoga i nabavljaju slične raznolike, i obično - cvjetnice, koje većina ima, a zapostavljaju se one koje zbog svojih drugačijih i neuobičajenih osobitosti dospijevaju u drugi plan..., ili najposlije, nikakav plan, jer im na prvi pogled nisu ni bile zamjetne.
Zato i jesmo svi ponaosob tu... da informiramo i ukažemo na ljepotu svakog biljnog člana sa svim njegovim osobitostima i pozitivnostima, kao i ponekom negativnom stranom. Naravno, ne idući u krajnosti.
Jer kad bismo krajnostima ispunjavali život i ljubav prema nečemu, ničega ne bi niti bilo od silnih "kuknjava i gnjavaža" koje si čovjek obično sam nametne.
 
Što se tiče sjemena lupinusa, zainteresirana sam.
Kako rekoh, obožavam svjetle, bež žućkaste i žute kultivare jer su neuobičajeni i ne previše zastupljeni.
Lijepi su i oni izrazite cinober crvene boje.
 
No, kako sam se oduvijek sama snalazila u pribavljanju detalja koje bih poželjela, pomalo mi je neugodno i pristati na takvu situaciju.
Uistinu hvala!
Ali voljela bih znati gdje bih i sama mogla nabaviti nešto, ili pak više toga kad bih se odlučila.
 
Za sada topao pozrav u ovo pljuskovito predvečerje Smile
 
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 13:26

Al smo oštri !Smile Iz mog djetinjeg iskustva znam da kad se miriše mak zna zaboliti glava, bilo od poljskog bilo ovog . I da se od ovog maka može napraviti opojno sredstvo ( morfij).

Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 12:58
Ivane, nemoj plašiti ljude, boli i od cigareta i lošeg vina i još puno toga. Makove uzgajam već cijelo desetljeće i nisam to primijetila. Možda misliš na narodno vjerovanje da nije dobro spavati u polju poljskih makova? Odrezati cvijet i staviti u vazu bilo bi svetogrđe jer ne bi potrajao dugo - latice se osipaju. Preporuka je uživati u njihovoj kratkoj i neizmjernoj ljepoti. Ništa nije savršeno, pa ni makovi. Sad kad su ocvali postaju ružni pa ih valja odrezati (i lišće) a prazninu popuniti drugim cvijećem, kao što je OTC napisala. Pozdrav
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 10:26
ali od njega boli glava !!!!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Lipanj 2008 u 10:25
OTC, vrlo lijep i detaljan opis ljepotana s istoka, Papaver orientale. Da bi uštedjeli povezivanje vrtlari su selektirali sortu visoku samo 50 cm imam je i svaki dan sam se divila prekrasnim cvjetovima, od bijele, ružičaste, žarko crvene, boje maline i dr. Na slici 5 je Prinzessin Victoria Louise omiljena boja Beth Chatto, engleske 'Plantswoman' a na 4. slici Cerdic Moris, nazvan u čast eng. slikara. Nameće mi se pitanje je li ti s tvog oblaka opisuješ biljke iz mog vrta? Echinops si predstavila dostojno ljepote tog bodljikavca. Ja imam još i Echinops spherocephalus Artic Glow srebrenastih velikih kugli s tamnocrvenim stapkama, još veći i jednako lijep. Čini mi se utješno da se ipak u ovoj našoj konzumerističkoj stvarnosti ne mora po biljke ići u strane trgovačke lance - Ima ih i kod nas samo nitko za njih ne zna. I nadalje važi ponuda za sjeme žute vučike. Molim te napiši još mnogo prekrasnih i inspirativnih postova., prosvijetli nas i nadahni ljepotom. Pozdrav Bea
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2008 u 19:39
U kasno proljetno bogatstvo i raskoš boja drsko ulijeće gordi orijentalni mak sa svojim žarkim nijansama svilenih latica.
Još ga je 1701. godine, tijekom putovanja, francuski botaničar Joseph Piton de Tournefort otkrio u istočnoj Turskoj i donio u Evropu. Odonda se brojnim kultivarima, posebice početkom dvadesetog stoljeća, počinje razmnožavati i uzgajati.

Engleska je bila veliki začetnik raznolikih sorti koje još i danas krase vrtove diljem svijeta.

 

Papaver orientale pripada porodici Papaveraceae i veoma je otporna, robusna biljka.

Njegova potreba za hranjivima ne izaziva posebnu pozornost.

Traži dobro drenirano, pjeskovito tlo s nešto humusa koje ne zadržava mnogo vode, dok ga je, istodobno, za vrijeme velikih vrućina potrebno održati vlažnim.

Tla koja su blago kisela, neutalna i osnovna (bazična) su najpogodnija za sadnju.

Njegova je izvorna postojbina obilovala suncem tako da je on i u svojim kultivarima zadržao odrednicu sunčanog i suhog vremena kao temeljnu pretpostavku za lijepu i bogatu cvatnju, premda se i u rahloj sjeni može neometano razvijati

Najidealnije mjerilo uspješnog cvata leži u osmosatnoj osunčanosti.

 

Papaver orientale je uistinu skladna kompaktna biljka dlakavih nazubljenih listova sivozelene boje koja, ovisno od kultivara, doseže visinu i do 90 cm.

Sredinom svibnja i u lipnju, na dugim čvrstim stabljikama pojavlju se krupni cvjetovi svilenkastih latica koji su čarobno strukturirani raznolikim nijansama i bojama.

Javljaju se od nježno bijele do žarko svjetleće crvene, s crnom ili tamnosmeđom mrljom u unutrašnjosti cvijeta.

Takav koloristički kontrast još više naglašava nezemaljsku gracilnost i sjaj istočnjačkog podrijetla.

S obzirom da pojedini kultivari dosežu znatnu visinu, nužnost  je povezivanja očita, jer bi se u protivnom sav taj začuđujuće lijep prizor mogao izvaliti i pokvariti dojam nemjerljivosti i gordosti.

 

Unatoč svojoj kratkotrajnoj vladavini orijentalni mak je u vrijeme cvatnje neizostavni vladar među cvatućim biljkama, čija ljepota izaziva divljenje u trenucima dok treperi na sivozelenoj podlozi vlastitih istova.

Ako se cvjetovi orežu ne dopustivši im da stvore sjeme, u svibnju mogu proizvesti još jednu cvatnju.

 

Sredinom ljeta Papaver gubi svoj sjaj, a mjesto gdje je carovala njegova neprikosnovena nazočnost ostaje prazno.

Stoga bi uz njega bilo nužno posaditi biljku koja u ljetnjim mjesecima dobija na širini i tako popunjava novonastalu prazninu.

Dalia je jedan od boljih izbora jer se na nj nadovezuje svojom raskošnom cvatnjom.

Cvjetovi ovog maka su hermafroditi - sadržući i muški i ženski organ.

Razmnožava se sjemenom i korijenovim reznicama u kasno ljeto.

Prije snažnijih hladnoća bilo bi uputno na biljku nagrnuti malč od suhih grančica ili nakupina velikog lišća kako bi je se zaštitilo od eventualnog smrzavanja tijekom hladne i vlažne zime, da bi u proljeće opet zasjala neizostavnom čarolijom boja.

 

 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.