Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koraljna zvončika - Heuchera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koraljna zvončika - Heuchera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 30>
Korisnik
Poruka
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 19:21
evo ilustracija

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 19:27
i ove su takorekuć na cesti

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 20:34
Moram naći novu poziciju za hauchere, kako vidim preporučujete hladovinu. Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2011 u 20:59
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Moram naći novu poziciju za hauchere, kako vidim preporučujete hladovinu. Smile
 
Srčeko, prije nego počneš iskopavati, seliti i raditi nered LOL, hajde pogledaj link koji je još lani preporučila Rain. Heuchera je mnogo, a svaka ima oznaku da li joj više odgovara (za rast, razvoj i stvaranje karakteristične boje listova) sjena, polusjena ili sunčeko. Tim više što ti za mnoge svoje heuchere imaš ime  i prezime, a ne samo biljčicu u ljubav.
 
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 08:34
cure, ako moje prežive u Senju, na buretini, sasušenoj lošoj zemlji, suhom zraku i zvizdanu, onda znajte da su te biljke nevjerojatno prilagodljive i izdržljive i uvijek vrlo dekorativne.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 13:03
Hvala PerlaHug

Sve sam ih strpala u isti koš, ne misleći da traže drugačije uvjete.
 Ali moram ih seliti jer će biti građevinski radovi na zemlji.

Preživjele su i kod mene, ali da se mogu hvaliti sa haučerama koje su najstarije ne mogu. E sad još nisam utvrdila da li su ih voluharice oštećivale, jer to uništi biljku. Puno biljaka mi je samo nestalo i jedino mogu to povezati sa malim vampirima,

 Drugo su tek svježe zasađene hibridne , ali ni one sve nisu bile najbolje jer ih je vjtar spržio pa sam imala sasvim drugu viziju da imam žućkaste hauchere a nisu. Kod druge osobe su drugačije izgledale.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 06:28
Moje su zvončike dosta stradale ove zime, jučer sam im očistila suho lišće i želim im dobar proljetni oporavak..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 21:29
Moje su totalno stradaleCry
Možda sam ih trebala zaštititi.Cry
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2011 u 21:47
Smrckice, nisu ni moje baš za izložbu, ali vjerujem da će se oporaviti, pa i tvoje također.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 05:36
Curke zašto ste zabrinute? Pa ni jedna trajnica iz zime ne izađe kao one nabildane ljepotice iz grijanih plastenika. Većina zeljastih trajnica preko zime potpuno nestane. U tome je njihova vrijednost, da znadete da će svako godine potjerati snažnije i ljepše. Preko moje Aleje heuhera štraftale mačke, štošta ostavile. Neko lišće je oštećeno sušom, ali heuhere žive. Dva topla dana i  ponovno će potjerati novo lišće. One potječu iz hladnih planina Sjeverne Amerike, pa zašto ne bi preživjele našu zimu.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 08:40
Upravo u tom buđenju prirode i proljeća te ponovnog rađanja iz smrznute zemlje jest čar i vrtlarova sreća.. No, i tuga ukoliko neka od biljkica ne preživi zimu. Smrčkić, nadam se da će tvoje zvončike ipak biti ok!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 09:02
BB hvala kaj nas tješiš, nadam se da bude tako!
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 09:19
poruka je OT: Baba bea poslao bi vam pm ali je sanducic pun :/ 
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 09:28
Baka Bea meni jučer suze došle na oči, tak sirotice jadno izgledaju, ali znam da budu za mjesec dana ko nove, još ljepše i bujnije.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 09:33
Znam da će me rasadničari "zabiti u crnu zemlju", ali moram napisati ono što sam godinama vrtlarenja naučila. Plastenička proizvodnja je  slikovito rečeno, na tekućoj traci. Pri tome se osim kontroliranih uvjeta koji nevjerovatno pogoduju brzom rastu (toplina, dodatno osvjetljenje, prihrana,  zaštita i druga kemija) koriste supstrati na bazi treseta, koji je "dobar za rasadničara, a loš za vrtlara". Taj način uzgoja je omogućio masovnu proizvodnju pa   su biljke postale jeftine i dostupne neovisnu o vremenskim prilikama i godišnjem dobu. No u čemu je problem? Nevjerojatno je koliku količinu vode treset može primiti, što za trajnice koje ne rastu na močvarnim staništima nije dobro, pogotovo ako se nakon jesenskih kiša smrznu. S druge strane, kad se za ljetnih žega korjenova bala isuši,  nema tog zalijevanja koje je može natopiti. Zato ćete naći savjet "prije presađivanja potopite lonac u vjedro s vodom". Te biljke su osuđene na kratak životni vijek. Oprostite na dugom postu.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 09:37
Deca draga kaj ste marljivi. Hvala Dado, ispraznila sandučić. Ne tješim vas, vidjet ćete kak će se heuhere čudesno oporaviti. Tija ona svijetlozelena sa šatiranim lišćem je prekrasna bila cijelu zimu, ali većina nas se pali na crvene. Za mene još jedno lijepo iznenađenje, a i slikar je dobar.
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 10:38
Obilježja ove zime su puno minusa bez pravog sniježnog prekrivača te velike i nagle promjene temperatura (u Zg, a čini mi se i drugdje). Primjetila sam da su ona siječanjska neuobičajena zatopljenja vrlo loše djelovala na izgled većine biljaka. Začudo, od heuchera najlošije izgleda jedna koja je u zemlji. Podsjetila me Baka Bea, ta je na meti susjedovog peseka i nekih maca koje rado protutnje vrtom. Ali već sada, nakon par ljepših dana, primjećujem da se stanje popravlja. Zvončike su živnule i podižu polegnute listove. Ma, sigurna sam da će izaći iz svega ljepše, veće i jače.

Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

... ali većina nas se pali na crvene...

Misliš na one sa "obojanim"  lišćem? Meni se najbolje drže H. sanguinee, sa zelenim, malo šatiranim i nešto sitnijim lišćem. Jedna od njih, H.s. Splendens cvala je doslovno od  Uskrsa do Božića. usprkos navodima u raznim tekstovima da cvatu do sredine ljeta. Dobro, priznajem, ujesen je to bila samo jedna cvjetna stapka.
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:44
Nana meni su sve lijepe i žute i crvene, a i zelene. Ni one nisu sve jednake  i zelene kao salata i među njima ima različitih po boji (svijetlo ili tamnozelene), obliku lista (glatkog lista ili kudrave), boji cvjetova, po veličini. Da bi vidjeli razliku posadila sam ih vrlo gusto i mnogo, mnogo, na veselje susjedovih mačaka. Ni mačkurine nisu što su nekad bile... A zima je stvarno bila jaka, s golomrazicom, dugo potrajala, još su gore po biljke te oscilacije od 10-15 st. na dan, no zvončike se nedaju.
Na vrh
Perla View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 22 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1296
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Perla Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 11:55
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Moje su totalno stradaleCry
Možda sam ih trebala zaštititi.Cry


Srčeko, tvoje heuchere će ti ove godine (kad se oporave od snijega i leda) priuštiti najveći užitak!!!! Nemoj se unaprijed žalostiti, jer ćeš biti ugodno iznenađena! Čim snijeg okopni i sunce prodre do zemlje, tvoje heuchere će živnuti, čak prije svih ostalih trajnica!
Jučer sam bila kod BB i vidjela da 6-7 metara od smrznutog jezerceta, u Aleji heuchera, heuchere već puštaju nove listiće!Big%20smile
Trebaš samo malo više strpljenja i samopouzdanja, pa ćeš se i sama uvjeriti da su heuchere, vjerojatno baš pravi izbor za tvoj ''ledeni'' vrt.!

Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2011 u 19:00
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Znam da će me rasadničari "zabiti u crnu zemlju", ali moram napisati ono što sam godinama vrtlarenja naučila. Plastenička proizvodnja je  slikovito rečeno, na tekućoj traci. Pri tome se osim kontroliranih uvjeta koji nevjerovatno pogoduju brzom rastu (toplina, dodatno osvjetljenje, prihrana,  zaštita i druga kemija) koriste supstrati na bazi treseta, koji je "dobar za rasadničara, a loš za vrtlara". Taj način uzgoja je omogućio masovnu proizvodnju pa   su biljke postale jeftine i dostupne neovisnu o vremenskim prilikama i godišnjem dobu. No u čemu je problem? Nevjerojatno je koliku količinu vode treset može primiti, što za trajnice koje ne rastu na močvarnim staništima nije dobro, pogotovo ako se nakon jesenskih kiša smrznu. S druge strane, kad se za ljetnih žega korjenova bala isuši,  nema tog zalijevanja koje je može natopiti. Zato ćete naći savjet "prije presađivanja potopite lonac u vjedro s vodom". Te biljke su osuđene na kratak životni vijek. Oprostite na dugom postu.


Potpisujem sve do zadnje rijeci.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 30>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.