Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kolesterol -prirodni pripravci snižavanje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kolesterol -prirodni pripravci snižavanje

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kolesterol -prirodni pripravci snižavanje
    Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 15:51
Pošto nigdje nisam našla ništa konkretno, otvorila sam novu temu.
Naime, interesira me da li postoje neki prirodni pripravci (znam da postoje ali ih ja ne poznajem) koji smanjuju povišeni kolesterol,trigliceride...
Možda neki recept???
Već sam pročitala za đumbir i artičoke ali me interesira da li se može nešto spraviti i piti ili bilo kakav savjet??!!!
 
Unaprijed hvala
Tongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 16:14
Jedna stvar definitivno pali, a to je vegetarijanska (još bolje veganska) prehrana. Moja krvna slika je fenomenalna, pogotovo kolesterol. Ah dobro, znam da je to za većinu malo previše, ali ono što ti sad nabrzak mogu preporučiti je definitivno smanjiti unos masnoća životinjskog porijekla i povećati unos sirovog voća i povrća. Ono što znam da kod snižavanja kolesterola pomaže soja, umjesto punomasnog mlijeka koristiti nemasno, ili još bolje sojino, a za ostalo moram negdje potražiti članak koji imam negdje pospremljen, pa poslije napišemSmile
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 16:29
Ovdje ljudi oko mene kolesterol liječe najviše artičokom, čajem ili tinkturom.MM i ja povremeno pijemo tu tinkturu (imamo blago povišen kolesterol ).
Ovako je pravim:Nasjeckam listove ponekad i korijen artičoke i stavim u teglu. Zalijem dobrom domaćom rakijom da malo prelazi preko mase.Zatvorim i držim na suncu 3-4 tjedna.Pijemo do 3 žlice dnevno, odnosno gutljaj 3x dnevno.
Nije za alkoholičare!
U proljeće napravimo jednu kuru čišćenja krvi sa čajevima od:artčoke, koprive, maslačka, vodopije, pirike...Njima uvijek dodam i mirišljave trave (malo mente, matičnjaka, majčine dušice..) da bi čaj bio pitkiji.

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 17:51
Dakle, što se soje tiče, istraživanja pokazuju da fitokemikalije u soji (biljne molekule koje mogu spriječiti i/ili zaustaviti bolest u ljudskom organizmu) pomažu u snižavanju kolesterola, sprečavaju rast stanica raka i smanjuju opasnost od osteoporoze, ali neke tvari u soji imaju učinak na hormone (ponašaju se kao prirodni estrogen u organizmu, pa se preporuča ženama u menopauzi), unos soje i proizvoda od soje treba ograničiti na najviše 50-100 grama dnevno.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 20:19
Evo, konačno sam našla članak u "Ljekovitim biljkama" koji piše o pravilnoj prehrani protiv kolesterola, pa ću napisati o tome s aspekta prehrane, a kako su pokazala znanstvena istraživanja. Namirnice koje smanjuju količinu kolesterola i triglicerida u krvi:

- češnjak : 1 g ekstrata češnjaka ili 5-6 češnja svježeg češnjaka ili 0,3 dl soka od češnjaka na dan smanjuje LDL kolesterol i trigliceride za oko 10%, a kod nekih osoba i do 50%, a povećava se dobri HDL kolesterol. Za održavanje kolesterola kasnije je dovoljno 2 češnja na dan.  Može se napraviti i tinktura od češnjaka: 10 češnja češnjaka usitniti i staviti u staklenku, prelijati s 5 dl rakije ili konjaka, odstoji 2 tjedna uz povremeno protresanje, a uzimati 2 puta na dan po jednu čajnu žličicu na komadiću jučerašnjeg kruha.

- grejp - uzimanjem već 2 grejpa na dan može se smanjiti kolesterol

- crveni luk - što se više luka uzima, to se više smanjuje količina kolesterola u krvi, jer on sadrži tvari koje smanjuju ljepljivost krvi, rastvara ugruške i sprečava nastanak novih

- ječam - sadrži tvari koje sprečavaju proizvodnju štetnog LDL kolesterola u jetri

- artičoka - sadrži cinarin koji snižava količinu kolesterola u krvi, a sadrži ga većinu komercijalnih ljekova za snižavanje kolesterola

- grah - 1 šalica dnevno kuhanog graha, slanutka, leće ili graška smanjuju loš kolesterol - suhe mahunarke se ne probavljaju potpuno, a neprobavljene djelove napadaju bakterije pri čemu se oslobađaju tvari koje daju signal jetri da prestane proizvoditi kolesterol i da čisti štetni LDL kolesterol

- crveno vino - i pivo - 2,5 dl dnevno smanjuje loši, a povećava dobri kolesterol

- mrkva - 200 g ili 2-3 svježe na dan

- gljive - shiitake gljive, ali i bukovače i šampinjoni sadrže visoko nezasičene masne kiseline i vlakna koja snižavaju razinu kolesterola, triglicerida i fosfolipida u krvi

- zob - 1,5 šalica suhih zobenih mekinja ili 1 šalica suhih zobenih pahuljica na dan - topiva vlakna u zovi mješaju se s žučnim kiselinama koje nastaju razgradnjom kolesterola, sprečavaju njegovu apsorbciju i izbacuju ih van iz organizma.

- miljeko - nemasno mlijeko snižava, a punomasno povećava razinu kolesterola

- soja - može smanjiti kolesterol do 20% ako se uzima 6 puta tjedno. 4 čaše sojinog mlijeka na dan smanjuje loši za 9%, a povećava dobri za 7%. Sojino mjlijeko ne sadrži kolesterol kao kravlje, a sojin lecitin (fosfolipid u soji) osim što snižava kolesterol pročišćava stjenke krvnih žila i pospješuje bolji rad srca

- riba - sadrži omega-3-masne kiseline koje smanjuju ljepljivost krvi, smanjuje loši a povećava dobri kolesterol, a 1-2 obroka ribe tjedno smanjuje rizik od srčanih oboljenja za oko 50%. Ovih kiselina ima i u porturlaku, povrću koje većina ljudi tretira kao korov.

- maslinovo ulje - od svih ulja sadrži najviše nezasićenih masnih kiselina, sadrži spojeve koji sprečavaju grušanje krvi, popravlja omjer dobrog i lošeg kolesterola i sprečava nakupljanje kolesterola u arterijama.


Dakle, pravilnom prehranom moguće je smanjiti količinu kolesterola u krvi i rizik od srčanih oboljenja. Dakako, ne mislim sad da sve treba odbaciti i jesti samo gore navedene namirnice, jer postoji još mnogo namirnica koje smanjuju kolesterol u krvi, a mislim da ne moram uopće pisati o tome kakva prehrana pridonosi povećanju kolesterola u krvi.

Dakako, postoji i mnogo biljnih pripravaka koji se koriste u te svrhe, ali kako s tim nemam iskustva, ostavljam iskusnima da pišu o tome.Smile
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 10:08
Jako dobri tekstovi ovdje, dobre i korisne informacije.
 
Za sve smile55
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 10:59
Baš vam hvala na trudu i savjetima...oduševljena sam što ste tako brzo reagirali...
Ovaj forum je stvarno najbolji forum, zakon ste mi!!!!
smile79
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 14:31
Navijam za crno vino, pravo domaće, 2 dcl dnevno.Koliko snižava LDL( loši kolesterol ) ne znam ali znam iz iskustva da povećava HDL ( dobri kolesterol).
A ako vam je HDL visok( najmanje 1.2 pa naviše ) onda vam visoki LDL neće  puno naštetiti.
Kad pijem dobro crno vino ( najviše 2 dcl dnevno ) moj HDL bude i do 1.8 !Approve
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 10:29
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Navijam za crno vino, pravo domaće, 2 dcl dnevno.Koliko snižava LDL( loši kolesterol ) ne znam ali znam iz iskustva da povećava HDL ( dobri kolesterol).
A ako vam je HDL visok( najmanje 1.2 pa naviše ) onda vam visoki LDL neće  puno naštetiti.
Kad pijem dobro crno vino ( najviše 2 dcl dnevno ) moj HDL bude i do 1.8 !Approve
 
 
Slijedim upute... i ja volim popiti dobro crno vino a mi imamo sreću da dobijamo domaće iz Međugorja koje ja zovem lijek!!!
 
A jedna čaša ne može naškoditi a osim toga dobro je za srce, cirkulaciju, kolesterol  pa kud ćeš bolje???
 
Tongue
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 00:07
Pogotovo ne može naškoditi ako se raspodijeli u dva obroka.Tako ja činim.
Naročito otkad imamo 0.5 promila.Ha..ha...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 15:33
... pozdavi!!! :o))... evo mene opet...

...daklem majka mi imala povišen kolesterol pa ću vam reći šta sam saznala dok sam kopala ( ona ga smanjila uravnoteženijom prehranom sa dodatkom kvalitetnih ulja : lan, buča, maslinovo,...čak pila i što se usudila - tablete ribljeg ulja...  to je navodno najbolje.... ona imala ne ja, tako da iz prve ruke ne znam..)

...daklem; bitno je NE sprečavai sintezu ( ljekovienego pojačati nejgovo uklanjanje....a to se postiže stimuliranjem rada jetre i žuči jer od njih direktno zavisi količina i omjer kolesterola u krvi ( jetra hvata kolesterol u kri i prerađuje ga i putem žuči stavr oblik žučnih kiselina...) kao što su ljudi već napisali artičoka, maslačak i čičak ali od toga je najvažnija artičoka zato jer ona rasterečiuje jetru....
....dobto je uzimati i piskavicu ( sjeme), navodno je jaaaako dobar estrakt crvenih gljivica riže, a nekima pomaže i ginko ( ne osobe sa visokim krvnim tlakom, ne sportaši),
.... ali izrazito bitno je korisiti ulja sa nezasičenim masnim kiselinama ( pogotovo ako se tu još radi i o visokom tlaku ili ne daj bože problemima sa srcem)... jako gorko ALI domaće maslinovo ulje zajedno sa žlicom limunova soka će jko čistiti žuč,  laneno ulje,  ulje borača...

...ako kupujete dodatke prehrani a ne jedete ih na žlicu ( ulje vulgaris) onda vam se jedino isplati uzimati ( s tim da to jedino ujedno i neće štetiti zdravlju : twin lab).... natur wealth osim dobre reklame nema niti 10% onoga u sebi što mu piše na boćici ( tako je pokazala studija na med faklutetu u zg pred par god...)


bok! :O))
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 09:26
Ok, griva hvala za info...
Ali i pitanje...na žalost domaćeg maslinova ulja nemam ali kupujem extra djevičansko maslinovo ulje i koristim ga maksimalno...Da li mogu i u njega iscijediti limun i piti i da li se to pije na tašte???
Unhappy
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 14:35
... natašte sviježe iscijeđen sok recimo 2 žl + 1 žl maslinova ulja... nažalost mora biti domaće i to što gorče to bolje ... zbog neke kemijske reakcije kiseline i gorčine... nisam kemičar...al načuh da je gorko kad je sušna godina i kad poneku košticu samelju....  možda netko ovdje na forumu ima domaće ulje ...ili ako ne mogu vam dati kontakte od nekih od kojih  sam ja kupovala ( Pag, Lun) ... ali ne znam da li bi vam slali po 1 litru...stvarno ne znam.... zadnje koje imam je sa Krka od Mrakovčića...on pobere uvijek neke medalje za ulje.....   a mi smo isto prije kupovali razna ulja na tržištu... jedno vrijeme je navodno blato sa korčule bilo jako kvalitetno i na glasu...ali kad se domognete dobrog domaćeg...razlika je tolika da biste ga najradije pili na čaše :O))))...   možda da proguglate pa nađete neku liniju dostave do grada u kome živite... :O))..ili mene na pm pitajte..
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 14:48
Uf , nadam se da meni nebuju trebale nikakve drastične dijete jer volim špekec , ali bez luka nikak! Ko je videl jesti špek bez luka!!!

No baš sam neki dan gledala dokumentarac, bbc-ev naravno. Naziv "Dobra hrana"
Radnja : zoo vrt u kojeg su zatvorili nekoliko dobrovoljaca koji imaju povišen kolesterol, šećer i svašta nešto.
Dnevno su dobivali porcije samo i isključivo sirovog voća i povrća. Od karfiola do ananasa. Bez soljenja i bilo kakvih aditiva u obliku ulja i začina.
I tako 12 dana. Nakon tih 12 dana su im sve ponovno zmjerili i svima se poboljšalo stanje 20% i više.
Pa ti reci!


Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 14:52
Šeflera sad si me nasmijala ali stvarno...
Daj se zamisli mene u kavezu, umrla bih na poprijeko....
 
"Vjetar se vezat ne može..."
 
Griva problem kod kupnje domaćeg maslinovog ulja mi je što meni mogu podvaliti svašta, jer ja kupujem ovo iz dućana, tako da se baš i ne razumijem...
Ali idem ja na pp
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 18:58
Ja imam svoje domaće maslinovo ulje i trošim ga u sve i svašta.Ali ipak uvijek imamo( MM i ja) malo povišen kolesterol.Ali, što možemo, volimo papati.
Probat ću  i to s limunom.
Evo još jedan recept protiv kolesterola koji sam nedavno dobila.Nisam isprobala ali oni koji jesu kažu da djeluje:

-30 očišćenih češnjeva češnjaka
-5 neprskanih limuna sa korom, sitno narezanih

Dobro izmiksati.Dodati 1l vode i i prokuhati ( samo da zakuha )
Uliti u boce i držati na hladnom.
Piti jednu čašicu dnevno prije ili poslije glavnog obroka, 3 tjedna.
Nakon 3 tjedna terapije napraviti pauzu od 8 dana i ponoviti.

Miris češnjaka se navodno ne osjeća. Logično, limun skida miris.
Ova terapija čisti krvne žile od svih naslaga i preporađa cijeli organizam.

Probat ću čim mi sazru moji ekološki uzgojeni limuni!
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 19:51
...uuuu..to je jednoć davno moja majka radila...ne znam dal je omjer češnjaka i limuna bio baš identičan.... ne bih ruku u vatru stavila....ali miris češnjaka se nije osjećao ( on mi je njami i fin) ali konbinacija mirisa koji je ispao po tom receptu je bila aaaaaaasmile48...ako je to taj recept savjetujuem da za njega žrtvujete neki bokal, bocu koja vam nije draga...staklo...plastika previše prima i pušta miris uokolo....po cijelom frižideru....uuuffff...iako zatvorena...aaa...još mi se diže želudac kad se sjetim... :o((....al ipak ja imam extra osjetljiv nos...   ali da je učinkovito, to je!! :O))
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2009 u 14:22
Po dve kašike kokosovog brašna svako jutro pomešati sa jogurtom i pojesti, garantovano snižava holesterol, a dobri efekti se postižu i sa rogačom.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 09:30
[QUOTE=Fermina-Daza]Ja imam svoje domaće maslinovo ulje i trošim ga u sve i svašta.Ali ipak uvijek imamo( MM i ja) malo povišen kolesterol.Ali, što možemo, volimo papati.
Probat ću  i to s limunom.
Evo još jedan recept protiv kolesterola koji sam nedavno dobila.Nisam isprobala ali oni koji jesu kažu da djeluje:

-30 očišćenih češnjeva češnjaka
-5 neprskanih limuna sa korom, sitno narezanih

Dobro izmiksati.Dodati 1l vode i i prokuhati ( samo da zakuha )
Uliti u boce i držati na hladnom.
Piti jednu čašicu dnevno prije ili poslije glavnog obroka, 3 tjedna.
Nakon 3 tjedna terapije napraviti pauzu od 8 dana i ponoviti.

Miris češnjaka se navodno ne osjeća. Logično, limun skida miris.
Ova terapija čisti krvne žile od svih naslaga i preporađa cijeli organizam.
 
Ja sam si sinoć napravila napitak po tvome receptu i moram priznati da je ogavno za piti a i dosta je gusto pa sam si jutros malo razrijedila!!!!!????ConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedConfused

A što se tiče mirisa češnjaka i te kako se osjeti, cijela kuća mi od sinoć smrdi.....
Sada se samo nadam da će mi skinuti tu masnoću!!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2009 u 22:03
To "miris češnjaka se navodno ne osjeća" hoće reći da osoba koja to pije ne širi miris češnjaka oko sebe.To je bitno.Ja dobro podnosim miris češnjaka ali ne podnose ga oni oko mene.
Savjetujem ti da na poslu pitaš osobu od povjerenja da li se od tebe širi kakav miris.Stern%20Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,168 sekundi.