Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 318319320321322 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 10:12
ekipa, upozorenje! znate one bube, ja se nikak nemrem sjetit kak se zovu, koje se kad ih pipnes zamotaju u lopticu, inace izgledaju ko mali oklopljeni tenkovi? e pa ta gamad izgleda lijeze jaja na adeniume i onda se mladunci lijepo hrane caudexima. 
jutros mi je super poceo dan, prvo je susjeda pustila svoju dzukelu da se "prosece" kako oni kazu, tj pusti ga s lanca da ovaj landra okolo i radi stetu po tudjim dvoristima. onda je ta dzukela jurila neku macku i putem prevrnula mi tri tegle sa adeniumima. tu sam pop*zdila i lijepo otisla kod susjede i rekla da il nek sveze dzukelu ili cu ja pustit svoju 50 kila tesku dogu da se porazgovara sa njenim pesom i mackama, a moj pes mrzi i njenog pesa i macke, vec je jednom dohvatila tog pesa i bacala si ga po zraku. 
i tako nakon toga odem popravit adeniume, pregledavam ostatak i skuzim da su 4 manja arabicuma koja su bila skupa posadjena i jedan somalense smedji po caudexu iako se na liscu niti zivosti biljke nista nije dalo skuzit. iscupam ih van i imam kaj vidjet, ono smedja trula rupa u caudexu, otvorim nozem a nutra u svakom po jedna dvije te bube. onda sam nabrzinu izmasakrirala van tu trulez, sterilizirala sve i posadila ih natrag da se ne suse, naspricala sve kolko sam mogla sa insekticidom i fungicidom (nazalost taman potrosila zadnje kapi,sad moram kupit kasnije jos i naspricat cijeli nasad). ugl mislim da bube preferiraju arabicume i mozda somalense, nisam nasla nijednu na obesumima ali sam nasla par da se motaju okolo.
velika gorica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 11:04
hvala ti draga.ja sam jedan moj htjela podići i šokirala se kad sam vidjela trulež,ali gore nikakvog znaka.vjerojatno je bilo to.nisam obratila pažnju da li su bile bube.ja sam ga očistila namazala cimetom i ostavila do drugi dan.onda sam ga posadila.ne vidim da se nešto događa.ima tome 10 dana.
moram i druge malo pogledati
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 13:43
ovo kod mene je bilo vrlo specificno, korijen je potpuno zdrav, i donja polovica caudexa. ali gornja polovica pa i oko prvih grana je dobila! jer ova gamad se uvlaci taman tako malo iznad zemlje. sigurna sam i da nisu slucajno bube bile tamo, jer su te unutra bile male (mlade) a ovih par koje sam nasla da plaze okolo su bile odrasle. pa vidi i usporedi, zao mi je kaj nisam stigla poslikat, zurilo mi se a htjela sam to ocistit cim prije. poslikat cu kak sad izgledaju, kao da je sa svakog neka zivina skinula griz Angry
velika gorica
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 14:33
i moj ima rupu sa strane odmah ispod površine.bit će da je to.čim dođem kući ide na pregled
baš pazim da ne dobije vode ni previše ni premalo.zato sam se i čudila kako trune
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 20:23
a. obesum, prošlogodišnji sijanac 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 07:54
4. 9. 2013
Na vrh
dado.slavnija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 04 Siječanj 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado.slavnija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 12:42
Pinus svaka čast! 
Bilo je negdje rečeno koji supstrat bi bio najpogodniji za njih, što se tiče samog sastava mislim, propusnost se podrazumjeva?!
@Marsha, brabo na sijancima, neka budu barem kao i Pinusovi, Wolfovi, Bebolinini :)

Dario
dario.novska@gmail.com
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 13:22
Glikica, imam ja jos slika Big smile 
Pinus, imaš prave ljepotane!!!
dado.slavonija, da su i upola ko njihovi uh to bi bilo odlično.



Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 13:37
Stalno se priča o gnojenju pa evo mene kojoj treba mala pomoć, nemojte me tući možda je već spominjano gdje al nikako naći. Gdje se može kupit gnojivo od INA KUTINA? baš u poljoapoteci il ima tipa u bauhausu? Isto vrijedi i za mikroelemente?
Hvala!!

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 14:17
Adenium obesum „ Anouk“  – poslije prvog dizanja iz supstrata - 7. 9. 2013

Dado, pogledaj 319 stranicu ove teme o adeniumu. Tamo smo tipkali o supstratu.  Prije nego sam ovaj anouk sa slike dignuo iz supstrata i presadio u svoj supstrat rastao je tresetu, uostalom kao i svi drugi nizozemski hibridi. I sad budi pametan i zaključi  koji je supstrat najbolji.

Marsha, tako je i sa gnojivom. Bitni su omjeri  N:P: K i ništa drugo. Kupujem 50 kg vreću jer je najjeftinije tako kupovati a ne zato jer je to najbolje gnojivo.  Svejedno dali je to INA ili Kristalon ako je gnojivo iste  specifikacije.

Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 14:46
Pinus hvala, upravo nabavila NPK 15 15 15, doduše nacrtano povrće :)
e sad još da omjere skužim. Koliko grama na koliko vode? 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 17:33

Nemam vagu, sve radim odokativno. Ako vidim da adeniumi  zaostajaju u razvoju pojačam gnojenje ako sam zadovoljan sa njihovim izgledom ne gnojim i po tjedan dana. 

Granule prije otopim u vrućoj vodi. pripremim npr. oko 1,5 lit. zasićene otopine u nekoj plastičnoj flaši i to ti je to. Tako pripremljenoj otopini dodam još mikroelemente.
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 21:21
Pinus puno ti hvala. Rastopila sam 55g u 2,5 litre vode. Na pakiranju su različiti omjeri od 20-100g al ne piše na koju količinu vode samo za što je. Sad onda direktno s time zalijevam to više ne rijedim dodatno vodom?



Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2013 u 22:14
Topivost NPK (15 15 15) je oko 300 g /1 lit vode, ako želiš dobiti zasićenu otopinu. Upotrebljavam vruću vodu za otapanje. Poslije stavim malo tog gnojiva u vodu sa kojom zalijevam. Jedan dio gnojiva se ne otopi, to je balast (punilo) koje me ne smeta.

 

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 09:00
Pozdrav Smile

Zaštooo vama svima tako brzo proklije sjeme, a meni neće i neće... Posadila sam 30.08.  sjemenje. 20 komada... U klijalište. Orošeno je lijepo, temperatura unutra je oko 25 stupnjeva, sve sam radila "by the book" i opet još ništa... Navečer unosim u stan, čak i sijalicu palim malo dalje da se temperatura održi.

Gledam vaše postove, proklijalo nakon 4-5 dana Shocked i svakodnevno blejim u svoje i ništa... Jučer mi vrag nije dao mira, pa sam jednog riskirala i otkopala malo (posađeni su skroz na površini, samo malo prekriveni). Napuhnuo se, 5 puta je veći sad nego prije sijanja... Jel to ok?

Još jedno pitanjce za Pinusa Smile

Hoćeš li ti u neko doba prodavati možda koji svoji prošlogodišnji adenium?
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 10:01
Pinus, napravila sam po tvojim uputama, 300g na litru vode i dobila zasićenu otopinu. Sad sam na 2 litre odstajale vode ulila malo te otopine i zalila adeniume. Puno hvala na pomoći!!!

cupsica, ja posijala sad u čet i danas već niću. Sjeme ne prekrivati zemljom, stavit ih samo na površinu. Recimo ja sijeme uopće ne potapam prije u vodi već ga samo stavim na dosta vlažnu zemlju i od kad to radim nikne mi 99%, dok sam prije namakala klijavost mi je bila 50-60%.

Mladi adeniumi






Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 10:43
Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

cupsica, ja posijala sad u čet i danas već niću. Sjeme ne prekrivati zemljom, stavit ih samo na površinu. Recimo ja sijeme uopće ne potapam prije u vodi već ga samo stavim na dosta vlažnu zemlju i od kad to radim nikne mi 99%, dok sam prije namakala klijavost mi je bila 50-60%.




Pokrivaš li posudu u kojoj je sjeme ili su oni iznikli iz ovih posuda na slikama?

Ima li nade za ove moje napuhance uopće?

U što si ih posadila? Moji su u supstratu za sukulente, s tim da sam dodala malo sitnog šljunka, jer mi se činilo da nije baš dosta propusan supstrat... Kako toplinu reguliraš?

Ahhh, nikako na zelenu granu s tim adeniumima...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 11:13

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Još jedno pitanjce za Pinusa Smile

Hoćeš li ti u neko doba prodavati možda koji svoji prošlogodišnji adenium?

Od kada uzgajam adeniume prodao sam samo jednog i to na inzistiranje moje kćerke njezinoj prijateljici. Većinu sam zamijenio za druge sukulente sa drugim hobistima. Nešto adeniuma je žena poklonila svojim prijateljicama u školi i tako to . . Istovremeno sam sam kupio dodatnih 6 nizozemskih hibrida adeniuma. Za prodaju nemam ali za trampu za kakve  lijepe kaktuse  ili nešto slično bi se još i  našlo . .LOL

 

Idili sa adeniumima će ubrzo biti kraj. Bilo bi prelijepo kada bi ovakvo vrijeme koje smo imali zadnjih 10 tak dana potrajalo bar do kraja rujna.

 

Početak jeseni ili početak proljeća koje je u stvari pravo vrijeme za sijanje adeniuma ?  Question

Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 11:45
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

cupsica, ja posijala sad u čet i danas već niću. Sjeme ne prekrivati zemljom, stavit ih samo na površinu. Recimo ja sijeme uopće ne potapam prije u vodi već ga samo stavim na dosta vlažnu zemlju i od kad to radim nikne mi 99%, dok sam prije namakala klijavost mi je bila 50-60%.




Pokrivaš li posudu u kojoj je sjeme ili su oni iznikli iz ovih posuda na slikama?

Ima li nade za ove moje napuhance uopće?

U što si ih posadila? Moji su u supstratu za sukulente, s tim da sam dodala malo sitnog šljunka, jer mi se činilo da nije baš dosta propusan supstrat... Kako toplinu reguliraš?

Ahhh, nikako na zelenu granu s tim adeniumima...

sijem u plastičnu posudu puno njih pa prekrijem plastičnom folijom i to stisnem gumicom il kvačicama da je napeto da se kondenzira. S temperaturom ništa ne radim. Budući da je sad po noći hladnije unesem posudu unutra al po danu je normalno vani. i na suncu mi stoji. I moji su u supstantu za kaktuse i sukulente sa dodatkom perlita. Oko zemlje ima tu dosta savjeta a vjerujem da će ti netko s više iskustva s time odgovoriti. Za nicanje ne bi trebao biti nikakav problem iako su meni stalno u toj zemlji.

Pinus, sijala sam sad jer sam došla do nekog sjemena pa mi bilo teško čekati proljeće za sadnju.
Još mi je nešto ostalo pa to mogu na proljeće.
Prošle godine sam sijala 4,5,6 mjesec. Ove godine sam čak u 1 mjesecu posijala. Jako su sporo napredovali. To je ova zadnja slika gdje su 2 adeniuma. Mali su za svoju dob. Jedino ak će im sad prava ishrana pomoć da malo ojačaju preko zime.

Kad sam otvorila tvoj post sa ove 2 tvoje slike ostala sam smile227
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2013 u 11:52
"Jedino ak će im sad prava ishrana pomoć da malo ojačaju preko zime"
ovo se odnosilo na prije zime. Po zimi ne gnojim, možda mala doza jednom mjesečno. Iako sam razmišljala male adeniume svejedno malo pognojit tu i tamo i po zimi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 318319320321322 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.