Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zna li netko što je "lik"?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zna li netko što je "lik"?

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
morgaine View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morgaine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zna li netko što je "lik"?
    Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 20:24
Ovo "lik" se kratko izgovara. Od usitnjenog lišća te biljke se pravi sirup za prehladu. Prije 10ak godina moja baka ga je pod tim imenom kupovala u biljnoj ljekarni, a danas više nitko ne zna što je to. Jel možda netko zna za tu biljku i ima li ona možda neko drugo, poznatije ime?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 07:29
Možeš malo pobliže opisati to lišće(ako je lišće), ali mislim da se radi o isklandskoj mahovini (islandski lišaj), ne tvrdim da sam u pravu....
Na vrh
morgaine View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morgaine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2008 u 19:29
Hvala lijepo na odgovoru! Kaže baka da se ne sjeća točno, al misli da su to bili nekakvi duguljasti listići i grančice. 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2008 u 09:58
e onda nije islandski lišaj Cry
to je nešto drugo... probati ću doznati, ali ne garantiram
Na vrh
anitnom View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anitnom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 16:45
Za ljek neki vele lik,e a ima jedna biljka Sanicula europaea (likarica, ličarka, ljekarica, zdravičica, zdravčica, milogled) koja istina nema dugoljaste listove, ali se kao čaj koristi za lječenje dišnih organa, pluća, olakšavanje kašlja er razrjeđuje sluz i pomaže da se ona izluči. Možda je to to.
http://plant-identification.co.uk/skye/umbelliferae/sanicula-europaea.htm
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 19:25
Plantaginis ili trputac,  ima duguljaste listove, cvijet na grančici. Od sjeckanih listova se radi sirup za lakše iskašavljanje. Ne znam da li je to biljka koja se u kraju bake pod zove "lik", ali teško je to (u neku ruku i zanimljivo) kad svaki kraj ima svoj naziv za biljčice i onda dolazi do zabuna. Probaj naći slike na netu pa pokaži baki je'l to ono što traži
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2013 u 23:01
morgaine,
da nije Hajdučka trava, vidi malo ovdje, ali pazi i dobro pročitaj, jer je i otrovna.
Ne znam točno, pogledaj i ovo, koliko sam pronašla na Google-u.
A trputac sam sama radila, kakva razlika od onog iz ljekarne, popio se začas.
Sretno sa prepoznavanjem. Nadam se da će veći znalci više pomoći.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,160 sekundi.