Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesne orhideje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesne orhideje

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 18>
Korisnik
Poruka
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2013 u 21:39

Da nisu uši? Kod njih se pojavljuju ljepljive kapljice.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2013 u 21:12
Moguće,ali ne vidim okom tu gamad.Sestra je rekla da je pročitala negdje da bi mogle biti uši,ali pošto nisam primijetila ništ živo odbacila sam tu teoriju.Novi problem je što sam unatrag nekoliko dana primijetila da su počeli žutjeti i otpadati pupovi na 2 biljke i to dok su pred otvaranje.Bojim se da je to povezano.Nikad mi se to nije događalo 
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2013 u 21:54
Možda su vunaste uši? Tako je i kod mene bilo pa sam jedva primjetio te male vunaste napasti. Prvo sam si mislio, ma nije to ništa dok nisam vidio s unutarnje strane lista bijele vunaste uši. Ja sam svoj problem riješio tako da sam orhideju pošpricao mješavinom bijelog ulja i vode. Drugi dan ih više nije bilo. Probajte zaviriti s unutarnje strane lista, možda se dobro skrivaju, a znaju se sakriti i u pupovima koji se ne otvaraju ili venu.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2013 u 22:50
@goran44, dobro si se te napasti riješio s bijelim uljem. To ulje uništava i jajašca, ali postupak treba ponoviti nakon osam dana. Ja u bijelo ulje dodam i neki od akaricida za prvo špricanje, u drugom nakon osam dana ne. Tako me je savjetovao gospodin u poljoprivrednoj apoteci, inaće stručnjak za zaštitu bilja.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2013 u 22:53
Originalno poslano od člana jankić jankić napisao:

Moguće,ali ne vidim okom tu gamad.Sestra je rekla da je pročitala negdje da bi mogle biti uši,ali pošto nisam primijetila ništ živo odbacila sam tu teoriju.Novi problem je što sam unatrag nekoliko dana primijetila da su počeli žutjeti i otpadati pupovi na 2 biljke i to dok su pred otvaranje.Bojim se da je to povezano.Nikad mi se to nije događalo 
To je napast koje se nije lako riješiti ,a bogme ni otkritiConfused Unište biljku preko noćiOuch baš je iscrpe.
Nisam pobornik kemije, no svakim danom vidim da bez toga ništaAngry
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 09:18

jankić dobro gledaj. Kod mene su bile i na cvjetovima.
Toliko su sitne na početku i prozirne da ih jedva vidiš, a unište sve pred sobom.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 16:20
Iskusni ovdje, molim pomoć Smile Iz kojeg razloga se orhidejama omlohave listovi?
Sve ih isto tretiram, stoje na istom mjestu, pa su se nekima ipak omlohavili, nekima ne... Confused
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 20:00
Ljudi bome vidim da imam pravi problem.Sutra šaljem muža u neku poljoprivrednu ljekarnu po bijelo ulje.Sad me još zanima,s obzirom da kažete da mogu biti i na cvjetovima-gdje sve smijem špricati?
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 20:44

Evo što se tiče mog slučaja, cvjetovi su već pomalo venuli,a imao sam i par ,,zdravih" cvjetova, ali sam odrezao cvjetnu stapku pri vrhu gdje su bili cvjetovi. Znači, cvjetova se morate riješiti (žao mi je), ali ako hoćete da deja preživi ovo je neophodno, bit će se lakše riješiti uši! Već sam prije napisao da sam špricao po cijeloj orhideji, pa čak i unutra u koru u kojoj se nalazi. Sve se cijedilo s orhideje, kapalo je i još nekoliko minuta nakon tretmana/špricanja! Bebolina je predložila da se šprica još jednom nakon 8 dana, može slažem se, nikad dovoljno opreza. U mom slučaju bilo je dovoljno jednom obilno. Kad budete tretirali deju bijelim uljem nemojte je iznositi van na ovo hladno vrijeme, možete je špricati npr. iznad kade u kupaoni ...

Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 20:47
vila2, jel možda stoje kod prozora kojeg često otvarate radi prozračivanja prostorije u kojoj se nalaze?
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 21:27
Goran44, puno hvala na odgovoru! Znači moglo bi bit od hladnoće? Ili velikih temperaturnih razlika? Stoje u jednostranom prozoru... Možda im je hladno Cry
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 22:51
Ma luda sam,baš smo muž i ja gledali biljke po kući-mislim da se opet pojavio crveni pauk iako mislim da su kod orhideja druge bube u pitanju.Nevjerojatno je da uvijek,ali baš uvijek moraš biti na oprezu.Mislim da će sutra hodnik na neko vrijeme biti u"karanteni"jer namjeravam većinu biljaka u kući tretirati-kupaona je premala.
Hvala svima koji se trude pomoći savjetima-zlatni ste...
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 23:04
Originalno poslano od člana vila2 vila2 napisao:

Iskusni ovdje, molim pomoć Smile Iz kojeg razloga se orhidejama omlohave listovi?
Sve ih isto tretiram, stoje na istom mjestu, pa su se nekima ipak omlohavili, nekima ne... Confused
 
a kakvo je korjenje jesi provjerila....obično omlahove listovi ako je korjenje u lošem stanju
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2013 u 23:38
Još nešto,danas kupujem u Ktc-u susjedi orhideju kao poklon za rođendan.Kad sam je podigla iz nje je curila voda kao da si odvrnul slavinu.Takvo ponašanje prema biljkama bi trebalo zakonom zabraniti.Osim toga pitala sam za popust na ocvale orhideje-nemaju.Rađe će ih na kraju baciti.
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2013 u 07:10
vila2, vrlo lako je moguće da su listovi omlohavili zbog otvaranja prozora radi prozračivanja sobe. Orhideje su osjetljive biljke, a pogotovo na hladnoću, vjerujte ne treba im puno da uvenu pogotovo ako se po nekoliko puta na dan otvara prozor.
Moja kolegica s posla je morala ove godine baciti 3 orhideje jer su joj ostale na prozorskoj klupčici, nema radijatora ispod klupčice već klasično grijanje (kamin) za cijelu prostoriju, otvarao se prozor i više nego što je trebalo, a stolarija joj je u lošem stanju. Kad sam joj rekao da ih obavezno premjesti barem pola metra od prozora na stolić ili sl., već je bilo prekasno.
Ovo ponašanje prema orhidejama i ostalim biljkama u trgovačkim centrima me uopće ne čudi, nestručni i nezainteresirani ljudi rade posao koji ,,moraju" raditi, a nagledao sam se gluposti da ne pišem sad.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2013 u 16:02
Gorane, pčelica7, baš takvo neko iskustvo mi je trebalo Heart
Iako, nisam ništa pametnija, pošto je taj prozor rezerviran baš za njih i uopće ga ne otvaram, jedna od mlohavica je pustila novi list, a druga nešto na ocvaloj stapki, ja se nadam da nije keiki... Možda im je samo po noći kad nema grijanja u prozoru prehladno... Možda brinem bezveze? Korijenje izgleda zdravo.
Na vrh
Mihi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 05 Prosinac 2012
Status: Offline
Bodovi: 115
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2013 u 17:11
vila2 ako nije problem poslikajte nam orhideju i korijenje..i nebi bilo loše kad bi mogli izmjeriti dnevnu i noćnu temp kraj orhideja..lakše bude odrediti točan uzrok..ali najčešće omlohave od previše vode..nisam imala iskustva s dejama koje su se smrzle zbog otvorenog prozora pa za to nemrem govoriti..a pogotovo u vašem slučaju budući da ne otvarate prozor..
Na vrh
jankić View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jankić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2013 u 22:17
Danas sam pošpricala orhideje i ostalo bilje jer mi je postalo sumnjivo pa kaj bude bude.Mislim da gore nemre biti.Samo me muka hvata od pomisli da moram to ponoviti.
uživaj u mladosti,nikada nećeš biti mlađi nego što si danas
Na vrh
bugic View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 337
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 11:15
Upomoc....ne znam dali moram presaditi, nesto mi se pojavilo.... sitne bijele tockice s jedne strane i zelene alge s druge strane. Steta mi je sada presadivati jer mi je krenula stapka ako bas ne moram. Orhideja je u staklenoj teglici bez otvora, listovi super izgledaju, cvrsti i napeti, korijenje se ne vidi. HELP



Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2013 u 13:12

Možda je previše zalijevate, meni se tako čini. Alge su pokazatelj pretjeranog zalijevanja, a i ove bijele točkice mi se čine kao plijesan što isto nastane zbog previše vode. 

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 18>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.