Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 266267268269270 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2013 u 23:50
Adeniumi trebaju za bujan rast direktno sunce i toplotu. To je najvažnije. Antonija pišeš da si ga danas prvi puta iznijela na sunce. A ti si u Dubrovniku !? A ja mislio da je Dubrovnik puno sunčaniji. Ove će nas klimatske promijene zbilja uništiti. Ako želimo da nam adeniumi lijepo izgledaju moramo im dati ono što im je potrebno za bujan rast. A direktno sunce je najvažnije.
Kada adeniume preko zime držimo u kući ili stanu samo daska južnog prozora je dobra i ništa dugo.

@moon je lijepo napisala: Za debljanje moraju papati. Svoje adeniume prihranjujem baš tako kako je moon napisala. Gnojim po MALO svaki puta kada zalijevam. Gnojim uravnoteženim gnojivom NPK (sva tri broja su ista) sa mikro elementima. Preko zime adeniume ne gnojim. Preko ljeta zalijevam svaki dan. Sada se malo prilagodim. Ako je sunčano zalijevam i sada svaki dan . Ako je oblačno preskočim zalijevanje.

Supstrat za adeniume MORA biti propustan i voda mora procuriti kroz teglu prilikom zalijevanja. Isto tako dobro je da je bogat hranjivim tvarima ( kompost, humus ili nešto slično)
@ ljiljuš, na slici baš i ne izgleda da je tvoj supstrat propustan ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 00:44
Moji su adeniumi vani u zavjetrini sa punoooo sunčkaThumbs%20Up baš su fino krenuli, samo što ja više nemogu čekati s orezivanjem. Dakle, orezujem ih pod žurno, a ako netko od vas treba reznice za cijepljenje, tipnite mi u pp.
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 07:36
Hvala vam puno, na opširnim odgovorima! smile79
Pinus, u pravu si, supstrat nije baš propustan (kad sam presađivala nije bilo onog za kaktuse, a morala sam ih podhitno presaditi).
Krećem i nabavku NPK gnojiva - kao što ste napisali. Trenutno ih prihranjujem gnojivom za kaktuse.
A i supstrat ću potražiti van mog mjesta.
Jedino me zanima još da li kad to sve promjenim, da im odrežem vrhove?
Lipik
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 08:05
Pinus, temperatura u 22h je bila 18° a po danu je bila preko 20. jutros na radiju slušam u 6 h ujutro da je bila 14°. je li im to hladno?
jutros sam ih obišla, čine mi se ok.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 08:38

Najmanji od 4 moja nizozemca uzgojena iz reznica. Jučer sam ga presadio i malo dignuo iz supstrata.

Antonija, nije prehladno. Bilo bi dobro da si ga bar zadnjih mjesec dana iznosila preko dana na sunce a po noći unosila u kuću.
Kada su temp preko 15 C a grije sunce svoje adeniume iznesem na sunčanje.

@liljuš, sva gnojiva su jednakovrijedna. Samo neka budu sva tri broja ista to je važno + mikroelementi. Prihranjujem sa Ina Kutina NPK jer ga imam kod kuće. I to već 15 tak godina jednu 50 kg vreću i nikako da ju potrošim na balkonskom cvjeću. Mikro elemente dodajem sam.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 09:17
Pinus nisu mi baš jasni ti mikrolementi, kako to kupuješ u trgovini? Šta zapravo tražiš? Embarrassed
Lipik
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 09:28
Pinus, zadnjih mjesec dana je stalno padala kiša!
i mene zanimaju ti mikroelementi!
ja moje gnojim sa gnojivom za kaktuse na kojem piše da ima mikroelemente.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 10:11

Originalno poslano od člana ljiljus ljiljus napisao:

Pinus nisu mi baš jasni ti mikrolementi, kako to kupuješ u trgovini? Šta zapravo tražiš? 

Kod mene se prodaju u Kmetijskim zadrugama. Po nekom slobodnom prijevodu na Hrv. : poljoprivrednim apotekama. Tražim mikro elemente za prihranu biljaka.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 11:35
Hvala ti Pinus, ti si jedno veliko smile84
Lipik
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 13:44
ulovila vremena i obavila (mali) dio presadjivanja.
adenium iz reznice, kupljen proslo ljeto za 24 kune u baumaxu, oni otpisani nikakvi. imali su redom trulo korijenje, puno se moralo odrezati ali onda je bilo lako dalje. ovaj je bas napredan.



ovako izgleda kad porezani debeli korijen pusti novo sitno korijenje


i na kraju posadjen i lagano podignut. za par dana vjerojatno ce pod noz, vidjet cemo.


od prije par dana


posebno debeli bebac


jedan od proslogodisnjih, mirovao je skoro cijele zime, osim sto je debljao caudex.


bebac sa milijun grancica


velika gorica
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 15:46
Wolfsbane, prekrasno!!!!
Lipik
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 16:50
Nadam se da će ove godine slušajući savjete koje sam pročitao ovdje moji adeniumi napredovati kao i Pinusovi, wolfsbaneini i bebolinini i da vidim pokoji cvijet, makar da znam da radim stvari kako treba
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 20:27
Adeniumi su vam čista peticaClap
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2013 u 21:52
Bebolina, hvala ti! Ja sam se maknula s fejsa i ne želim se opet uključivati pa ne mogu pročitati što si napisala. No, škicnut ću malko kad mi dođe kćer.

Glikice, jednom sam na e-bayu naišla na prodaju kultivara uzgojenog iz lista, no izgleda da je prodan jer ga više ne mogu naći. Tražila sam i dalje na netu, no nisam ništa našla. Što se tiče patenta, pričekajmo da vidim hoću li uopće uspjeti uzgojiti kojega do "odrasle" dobi. Wink

Pinus, ti bi sigurno mogao uzgojiti adenium iz listića i to patentirati. Gledam ovog tvog prošlogodišnjeg sijanca i sramim se pokazati svoje!
Moj naklon, care!

Ljiljus, ako te to može utješiti, moji su prošlogodišnji sijanci tek nešto deblji od tvojih, a neki su čak i manji.

Bebolina, ne bih imala ništa protiv jedne reznice da imam slobodnog vremena. Nažalost, odem ujutro i vratim se uvečer, a adeniume ni ne pogledam osim što ih dva puta tjedno zalijem.Možda mi zato i rikavaju listići. A tako bih rado pokušala s cijepljenjem! Možda dogodine.

Wolfsbane, ovo je fenomenalno! Pogle ti frajera kak se osigura s korijenjem, ono - ak me režu, nek imam ja rezervu! Cvijet prekrasan (kao kod salpiglosis), a kaudeks iz reznice - zakon! Kako ti ono spravljaš supstrat? Listam pa ne mogu naći.

Budući da me po cijele dane nema doma, listići se osuše i evo rezultata:


Preostalo mi ih je još malo - ovi na slici i dva u školi. Presadit ću ih u dublju posudu, čini mi se da to vole, kao i vlažniji supstrat. Ako ja tako nastavim biti odsutna od kuće, a oni nastave ugibati, ništa od patenta! LOL

“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 09:51
Svi imate prekrasne adeniume.

Na ovoj se slici, desni adenium ima dva vrha. Lijevi adeniumi su blizanci+jedan



Isti adeniumi iz drugog kuta.
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 09:57
Na ovoj slici se mogu usporediti lijevi adenium koji je pravi mali debeljuco i desni, koji je odlučio otići u manekene
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 10:02
ovo su najstariji. Kod njih također ima svakakvih od malih minijatura od kojih jedan ima čudne listiće.
Zanima me zašto oni izbacuju ove žilice sa strane?
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 10:21
Andina, čekam paket od @beboline sa reznicama njezinih kultivara. Radoznao sam dali ću uspjeti ponoviti tvoj način razmnožavanja preko lista. Moje adeniume nama smisla vegetativno razmnožavati. To su osnovne vrste sa običnim cvijetom. Ali @bebolinine kultivare to je druga pjesma.

Mislim da ne bi pogriješila da dobro zaliješ svoje lišće i naliješ 1 cm vode u posudu . Kapnuo bi istovremeno par kapi previcura (fungicida ) i malo tekućeg gnojiva u vodu. Neka kapilarno piju koliko žele. Korijen još nije toliko dugačak da bi stajao u vodi što i ne smije. Sve to skupa bi dao na najsunčaniju prozorsku dasku. Sada kada su formirali korijen sunce im je najpotrebnije.

Ili možda još bolje - zalijevati i prihranjivati po malo svaki dan i obavezno držati na najsunčanijoj prozorskoj dasci. 90 % posla si odradila, ovo sada dalje je šala mala. Rasplakao se budem ako ne dovedeš stvar do kraja.

MermaidDreamer, lijepi su i zdravi a to je glavno.
Možda bi bilo dobro da počneš i sa malo jačom prihranom da se adeniumi malo i udebljaju ?
Pretpostavljam da su te žilice korijen.   Drugo nema što biti. probaj dosipati 1 cm supstrata da ih pokriješ.
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 10:43
Hvala Pinus. Baš sam ih danas zalila sam prihranom za kaktuse, u razblaženom obliku.
Razmišljam ne bi li ih i presadila. Nekako mi se čini da je već polako vrijeme da svatko od njih dobije svoju kućicu, a opet sam lijena jer ovako ih bez problema seljakam na sunčanje i u klijalište pod umjetnu rasvjetu.
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 11:20
Pinus, našla sam mikroelemente za prihranu biljaka u poljoprivrednoj ljekarni, ali kažu mi da ima dvije vrste i to za start biljke i za onu koja je već narasla te joj treba bujnost, obilnija cvatnja i tako to. Reci mi molim te šta mi preporučaš?
Ako mi netko drugi zna odgovoriti, također uvažavam.
 
Kupila sam kompleksno mineralno gnojivo 15-15-15, jest da je na slici voće i povrće, ali to valjda nema veze Confused
 
Eh da, i skoknula sam kući iznjeti moje mezimce na sunce, .....pa stvarno se trudim oko njih, valjda će biti nešto odo toga.....Smile
Lipik
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 266267268269270 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.