Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Afričke ljubičice - Saintpaulia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Afričke ljubičice - Saintpaulia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 82>
Korisnik
Poruka
sunčica12 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunčica12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2012 u 09:46
Pozdrav svima!

Prije desetak dana sam kupila svoju prvu ljubicu, bijelu. U dućanu je bila prekrasno bujne sa divnim uspravnim cvjetićima.
Kod kuće sam ju postavila na policu udaljenju pola metra od prozora, s dovoljno svjetlosti, ali nikada izravnog sunca. Već treći dan sam primijetila da se pupovi suše. Zatim su se na ponekim cvjetovima pojavile smeđe fleke. A sad svi cvjetovi tužno gledaju prema podu, glavice su uspravne tek onima u sredini biljke. Svaki dan primijetim novi cvijetak koji se osušio. Listovi se dobro drže i bez promjena su.
Nisam čitala cijelu temu o ljubicama, ali (onako leteći) sam naišla na post gdje se netko žali da mu kupovne nikako ne uspijevaju, već samo nove dobivene iz listića. Je li moguće da im je preveliki šok premještanje iz dućana u dom?

Molim za savjet ako je netko imao slično iskustvo. Htjela bih spasiti svoje tužne ljubice.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2012 u 14:55
Moje je iskustvo sa ljubičicama da ih treba vrlo,vrlo umjereno zalivati.I puno lošije mi uspijevaju kad se stave u ukrasne pitare.Ako se već mora koristiti ukrasni pitar,onda neka je bar centimetar širi od posude u kojoj je ljubičica.Svaka biljka kad se presadi ili donese u novi prostor pretrpi bar mali šok.Bar 15-ak dana je bolje ne gnojiti,zalijevati umjereno,toliko da listovi ne djeluju uvelo,ne okretati je i premještati svaki drugi dan.Biljke koje dođu prodaju,dođu iz intezivnog uzgoja,iz staklenika sa strogo kontroliranim uslovima,biljak se natjera da što prije izraste i procvjeta,da se što prije može prodati.Transportiranje,loši uslovi u trgovini sve su to šokovi koji mogu utjecati da se na biljci počnu razvijati kakve bolesti,pa i to može biti uzrok propadanja novo nabavljene biljke,zato je vrlo bitan proces aklimatizacije biljke na novu sredinu.Nadam se da će ti ovi savjeti bar malo pomoći,sretno u uzgoju.
Na vrh
sunčica12 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunčica12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2012 u 17:45
Hvala na odgovoru :)

Neću je premještati, niti izlagati stresovima. Brinut ću se o njoj prema uputama s foruma, pa ćemo vidjeti. Nadam se da će se oporaviti.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2012 u 05:07
Suncice, to zvuci kao da je bila pri kraju cvatnje, i da su cvjetovi jednostavno povenuli jer im je bilo vrijeme. Cvast ce vjerojatno ponovo tek u proljece.
Prihranjuj redovito, zalijevaj vrlo umjereno, to mjesto joj je dobro.
 
Zizza, ta je ljubicica cudo prema tvojim rijecima...Ljubicice najbolje cvatu kad im je u posudi usko, i kad je posuda jedna trecina ukupnog promjera biljke, tako da razmisli treba li tu koja cvate uopce jos i presadjivati. Ali, ako odlucis da joj presadjivanje jos ne treba, obavezno prihranjuj, jer ce je tolika cvatnja sigurno na kraju iscrpiti.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Zizza View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zizza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2012 u 21:03
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Zizza, ta je ljubicica cudo prema tvojim rijecima...Ljubicice najbolje cvatu kad im je u posudi usko, i kad je posuda jedna trecina ukupnog promjera biljke, tako da razmisli treba li tu koja cvate uopce jos i presadjivati. Ali, ako odlucis da joj presadjivanje jos ne treba, obavezno prihranjuj, jer ce je tolika cvatnja sigurno na kraju iscrpiti.
 
 e ja ti kazem da je ljubica cudo, ali mi je bed jer je ogromna, dakle ona meni sad po obujmu prelazi velicinu poside a da ne kazem da su listovi , ja mislim, cca preko 10 cm duzine . sad sam ju isla zaliti i sva se klima jer joj fali zemlje i jer je ogromna:). najbolje da ti posaljem slike pa da me mozes posavjetovati. btw i dalje cvijeta :)
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2012 u 18:02
ja se drzim jednostavnog pravila...dok cvjeta nist ne diram, zalijevam kao i obicno....
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
mimagy View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 10 Lipanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 57
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimagy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2012 u 14:43
Bok. Imam jedno pitanje,ja svojoj ljubičici svako malo dajem vode u tanjurić,ona sebi upije koliko joj treba,a ostalo ispem iz tanjurića. Imala sam prekrasan cvijet,sada je uvenuo (mislim da mu je prošlo vrijeme cvatnje),maknula sam ga,no ima jedan problem. U jednoj teglici bile su posađene dvije "buse" (ne znam kako bih se izrazila) listova,e sad,jutros sam malo gledala ljubičicu i što je,jedna "grupica","busa" kako god,vidjela sam da je trula,uzela sam ju,htjela sam samo bar jedan list odvojiti da vidim,kad cijela busa izašla,ne znam što je. Ovi ostali listovi nekako su svi "obješeni",kao da tuguju,ne znam zbog čega. Molila bih vas savjete ili ako netko zna što je,kako i zašto?
"Zdrav razum je samo pregršt predrasuda koje smo usvojili do osamnaeste." A.Eistein
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2012 u 21:43
Vjerojatno im je bilo previše vode:pokušaj uzeti taj busen koji ima obješene listove i stavi ih u vodu.Napuni čašu do vrha da lijepo dodiruje.ako nakon par dana listovi očvrsnu uspjela si!Nakon nekog vremena pustit će ti korjenčiće i možeš opet posaditi u zemlju.Pokušaj,nemaš što izgubiti ,ja sam mnoge tako spasila.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 18:30
Ova je ljubičica prije dva mjeseca bila u očajnom stanju, mlohava, nikakva, tako da sam bila spremna izgubit je, no pokušala sam receptom naše drage Nine i evo je danassmile126

Sastrugala sam joj stapku nožićem i zabola u laganu zemlju
Ninasmile78
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2012 u 23:17
Bok ekipa. Imam jedno pitanje.
Kupila sam danas 5 različitih ljubičica i sve su jako čvrste osim jedne bijele, njoj su listovi mlohavi, ali zeleni i puna je cvijeta. Vidim da je dosta polivena u dućanu, ali nisam joj mogla odolit pa sam ju kupila. Hoće li se oporavit? Ne bih ih još presađivala jer imaju mjesta u kupovnim teglama.

Mogu li ih držatio u negrijanoj sobi u stanu na prozoru? Smeta li im hladan zrak kad prozor otvorim na kip?
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2012 u 10:00
Negrijana soba? Kolika je temperatura u toj prostoriji?
Nisam baš sigurna da bi afričkim ljubičicama pasalo u negrijanoj sobi, vole one toplinu...ja ih imam u dnevnoj, temperartura po danu je oko 23 °C, po noći nešto niža oko  20 °C i lijepo mi napreduju, zadovoljna sam s njima.
 
 
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2012 u 13:09
Nije u sobi hladno, normalno je za bit u njoj, ali opet nije 24 stupnja kako je u boravku i kuhinji. Stoje na prozoru, vidit ćemo kako će im bit tu, ako nevalja potražit ćemo neko drugo mjesto.

Mući me samo hoće li im smetat hladan zrak kad bude vani jako hladno, a prozor moram otvorit na kip ponekad da uđe zraka?
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2012 u 15:50
Moje su isto na prozoru i naravno svaki dan ga kipam i ne bune se .
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 07:23
Bebolina, drago mi je da je uspjelo "gratanje". Jako je lijepa.
 
Moje ljubice prezime na temp negrijane sobe u Dalmaciji, sto je ponekad i izmedju 5 i 10 C. Ne vole to, dosta budu u losem stanju, ali prezive.  U tim uvjetima je vazno da su skoro suhe, i da se zalijevanje svede na minimum.
 
Kome su uz sami prozor, pobrinite se da im izmedju prozora i daske ne prolazi struja hladnog zraka izvana, jer ce ih to garant ubiti, ususkajte neku krpu ako prozori ne dihtaju.
 
Kratko izlaganje hladnom zraku, da se soba prozraci, mislim da im ne bi trebalo skoditi.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
orhideja4 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 134
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orhideja4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 12:23
Hvala
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 17:59
Originalno poslano od člana nbjelovu nbjelovu napisao:

Bebolina, drago mi je da je uspjelo "gratanje". Jako je lijepa.
 
Hvala tebi draga Nina na savjetusmile78
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 18:00
Evo još jedne nove ljepoticeThumbs%20Up
@hanasmile71

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 18:01
...još jedna plava ljepoticaEmbarrassed

Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 19:15
Baš su prave ljepotice
Na vrh
Iris1 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 23 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 50
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Iris1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2012 u 19:45
Pozdrav svima. Bebolina, prekrasne su ti ljubičice!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3334353637 82>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.