Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biovrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biovrt

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2829303132 43>
Korisnik
Poruka
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2010 u 13:20

Dobar dan, od danas sam nova na forumu, i jako sam zadovoljna što sam postala član ovako divne družine, čitala sam više od šest mjeseci vaše članke. U devetom mjesecu ću dobiti mali plastenik za povrće, interesira me da li netko od članova ima plastenik i iskustva u uzgoju povrća u plasteniku, naravno ne ništa za prodaju samo za vladite potrebe.

Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Plitki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plitki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2010 u 20:51
Originalno poslano od člana Smail Smail napisao:

Dobar dan, od danas sam nova na forumu, i jako sam zadovoljna što sam postala član ovako divne družine, čitala sam više od šest mjeseci vaše članke. U devetom mjesecu ću dobiti mali plastenik za povrće, interesira me da li netko od članova ima plastenik i iskustva u uzgoju povrća u plasteniku, naravno ne ništa za prodaju samo za vladite potrebe.



ovaj forum se odnosi isključivo na pristup kreiranja bio-vrta u što uzgoj u plastenicima ne spada
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2010 u 22:32
Čini mi se zgodna metoda zatrpavanja korova sijenom kako to Osbourne radi. Ima netko ideju gdje nabaviti jeftino sijeno u Gorskom kotaru, možda Ogulinu? Svi nude "prvoklasno", a to su bale po 10 i više kuna. Meni treba jedno 100 bala, ako je vjerovat preporukama, za 900 m2. Što će mi prvoklasno, čim trulije tim bolje, ne?
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 12:20
čuj, naajbolje ti je ako znas neku staricu koja više ne može sama ponudit joj da ćeš održavat površine i uzimat otkos.
ja na žalost živim u selu gdje je livada nepoznanica pa sam primoran orati i pljeviti jer više velike količine sijena ne mogu nabaviti.
jbg...

Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 11:35
Da, tako nešto ću i početi raditi. Čak pomišljam zasaditi malo trske u vlažnijem dijelu vrta, kažu da je odlično za malčirati (brzo raste, sporo se razgrađuje), možda ne kao jedini materijal, nego kao "poklopac" na brzo razgradiv materijal. Isprobavat ću malo kad dođe vrijeme za to.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2011 u 12:55
super je uopće kad čovjek dođe do tog nivoa da sebe i prirodu podari svojim stavovima i djelovanjima. umjetni gnoj super je samo proizvođačima, uništavamo zemlju, njene stanovnike i na kraju sebe..:)
svu sreću želim i stojim na raspolaganju koliko god mogu pomoć

Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 19:42
Pozdrav svima.Naišla sam na nešto zanimljivo,možda mnogi znaju,ali evo:uzgaja se krumpir u slami.Travnjak se zastre ( novinama,sjenom,lišćem-što vam je pri ruci) da ne raste korov,na to može kompost i 30cm sloj slame.U slami se razgrne rupa i stavi se na dno krumpir s klicom.Iz klice biljka raste kroz rupu u slami.Ne treba okapati,zaljevati,ništa samo se dodaje malč povremeno tako da sloj ostane dovoljno debeo.Kad dođe vrijeme slama se malo razgrne i oberu se debeli krumpiri.Oni sitni se ostave,slama se nagrne i dalje rastu.Više o tome ima na forumu Pijani tvor. Ja ću pokušati pa što bude.smile180
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 11:24
Ako ti nije problem, napiši kako to uzgojiš.
Na zemljište (može bit i travnjak), rastegneš slamu ili suhu travu, čak i lišće (možeš i sve miješano). Ako imaš trulo još bolje. To ti uništava korov ispod a ujedno služi kao hrana za tvoje biljke. Čim prije i više rastegneš, to će ti sakupit dovoljno vlage za uzgoj. Kada dođe vrijeme sadnje, napraviš malu rupu u tom pokrovu, ubaciš krumpir i samo malo pokriješ. Da, da, krumpir ne ide u zemlju! Nakon šta ti izađu biljke van, onda možeš svu svježu travu od košnje oko kuće stavljat oko njih. Tako sprječavaš rast korova, a samo truljenje trave tjera nametnike. Nakon šta ti biljke ocvatu, lagano otkriješ travu i nađeš krumpire. Tada uzmeš one deblje, a manje pustiš da se dalje debljaju. Dakle ne vadiš biljku. Velika većina biljki preživi ljeto i onda cvate još jednom u 9. mjesecu. Tada nastavlja rast novih krumpira. Tako uzgojeni krumpiri su vrlo glatki imaju tanku kožicu a najbitnije - strahovito su ukusni.Evo uspjela sam kopirati originalni recept!Možda će netko biti zainteresiranThumbs%20Up
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 14:13
Na poljoprivrednoj emisiji nedeljom je Kornelija izvodila eksperiment sa tri vrste uzgoja krumpira. Klasično u zemlji, pod slamom i komposteru. Najbolje rezultate je pokazao krumpir u komposteru, a slama nije imala neke specijalne rezultate.
 U komposteru ima vlage, od truljenja biljaka hranjiva i temperatura truljenja mu pogoduje.

I sama mogu potvrditi da mi je krumpir koji je slučajno narastao u komposteru bio najbolji i najveći koji je u  3 godine sađanja narastao. Još da nije voluharicaConfused

Mislim da bi se krumpiru koji se uzgaja na klasičan način mogao napraviti efekt kompostera ( ipak kad se sade veće količine teško je imati komposter 10×10 metara). Negdje sam čitala da krumpir podnosi i kiselije tlo, pa bi se možda moglo dodavati šumsko lišće ili još bolje od voćaka. Pa tako veću količinu lišća dodati u jesen i možda to ukopati u zemlju.

Ovo je samo moje mišljenje, možda i griješimWink

Ova tvoja ideja je dobra i treba eksperimenitrati i podjeliti iskustvo, zajedno možemo imati bolje rezultateHug
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2011 u 21:05
Ja se baš oduševilia krumpirima!U kutu grunta prošle godine sam bacala malo lišća,pokošene trave,korova počupanog,krtičnjaka-sve u cilju da poravnam teren.Taj komad je sada bez trave,vile se lagano zabadaju do kraja.Na to sam bacila malo Plantele organic i gore polutrulo lipovo lišće.Kada dobijem slamu,stavim ju gore,razgrnem rupu i krumpir stavim na dno tj. na lišće.To je moj detaljni plan, jedino ne znam kako rijetko(ili gusto) se sade krumpiri.smile127
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 00:24
E ne znam kolika gustoća.

Bitno je nije sama slama, ona sporo trune ( slama i trava mislim da nisu isto, trava je uvijek bolja opcija za stvaranje humusa) . Ipak biljka treba prihranu. Moramo pokušati, pa vidjeti rezultateSmile

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 21:21
novine nikako, sadrže olovo i kemiju boje obrade itd
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 21:30
Koliko ja znam nema više olova u novinama, boje se prav od nekakvih suptanci iz soje. Problematično je ljepilo koje se koristi na kartonima.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 21:46
svejedno ja osobno nebih nikako novinu...
ni karton

super je sjeckalica pa sve grane usitnjavati i bacati kao malč ali paziti da se kemijski sastav tla ne promijeni

Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 12:24
još da nadodam, još nije polelo listanje, grablje u ruke i nagrabite materijala za malč u šumi! tako ću si ja priskrbit određenu količinu makar za maline i krumpir

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 13:17
Dobra idejaClap
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 22:46
Imam pitanje za one koji su već probali posaditi krumpir na travnjaku.Dakle imam jedan dio na gruntu gdje je do sada bio travnjak i tvrdo je za štihanje,pa me zanima kako da ja tu sada posadim krumpir jer nikada ništa još nisam malčirala i bojim se da mi nešto neče uspjeti.Ja sam mislila da bi možda bilo zgodno zalijati taj dio travnjaka,pometati krumpir po travi u redove kao da ga sadim u zemlju i preko njega staviti malo zemlje tek toliko da ga malo pokrije i onda kad pokosim prvu travu i kad krumpir izađe oko njega stavljati svu travu koja je pri ruci od košnje,tako da ga ne moram zagrtati.I da li se smije stavljati tek pokošena trava ili je moram malo osušiti prije nego je stavim oko krumpira?Osobno mislim da bi ljepše prionula uz biljke i lakše bi trunula ako se ne bi sušila već odmah zelena stavila uz biljke.Kod mene ima dosta zmija i gdje god da trava malo duže stoji ispod se zavlače tako da me je i malo strah malčirati ali me jako privlači takav način uzgoja biljaka.smile161
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 20:59

U pravilu se sa svježom travom ne malčira. Mogu se neke manje količine svježe pokošene trave tanko razastrti kada je sunčano tako da se odmah može osušiti.
Ako bi po krumpiru razastrla svježe pokošenu travu mislim da bi ti sav krumpir istrunuo.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2011 u 20:58
Cimicifuga,i ja mislim da ne bi bilo dobro malčirati sa zelenom travom,a ovo kako sam zamislila ,da li bi bilo dobro ili imate kakvu bolju ideju pošto u jesen nisam zastrla taj dio povrtnjaka u kojem sad mislim početi saditi krumpir.Jer ako sad nemam malča dok krumpir nikne imat ću pokošeno prvo sjeno i sa njim sam mislila kad se malo osuši poćeti zastirati grumpir ali ne posve nego sa strane kao da ga ogrčem zemljom.smile187
Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2011 u 22:11
Silvestra,ako imaš stavi na travnjak komposta ili stajskog gnojiva,na to karton,posloži krumpire,zali dobro i pokri slamom debljine 30 cm.To saqm pročitala na forumu.Ja osobno sam na pripremljeni dio (prošlu goginu sam na taj dio travnjaka bacala počupani korov,pokošenu travu,lišće,zemlju s krtičnjaka) stavila plantelu organic,razvukla slamu u kojoj sam napravila rupe do dna i u njih sam položila krumpir.Rupu sam blago zastrla slamom.Na to je pala kiša i sad čekam što će biti.Ako nekomn može pomoći!? bit će mi drago.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2829303132 43>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.