Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače - identifikacija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače - identifikacija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516 19>
Korisnik
Poruka
slavatiho View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 02 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slavatiho Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 15:54
Thuja smaragd !
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
d.i.n.a. View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 495
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje d.i.n.a. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2011 u 18:37
Nije zlatna već zelena...Mislim da je tisa (aurea) rješenje, da se oblikovati a i prirodno slično raste...
Tena 28.3.2010
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 23:47





Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 00:09
Nekakav čempres,nalazi se u Zadru blizu hotela Kolovare,zna li tko koja je vrsta?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 09:46
Zar nije sempervirens horizontalis ?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2011 u 12:39
Ne,nije,ove šiške su puno manje,po iglicama na prvi pogled više sliči na gluhač,desno se vidi jedan sempervirens,ima puno tamnije lišće.Vide se i mlade šiške,imaju srebrnasti nahuk.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 10:54
Da li bi mogao biti cupressocyparis?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2011 u 22:40




Na prvoj slici je detalj grančice sa češerima cupressocyparisa. Mislim da se češeri na slikama ne podudaraju . A i habitusi mi nisu slični. Cupressocyparis ima više jajasto stupčastu rast.
Kada si već spomenuo cupressocyparis (križanac Cupressus macrocarpe i Chamaecyparis nootkatensisa) potražio sam na netu slike grančice sa češerima Cupressus macrocarpe, koliko se oni podudaraju?
Slike su sa interneta

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2011 u 23:56
Evo sam napokon i ja malo proguglao prema tvojoj sugestiji,ona gornja slika baš i ne sliči,malo su prerogate one šiške ali našao sam drugih slika po kojima sam sam siguran da se radi o Cupressus macrocarpa.Neobična vrsta,ima jedna slika jednog metuzalema,ogroman je,a izgleda da ih ima i piramidalisa.Probati ću ih malo razmnožiti,šteta da je samo jedan u gradu.Bila su još dva slična,jedan visok ogroman ali je imao velikih oštećenja pa su ga posjekli,i drugi koji je još jedva živ,ostalo mu je još možda petina krošnje,nastojaću i ovog uslikati,sličan je ali može biti da je neka druga vrsta,na njemu se jako rijetko nađe koja šiška,koje su vrlo slične C.macrocarpa,ali su četine malo drugačije forme.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 20:31

Evo jedne stare ljepotice, zanima me koja je točno vrsta, jer ju kanim razmnožit, tim više što su mi danas kad sam je slikao vlasnici rekli da će je rušit. To je takva šteta! Ima oko pola metra u promjeru, možda i više.

Malo boja vuče na plavkastu, kolorit slike vjerojatno nije 100% stvaran.
 
I važno pitanje! Da li je sad moguće pronaći sjemenki u češerima ili ispod nje(iskoristivih), i kad mogu očekivat novo sjeme i kada ga brati? Vidim da ima mladih zelenih češera, dugih malo manje nego ovi zreli.
Ako treba još koja slika recite što konkretno treba slikat?
 
 
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 22:04
To tije duglazija (Pseudotsuga mensiesii). Podrijetlom iz pacifičke obale Sjeverne Amerike. Kora je jako razpucala na stablu i malo slična mamutovcu. Danas je janvie stablo Sequoia sempervirens sa 115,4metra, ali prije toga je držala rekord duglazija sa preko 130metara. MOžeš malo iglica potrljati u rukam i miriše na limun. Nisam je još sijao, koda nas u Sloveniji ima dosta je po šumam, gde su je sadili u prošlosti zbog njenog brzog rasta i pongde se več sama razmnožava. A ono, čuti poslat u prvoj priliki.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 22:05
Češere ti je najbolje pokupi na jesen-zima, kada sazrije.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2011 u 02:35
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

Nije mi poznat taj bor, ali nije to. Izvor biljke je Japan. Nije bor, nego prije je bio u familiji Taxodiaceae, ali ga je sada DNA-analiza dala u svoju grupu bez bližnjeg fodjaka, u kojoj je jedini predstavnik. Ta je vrsta jedna izmedju najstarijih predstavnika biljaka na Zemlji pored ginka, araucarie, cycas, metaskvoje, diksonije.
Odogovor slijedi sledečoj poruki
 
Pozdrav compadres!
 
Evo me pononvno ali s jednim pitanjem koje me već jedno vrijeme proganja i muči, a sad se iskristakiziralo, jer s vremenom kako sam na forum stigao radi nabavke i uzgoja medonosnih biljaka, ponajprije drveća upoznao sam i druge vrste koje su me totalno privukle i postale apsolutni MUST HAVE!
 
To su vrste koje su specifične po sljedećem; duljini života, visini i opsegu, nemaju bližih srodnika.
 
Zato bih zamolio da tko zna(mada je već evidentnoClap) napiše te vrste i ono najzanimljivije o njima, koliko dugo i veliko narastu.
 
Meni bi taj popis jako trebao jer ne znam sve te vrste, ali znam da ih jako želim sve posadit oko kuće i oko buduće kuće sa većom okućnicom (I have a dream), jer ovdje neće stati.
 
Pregledavao sam ovaj podforum i oduševljen ostao kad vidjeh ovaj "borić" što si ga stavio Pinusu da pogodi. A pitam se koliko toga još ima što će me tek oduševit. Čudestan svijet prirodne raznovrsnosti!
GROW!
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 16:25

Pozdrav!

Nema vas nešto?! Ili je pitanje gore preteško ili predugo za pisat?? Što je tu je, primoran sam ostati kod njega, ali ću ga malo dotjerat.
Evo imam jedno zanimljivije, a to je identifikacija jele na slici. Jako mi se sviđa i moram nabavit nešto, ali ne znam koja je točno vrsta. Češeri stoje prema gore, tu nema dvojbe. Prelijepe je tamno zelene boje što se vidi i na slici. Pokojni gazda koji ih je posadio mi je rekao da su to američke jele, a njegova žena kasnije - kanadske. Googlao sam ali ništa slično ne nađoh pod time, a znam da nisam trebao jer vi to imate u malom prstu. Na prvoj slici se vide 2, na drugoj je grančica, imam i treću sa nezrelim češerima, ali mislim kako nema potrebe za njom.
 
 
GROW!
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 16:50
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

To tije duglazija (Pseudotsuga mensiesii). Podrijetlom iz pacifičke obale Sjeverne Amerike. Kora je jako razpucala na stablu i malo slična mamutovcu. Danas je janvie stablo Sequoia sempervirens sa 115,4metra, ali prije toga je držala rekord duglazija sa preko 130metara. MOžeš malo iglica potrljati u rukam i miriše na limun. Nisam je još sijao, koda nas u Sloveniji ima dosta je po šumam, gde su je sadili u prošlosti zbog njenog brzog rasta i pongde se več sama razmnožava. A ono, čuti poslat u prvoj priliki.
 
 
Hvala na odgovoru. Malo sam dodatno proGooglao i ustanovio da je ovo konkretno kultivar "glauca", ova plavkasta ima još neka dva kultivara, mislim da je razlika u boji iglica. Uglavnom sad kad smo determinirali vrstu mogu reći da ih primjećujem na svakom koraku u Dugoj resi i Karlovcu. Naletio sam još na par zanimljivih četinara, kad poslikam pa ćemo identificirat.
Sequoiadendrone, kad si naveo da je to bilo najviše drvo na svijetu, ne moram ti ni pričat da krećem u hitno skupljanje sjemena i nabavku pokoje sadnice. Čuvam jednu predobru lokaciju u šumi upravo za neko zimzeleno drveće i sad se izkristaliziralo što će to bit. Samo se bojim da mi to netko ne posiječe za božićno drvce, to je vrlo izvjesno, pogotovo što je relativno neuobičajena i lijepa pa time i idealna.
 
 
GROW!
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 16:53

Kako se ne bi zagubilo u postovima (štoviše mojim) ponovno postavljam isto pitanje samo malo dorađeno, a to je ujedno i zamolba da tko god zna za nešto, to i napiše,  a to je sljedeće;

Vrste drveća koje su specifične i spadaju u kategoriju, ajmo je nazvati - "NAJ". Znači najbrže rastu, najdulje žive, ponajviše su rastom i opsegom, imaju najveće listove, najveći prirast drvne mase, najjače ili najšire ili najdublje korjenje, najstarije su vrste na planeti, tj. nemaju bližih srodnika...
Da sad ne nabrajam, nadam se kako ste shvatili bit.


Uglavnom mene osobno je počelo očaravat drveće koje je po nečemu "naj" i lagano pribavljam od svega pomalo i veseli me što toga još zasigurno ima, a ja to ne znam, a vi vjerojatno znate..
GROW!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 17:39
Evo nekoliko četinjača iz moje kolekcije koje su po nečemu NAJ:

Pinus aristata Engelm – Trenutno najstariji živi organizam (neklonirani) na Zemlji. Sa izmjerenom starošću od 4844 god. i 4789 god.

Cupressocyparis Leylandii – Najbrže rastuće crnogorično drvo na planetu. Kada ima optimalne uvjete za rast raste preko metar na godinu.

Sequoiadendron giganteum – Drvo sa najvećom masom na planetu. Najteži živi organizam koji je ikada rastao 1250 tona. Ujedno i najveći volumen ikad 1500 m3

Picea pungens Edith – Najplavija od svih četinjača (ovo je po mojoj procijeni, nisam na netu vidio ništa plavije . . )
   
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2011 u 18:10
Jako je slična našoj obični jeli (iglice), Abies alba, ali ako ima dulje iglice možda bi moga biti Abies grandis :
http://en.wikipedia.org/wiki/Abies_grandis
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 20:01
Pinus hvala na odgovoru, nadam se kako će se još netko nadovezati.
 
Odmah sam to progooglaso i mogu reći da mi se najviše sviđa ovaj najstariji organizam. Jel ima toga za nabaviti?
 
Sqd, progooglo sam i Abies grandis ali nije to to. Ta ima nekako okomite iglice na grančicu, rjeđe su i nisu tako tamno zelene.
 
Nismo još odgonetnuli.
Kad stigneš molio bi te da malo upotpuniš ovaj popis "naj" drveća, zasigurno imaš što za napisati.
 
Odoh ljudi na godišnji, malo i na more, ali prije doma betonaža do besvjesti, tako da me na forumu ne bude vjerojatno jedno vrijeme.
GROW!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2011 u 21:46
Neznam dali se spominjala ovdje vrsta Agathis australis,na Novom Zelandu gdje se nalaze prastara stabla nazivaju ih Kauri.Također vrlo stara vrsta,impozantnog habitusa.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1213141516 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.