Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Povrtlarska brbljaonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Povrtlarska brbljaonica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 362363364365366 381>
Korisnik
Poruka
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 22:30
pustika sretno.ne mora to ništa značiti.bit će to dobro.
moja teta je operirala karcinom jajnika prije 40 godina.umrla je prošle godine od starosti.
medicina je napredovala.iz svoje prakse bi ti mogla nabrojiti na desetke slučajeva koji su dobro završili.zato imaj vjere i nade.imaš za što živjeti i o onom drugom ni ne razmišljaj
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2014 u 22:44
Hvala Ajama nasa medicinarko,moram te poslusati i vjerovati da ce sve biti ok.Heart
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 14:55

Pustolovko, prijateljice draga, znam da te je strah, to je razumljivo. Znaš, meni je jednom davno baka rekla: Lili, kad ti je najteže i najbolnije u životu, samo se sjeti mene. I uvijek je se sjetim, bila je jaka i hrabra žena, sedam teških operacija, a živjela je dugo i doživjela lijepu ispunjenu starost. 

Draga pustolovko, želim ti svu hrabrost svijeta, što manje boli, brz oporavak i da nam se što prije pridružiš ovdje na forumu smile95 

Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 18:10
Bugice moja hvala na lijepim zeljama HugHeart i ja cu se sjetiti tvoje bake,jer kad je ona mogla sedam puta pod noz,mogu i ja jednom.nije me strah,koliko mi se stislo nesto,ali proce me valjda.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 21:19
Teško je to, ali ako se mora, nije upitno - strah će proći i sve će brzo proći. Držim ti fige, ne daj se!smile78
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 21:22
 
 Pustili, nemam što dodati , što curke već nisu rekle, reći ću samo bez straha i crnjaka, bit će sve dobro ! smile186smile84 Uostalom sve znaš...Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 20:15
  Eeee Šmrckice, sad si me stvarno vratila u djetinjstvo smile79.....Trap, ljudi moji, trap! Thumbs Up Thumbs Up
 Ali ne trap za ovo što Šmrcko navodi, nego trap za najzdravije očuvanje gomoljastog povrća ( mrkva, cikla, krumpir, razne repe, peršin. ) Već sam nekoliko puta razgovarala s MM o trapu i povrću iz trapa....Kakvo sušenje, kakvo zamrzavanje, povrće iskopano iz trapa kao da je netom svježe iskopano iz zemlje! smile89 Dok se povrće tako spremalo i ljudi su bili zdraviji. 


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 20:19
  

Znam da nije dio teme i nadam se da se nitko neće ljutiti, ali ne mogu odoliti a da vam ga ne pokažem, doduše slika je posuđena , ali može biti od koristi. Embarrassed




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 20:25
 
Zapravo takvim načinom spremanja povrća  dugo bi se sačuvali svi vrijedni vitamini i minerali u povrću, a i nešto što je bilo još važnije, dugo bi se sačuvala svježina takvog povrća ( tj. takvom povrću bi se usporio proces kaliranja (gubitak vode).






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 21:25
E pa to su šveđani i govorili, čuvaju sve u trapu ništa u kući. To ti je kao neka kuća hobita u zemlji i mrakača je unutra. Temperatura je konstantna i nije hladno, temperature u debelom plusu.
A povrće koje voli vlagu je krumpir i korjenasto povrće. Crveni i bijeli luk već mislim da je bolje držati u zemlji ili na suhom nego u vlažnoj prostoriji.

E a mi imamo septičku od partizana, zidovi debeli 1 m.
 Mještani kako je to kod nas normalno su ubacivali smeće, cigle... Očistićemo od otpada (nije tu nitko kakao 60 god i čisto je), mreže protiv voluharica i držati povrće i bio enzim ako se bude dao fermentirati tu.

Ima i još jedan trik. Znate one posude u novijim frižiderima za povrće, na dnu su frižidera. Jednom sam bila lijena oprati mrkvu i ostala zemlja na njoj, a vadila je po kiši. Dobro je umotala u vrećicu i ostavila. Toj mrkvi se nije ništa desilo do upotrebe, a mrkva koju sam oprala posušila nije bila tako lijepa i sočna. Na nesreću neoprane je bilo malo i ispod drugog povrća, te sam je razotkrila kod pranja frižidera. Ali sam shvatila da se tako mrkva može održati. Vjerojatno bi se nešto slično i u trapu moglo.
Znam da se krumpir umotavao u listove paprati u trapu, ali za to se moram raspitati kako se to primjenjuje. Bude savršen, žut i sočan.

Tako ću napraviti i jednu policu bio enzim, neću moći u novu kuću riskirati da mi pukne kao pretis lonac LOL. Bi me MM katapultirao, nakon svih experimentusa na Pluton.LOL I ovako vreba svaki moj pogrešni korak za ispaliti.LOL

Da i takvo je povrće najzdravije, mislim da bi i voće moglo tu ići.

A što predstavlja slika i onaj kanal okolo? Povrće je ispod gomile zemlje bez zraka?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 21:36
 
 Kanal okolo je da bi se npr. kad pada kiša mogla slijevati u kanal i tako ne bi mogla doprijeti unutra u trap, unutra bi uvjek bilo lijepo i suho...a kanalom se voda odvodila  dalje i tako se štitilo povrće da ne dođe vlaga unutra. Uffff pa sjećam se toga ko danas, nekoliko puta sam sudjelovala u " izgradnji " istog...Točno znam kao da sam to jučer radila..na dno se uvjek stavljala slama a na slamu dobro prosušeno i samo zdravo povrće  ( ne oštećeno jer bi brzo počelo truliti unutra ).. Povrće se slagalo kao u piramidu, na dno bi došle razne repe, pa krumpiri,  a u vrh bi išla mrkva, prešin, celer..Sve bi se još prekrilo dobrim slojem slame i tada se nabacivala zemlja, štih, po štih dok se ne bi sve zatvorilo..kako vidim sad na nekim raznim fotkama, neki bi stavljali šuplji blok cigle , vjerojatno zbog dotoka zraka..No mi nismo ništa stavljali i sve bi se lijepo održalo i sačuvalo do proljeća.Smile






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 21:41
Mi smo dugo isto pravili trap ( govorili smo "rov")  i zarovili smo krompir, ciklu, mrkvu, crnu rotkvu repu... Najprije se dio zemlišta očistio od trave, tada se raširio po toj zemlji debeli sloj slame ( od pšenice) i na tu slamu se stavilo povrće i opet pokrilo slojem slame. Tada se iskopavala zemlja okolo i tom zemljom se pokrivala slama sve do vrha, kao na slici gore.  To se sve još pokrilo kukuruzovinom, kod nas se reklo "klaševina" koja je bila vezana u snopove i tada bi bilo dobro zaštićeno od zime a  višak vode se slijevao u jarak koji je bio iskopan okolo i tako je povrće bilo na suhom. Na proljeće bi se otvorio rov i izvadilo povrće koje se odlično sačuvalo kao svježe.Neki ljudi su na taj način spremali i neke zimske jabuke, koje bi se isto dobro održale do proljeća......

http://www.zemljani.com/forum/viewtopic.php?t=1502&sid=e63864dbb1e0be4facbc2b55db0a228a
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 22:58
Hvala na odgovoru u vezi trapa, vrlo korisne informacije.Wink
Nova tema bi se mogla zvati " Zaboravljene poljoprivredne tajne naših bakaGeek"

Da da Medy samo ti uz toplo, pa će ti biti kao ocat mog oca kad ga je dobro zašarafio i bum.LOL
Kaže ne ponovilo se nikomeLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 16:00
Hello, ima koga? smile134 Mons, niknuo mi je jedan hibi i to onaj iz mixa crvenih i bijelih Hug, istina nisam ih ni puno posijala, po par komada od svakog. Drugi su presramežljivi ! Embarrassed Sad ću ovog dadiljati smile127
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 16:23
Hhahahahah baš mi je drago sad ćeš imati lijepu zanimaciju...TongueEmbarrassedHeart


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 21:16
Hoću, hoću, i strpljivo ću čekati da niknu i ostali. Valjda budu?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2014 u 22:24
 Uffff, nadam se samo da neće biti ko moji....moji samo kilave i kilave...Ouch Nikad na zelenu granu s njima.ConfusedThumbs Down


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 15:24
Jedva vas nađoh na ovoj temi. Ovdje bi mogla biti prava informativna ćakula. Eto i trap sam naučila kako složiti.

Monstera si vidjela Bokashi kompostiranje.
Tu smo nešto govorili. http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=7973&title=organko

Ovdje ima što su ljudi pisali. http://www.perforum.info/index.php?topic=687.0
Imai smjesa za kupiti, kojom se posipa otpad.
Ovaj Nede 58 je uvoznik i na pdf-u koji je stavio za članak u Novom listu kaže da je količina od 10 kn dovoljna da se pospe za mjesec dana. Što nije puno. * novi list-komposter.pdf
Mislim da je link za članak tu http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCwQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.perforum.info%2Findex.php%3Faction%3Ddlattach%3Btopic%3D687.0%3Battach%3D732&ei=LXgcU5u-HcWBywPF7IDwBg&usg=AFQjCNHNdCFeG7iAXHb8VM3XmlMIGGKQ7w&sig2=HvfmFmq5wWR0WCxBu-7fVw&bvm=bv.62578216,d.bGQ


To se može napraviti i sa običnim kantama, ove kupovne su poskupe. Na netu se mogu naći dvije za 60$, ali je litraža različita kod raznih cjena.
Šteta bacati silnu hranu. Ja baš nemam nigdje odložiti ,jer mi je vrt daleko. A ovo ako ne smrdi bi bilo idelno. I mislim da se može nadopunjavati.
Proces je gotov za 2 tjedna i tad se kompost prebaci u zemlju da se dovrši i pripremi za korištenje.
ALi moram još to pročitati, površno sam preletila preko informacija.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2014 u 19:33
 Ejjjj draga, evo me , glavinjam posvuda i jedva uspjevam skrpati kraj s krajem.. Ouch Inače nedjelja mi je  valjda najgori dan u tjednu, umjesto da imam vermena za odmor, ja sam svake nedjelje u nekom krkljancu..Za Bokashi sam nešto čula, ali nekako mi to nije ostalo u glavi, pa ću morati dok nađem vermena sve ovo u miru proučiti...Hvala ti za ovu info, vjerujem da ima još hrpetina raznih korisnih stvari, koje su se tek počele otkrivati, nama malim običnim ljudima...Smile
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2014 u 21:34
   
            Ima koga ?   Nema? 



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 362363364365366 381>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,687 sekundi.