Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bundeve,  tikve, tikvice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bundeve, tikve, tikvice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2009 u 23:26
 Imam i ja pitanje o tikvicama...radi se o tikvica chayotl..to je ona bodljikava...neki dan, dok sam brala masline, susjed mi dao jedan plod i kaze da ga stavim u podrum pa ce sam potjerati klicu, poput krumpira, pa da ga na proljeće posadim...moje je pitanje - jel netko tako sadio te tikvice? Jer ja sam mislila da treba iz sjemena sijati...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2009 u 00:32
Originalno poslano od člana monna-1 monna-1 napisao:

Mogu li se polovice puter tikve peći u rerni (kao turkinje)??
mogu se peći one koje su posve zrele ,ja sam pekla one duguljaste bijele,ali imam neke malo posebne koje rastu široko s dugačkom "cimom" ale nije kupovno sjeme,njih uzgajam iz vlastitog sjemena i uvijek uspijevaju,kao mlade imalene vrlo su dobre za pohanje i pogačice,kad su malo veče za bučnicu,a najljepše ostavim da dozore i požute
Na vrh
djemba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje djemba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 13:31
Originalno poslano od člana pbabic pbabic napisao:

...Nickles, ja tikvu uzgajam uz kolac i otkidam vrhove novih vriježi...Clap (vezano za širenje tikve)...

ptičja kuća...


Kupio sam u Kaliju sjeme tikvica ali bez vriježi?!Nije mi jasno kakve su to tikvice?
Izgledaju kao i sve ostale jedino kaj mi je upalo u oći da se u zemlju siju u 3mjesecu ili u 2-om pod staklo .
Mislio sam da se tikvica mora imati vriježe i da idu van negdje u 5-6 mjesecu?!
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 16:57
Postoje i grmolike tikvice, možda se na to misli - one se nikud ne šire.
Svejedno, tikvice ne podnose mrazeve, tako da ih prije posijane može mraz uništiti. Jedino se može preporučiti ranija sjetva ako imaju jako dugi period klijanja.Wink
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 19:28
Ja mislim da sam prošle godine sijao u 3 mjesecu van
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
djemba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje djemba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2010 u 17:53
Hvala !
Posijao sam ih u stiropor za presadnice prije 10 dana i već su 6-8 cm visoke.Južni je prozor pa im to odgovara.
Ne mislim ih spucati van još barem dva tjedna a i onda bi ih stavio u neki tunel radi mraza.
Probati ću ove godine riskirati .Kao što je i kolega forumaš sugerirao da je on napravio.
Kao štorekoh malo mi je čudno da tako rano se  i siju i presađuju no možda prođe.
Ostalo sjeme tikvica ide kasnije van.

Imam nekoliko vrsta sjemena viška tipa--summer "crookneck" squash i nekoliko vrsta paradjaza( totem,subarctic plenty)  pa ako netko hoće neka se javi.Sjeme nije domaće nego kupljeno s ebay-a no nije GMO nego iz ovlaštene trgovine sjemena u engleskoj  članice DEFRE ili tako nekak .Zna AndrejSmile

Na vrh
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2010 u 17:39
 Moja mama je prošle godine sijala nekoliko vrsta tikvica u vrtu, sve su cvjetale ali na žalost niti jedna nije imala plod.
Pošto bi htjela opet posijati zanima me u čemu bi mogao biti uzrok? Da li je u pitanju tip zemlje ili možda nedostatak vode?
Inače u tom vrtu ima rajčice, papriku, salatu, mladi luk, krumpir.

I još jedno pitanje...je li netko pokušao posaditi tikvice u posudu? Htjela bi probati na balkonu ali nisam sigurna je li to uopće moguće.

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 01:42
samo da javim..bodljikava tikvica je u podrumu potjerala klicu i ja sam je posadila u vrt...sad je već izašla iz zemlje i za vikend ću je uslikati...susjed je bio u pravu!
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 01:45
to je ovakva

Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2010 u 22:27
Uspjela sam uzgojiti HOKKAIDO , nazalost nisam guglala da bi znala hrvatsko ime !

Krem juha od tih tikvica smeka fenomenalno !

PS  boja im je kao i boja ovih slova !       smile227

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 20:31
Moja majka je negdje vidjela patišon tikvice i poželjela ih je saditi ove godine. Zanima me, ima li tko iskustva s njima? Kakve su za uzgoj, jesu li dobrog okusa?
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:17
Evo mojih bockavih tikvica, slikanih prošle godine. Još se nazivaju i meksički krastavci. Jako su fini za jelo. Jedina mana im je što jako bodu. Treba im se osigurati oslonac za penjanje jer se penju na sve strane.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:27
Milica7

samo za info, ovo je čajota kao što i sama tvrdiš, a pišem zbog meksičkih krastavaca - Melothria scabra, koji nisu ni slični čajoti.

Evo ti slike meksičkih krastavaca, pa upored slike:


lp
Sabur
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:34
Sabur, uz dužno poštovanje i hvala za tvoju informaciju ali pokušaj u google napisati meksički krastavac i onda potraži slike pa usporedi.     .....Question Još sam na nekim stranicama našla da se ove  sa tvoje slike zovu minijaturne meksičke lubenice.Smile
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:37
Upisao svoje ime na Goolgu i pod slikama niti jedne nema moje. Da li da mijenjam ličnu kartu i pasoš?

Zato je vrlo preporučljivo da se koriste latinski izrazi, jer je manja zbrka.
Upisao sam na Google: Melothria scabra i dobio ono što sam i očekivao.

lp
Sabur
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:43
Sabur, jesi li napisao meksički krastavac?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sabur View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 28 Kolovoz 2010
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sabur Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:45
Vidio sam milice, da pod meksički krastavac google izbacuje čajotu. Pa od kada je Google.com posao 100% tačan.
Ubaci morsku granicu SLO - HR pa vidi šta izađe. Smile

Htio sam samo skrenuti pažnju al nije problem zovih one bodljikave plodove kako hoćeš. Wink

Lijep pozdrav.
Na vrh
gugolina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gugolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 16:35
Posijala sam u čašice tikvicu marrow partim. Na njoj piše da raste u grmu. Jel to znači da se neće širiti po cijelom vrtu, nego rasti samo u grmu? (što mi jako odgovara). Našla sam da tikvice koje se ne šire da za njih piše "bez vriježa". Što je to vrijež? Jesu li i ove moje bez vriježa?
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 19:07
To što piše da je grm , to znači da nema vriježe i da se neće širiti a vriježe su zapravo dugačke "loze" i tako ti zauzme veliki prostor. Zato su za male prostore bolje koje imaju samo grm., a po tome su tvoje bez vriježa.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2011 u 20:07
Može li mi tko napisati nešto iz prve ruke o patišon tikvicama? Kakve su, uzgaja li ih tko?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.