Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Hortenzija - Hydrangea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Hortenzija - Hydrangea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 38>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 20:39
zribal....koliko si ih samo "nakrcala"LOL....već si si i sama dala odgovor. Ako nema baš adekvatne uvijete - to si riješila sa zalijevanjem. Ako ti to nije problem, možeš tako i nastaviti. Ako ju staviš u cvijetnjak i u hlad, opet ćeš trebati zalijevati, jer biljka u cvijetnjakutreba više zalijevanja nego ona koja je posađena u vrt. Mjesto koje si opisala ipak ima sunca do 13 h, a to je pak bolja opcija nego da ti je na popodnevnom suncu.
Moja jedna se nalazi na poziciji gdje također ima dopodnevnog sunca - svakodnevno ju zalijevam, druge su u hladu i to i u vrtu (to je idealno i ne treba često zalijevanje, a potom ima u cvijetnjaku - također u hladu - za vrijeme velikih vrućina, a to je bilo cijelo ljeto - morala sam ih svejedno svakodnevno zalijevati. Moja su iskustva takva, možda netko ima i drugačija, no moža sve to skupa ovisi i o mikroklimi koja je različita u svakom vrtu.
Najbolje je da i sama zaključiš što je za tebe najprihvatljivije. Sad ih konačno imaš i imaš već ljeto iskustva s njima iza sebe......Big%20smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2012 u 22:28
Hvala ti Moon, ja moje cvijeće svakako zalijevam svaki dan i obilato, ovisno o njihovoj potrebi i smještaju. Ako ja ne mogu tu su suprug i djeca koji takodjer vole cvijee i brinu o njemu kao i ja te nam to zaista nije problem.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 06:35
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Ima li tko iskustva s razmnožavanjem hrastolisne hortenzije reznicama. O ovoj biljci ima jako malo teksta, a vrlo je lijepa i dekorativna, čak i sad u jesen kad su joj listovi postali purpurno crveni, pravi je ukras u vrtu. Zato bih pokušala dobiti novu.


zribal, čitam da je najlakše povaljenicom, ako ima dovoljno duge grane grane, ali moguće je i sa reznicama

http://www.growingthehomegarden.com/2008/09/propagating-oak-leaf-hydrangea-through.html

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 06:38
a što se tiče položaja hortenzije - moja je ujutro na suncu, a popodne u hladu, ako ima dobru zemlju, ako je redovno zalivana (ja svoju čak i ne zalijem svaki dan, ali ona već ima prekonekoliko godina pa se dokazano snašla), nema razloga da joj smeta sunce u jednom dijelu dana

a s obzirom da su ti se mlade, zakorjenjene biljke održale ovo ljeto, mislim da im kod tebe mišta neće škoditi ili faliti, pogotovo uz vrijedne članove tvoje obitelji Wink

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 06:42
moram svoju orezati i to dobro orezati jer je ogromna i zauzela mi je trećinu mog malog vrta...
sad je valjda vrijeme za to, ali nikako se odlučiti, ne znam odakle početi

na kraju ću uzeti škare u ruke i drastično je orezati kao preklani, te godine je narasla kao i obično - ogromna, ali bilo je tek par cvjetnih glavica
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 13:38
hlad hortenziji mozete omoguciti i sadjenjem vislje biljke koja ce joj praviti sjenu..samo treba dobro isplanirati polozaj i odabrati biljku po svom ukusu...
 
najljepse hortenzije su mi bile kod roditelja u dvoristu, u potpunom hladu, grmovi promjera metar i pol, visine isto tako...ako ne i vece...pricam po sjecanju i slikama jer me otac uvijek namjestao ispred njih za slikanjeTongue
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 15:17
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

moram svoju orezati i to dobro orezati jer je ogromna i zauzela mi je trećinu mog malog vrta...
sad je valjda vrijeme za to, ali nikako se odlučiti, ne znam odakle početi

na kraju ću uzeti škare u ruke i drastično je orezati kao preklani, te godine je narasla kao i obično - ogromna, ali bilo je tek par cvjetnih glavica

Pokušaj da ostaviš koju staru granu na kojoj je cvjetala i  onda češ imati cvjetove sledeće godine,ako ne ostaviš imat češ cvjetove tek one sledeće godine..Kod moje babe imaju ogromni stari grmovi hortenzija,ali kada god ih orežemo drastično, cvjetove čekamo tek sledećih sezona...
Što se tiče položaja za njih svugdje se veli da im prija sjena i dosta vode,ali uvijek ima izuzetaka.Moje su u sjenama a imam jednu u saksiji koja je malo više na suncu,ali je zalijevam redovno i nema problema..
Kod babe imaju stari grmovi na full suncu i to onom jarkom hercegovačkom,slabo vode dobiju,(jer niko ne živi u toj kući više,koristi se kao vikendica)a opet žive su i velike i lijepe već decenijama....Vjerovatno su se prilagodile tom režimu,pojma nemam..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 15:31
Evo moje saksijske,našla sam  sliku u albumu,ova je više na suncu nego u hladu..

A,evo i babinih.Jedna čak raste iz samog kamena..









Nekada,dok je baba bila u snazi redovno je gurala čavle u korijenje hortenzija pa time ona objašnjava tu boju na njima.U istoj zemlji raste i ta roza samo je malo udaljenija od ovih.Znači do zemlje nije,vjerovatno je tajna u tim čavlima..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 15:35
A,ovo je hortenzija anabelle,nju sam dobila na poklon od moje Jos :)

Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
hortyman View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hortyman Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 21:06
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Može i u jesen, drvenastim reznicama. Više reznica posadi se jednu do druge u posudu sa pijeskom i pokrije se bocom. Do proljeća će se ožiliti.Mislim da je čak uspješnije nego u proljeće. 



a jel bas bitno da ih prekrijem necim? mislim, ne puse im vjetar, nema buba.. i drugo, ja sam ih zasadio svaku u svoj pitar, koja je razlika ako ih stavim tako ili vise i jedan? mislim, jasno mi je koja je razlika, ima ih vise, nego utjece li to na kvalitetu oziljavanja? hoce li se i ove moje primiti bez obzira na to sto su solo?
Na vrh
hortyman View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hortyman Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 21:09
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Originalno poslano od člana hortyman hortyman napisao:

Dragi svi, nov sam i na forumu i u cvijecu, pa budite njezni :) uglavnom, prekjucer sam stavio reznice hortenzije u zemlju i podrum, imaju dosta vode, kupio sam i neonsko svjetlo da im nadomjesti sunce kojeg bas i nema.. zanimaju me vase prognoze, koliko je realno da se prime na pocetku zime? podrum je btw. topliji od sobne temperature bez upaljenog grijanja i prilicno vlazan.. hvala!


 

Dobrodošao. Na ovoj temi smo proljetos raspravljali o pelcanju hortenziija. Kopirala sam ti odgovor forumaša koji inače ima i svoju vrtlariju:

 

Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:

ohh da razbijamo par mitova koje ovdje citam :)@Free - hortenzije se mogu zakorjenjivati u bilo koje doba godine (mozda su to i jedine biljke s kojima se to moze) - odrvenjene ili zelene reznice sasvim svejedno, sve se dobro ukorijenjuju. Ako ti nisu uspjele nesto si pogrijesila.@Svima - hortenzije NISU BILJKE ZA SUNCE. Prirodno rastu u azijskim sumama. Ne smeta im jutarnje sunce ako kratko traje ostatak dana moraju biti u hladu. Zar biljke treba muciti na sunca i cekat da objese svo lisce da bi ih se zalilo? Obicna tortura i barbarizam! Ako zelis uzgajati neku biljku onda se treba raspitati malo i o uvjetima u kojima one prirodno rastu i onda to pokusati stvoriti u svom vrtu. Free kako mislis da bi ti hortenzije rekle da zele u hladovinu? zar znak da su svaki drugi dan s liscem do poda nije dovoljno? (oprostite na emocijama ali ne podnosim tortutu prema biljkama). Hortenzije vole vodu i to u tolikoj mjeri da se mogu saditi bez ikakvih problema i na obale jezerca (prirodno i rastu na obalama rijeka i jezerca).@darijaz - za plavu boju cvijeta hortenzije trebaju kiseli ph supstrata. To se postize jednostavno - sadnjom biljke u supstrat za rododendrone. Ili se dodaje ALUMINIJEV SULFAT a ne modra galica (Bakar sulfat). Za stvorit plavu boju u cvijetu je potreban aluminij a on je biljkama najvise dostupan upravo u kiselim supstratima. Za zakiseljavanje supstrata moze se dodati i sumpor u prahu. Bijeli cvijetovi se ne mogu bojati. Cavli ili zeljezo ne sluze za plavljenje cvijetova - to se koristi protiv kloroze listova. Kloroza se javlja u alkalnim tlima gdje je zeljezo teze dostupno biljkama. Cavli bas i nisu uspjesni u tome (sporo se raspadaju i stvaraju zeljezov oksid - hrdu, oblik zeljeza tesko dostupan za biljke) ali se zato moze koristiti zeljezov sulfat (koji se usput moze i koristiti i kao prirodni puzomor). Buduci da je zeljezo u alkalnim tlima teze dostupno tada se moze koristit helirani oblik zeljeza sa organskim kiselinama (limunska, EDTA i dr) buduci da takve molekule biljka moze bez problema apsorbirati.

 

Ako nisi čitao cijelu temu, pročitaj zadnjih desetak stranica i nači ćeš korisne savjete [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley4.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Big%20smile" />

 



hvala moon, sve sam to procitao, al znas kako je, dok ne postavis bas tocno pitanje za svoj konkretan slucaj, vidis previse nekonkretnih odgovora :)
Na vrh
hortyman View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hortyman Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 21:14
p.s. zna li netko zasto ne mogu sudjelovati na forumskoj stranici oglasi?
hvala!


.....pročitaj Pravila foruma pa ćeš saznati......
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 21:37
Zato što imaš jako malo poruka. Mislim da treba 30 da bi se moglo doći na neke teme. Tako je svima novima, ne brini, to su svi novi prošli.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Listopad 2012 u 22:02
hortyman ma samo ti pitaj, i ja uvijek pitam kad negje zaškripi. Više ljudi, više iskustva i odgovora Big%20smile
Na vrh
fragola View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Ožujak 2013
Lokacija: Italy
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fragola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2013 u 13:58
Danas sam dobila hortenziju.ima zelenkaste pupove.zanima me dali je smijem sada presadit i malo vecu vazu?Da je stavim na juzni ili zapadni balkon?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2013 u 15:38
Ni jedan ni drugi. Presaditi možeš ako misliš da je korijenje ispunilo staru teglu, inače nije nužno.
Na vrh
fragola View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Ožujak 2013
Lokacija: Italy
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fragola Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2013 u 15:52
presadila sam je u vecu ciglenu vazu ali joj nisam dirala korijen nego samo dodala zemlje okolo da je ne sokiram.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 10:11
Hortenziju koja je bila u tegli stavila sam preko zime. S obziom da je vani, neznam da li je smijem staviti van.Kamo da je stavim:na osunčanu terasu, balkon ili u blizini vrta? Hvala
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 12:47
macoka...a da malo pročitaš temu - saznala bi
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2013 u 12:53
Imate pravo, budem pročitala Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2627282930 38>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.