Orijentalni mak - Papaver orientale
Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1769
Datum ispisa: 18 Svibanj 2025 u 21:33 Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com
Tema: Orijentalni mak - Papaver orientale
Objavio: on the cloud
Tema: Orijentalni mak - Papaver orientale
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 19:39
U kasno proljetno bogatstvo i raskoš boja drsko ulijeće gordi orijentalni mak sa svojim žarkim nijansama svilenih latica.
Još ga je 1701. godine, tijekom putovanja, francuski botaničar Joseph Piton de Tournefort otkrio u istočnoj Turskoj i donio u Evropu. Odonda se brojnim kultivarima, posebice početkom dvadesetog stoljeća, počinje razmnožavati i uzgajati.
Engleska je bila veliki začetnik raznolikih sorti koje još i danas krase vrtove diljem svijeta.
Papaver orientale pripada porodici Papaveraceae i veoma je otporna, robusna biljka.
Njegova potreba za hranjivima ne izaziva posebnu pozornost.
Traži dobro drenirano, pjeskovito tlo s nešto humusa koje ne zadržava mnogo vode, dok ga je, istodobno, za vrijeme velikih vrućina potrebno održati vlažnim.
Tla koja su blago kisela, neutalna i osnovna (bazična) su najpogodnija za sadnju.
Njegova je izvorna postojbina obilovala suncem tako da je on i u svojim kultivarima zadržao odrednicu sunčanog i suhog vremena kao temeljnu pretpostavku za lijepu i bogatu cvatnju, premda se i u rahloj sjeni može neometano razvijati
Najidealnije mjerilo uspješnog cvata leži u osmosatnoj osunčanosti.
Papaver orientale je uistinu skladna kompaktna biljka dlakavih nazubljenih listova sivozelene boje koja, ovisno od kultivara, doseže visinu i do 90 cm.
Sredinom svibnja i u lipnju, na dugim čvrstim stabljikama pojavlju se krupni cvjetovi svilenkastih latica koji su čarobno strukturirani raznolikim nijansama i bojama.
Javljaju se od nježno bijele do žarko svjetleće crvene, s crnom ili tamnosmeđom mrljom u unutrašnjosti cvijeta.
Takav koloristički kontrast još više naglašava nezemaljsku gracilnost i sjaj istočnjačkog podrijetla.
S obzirom da pojedini kultivari dosežu znatnu visinu, nužnost je povezivanja očita, jer bi se u protivnom sav taj začuđujuće lijep prizor mogao izvaliti i pokvariti dojam nemjerljivosti i gordosti.
Unatoč svojoj kratkotrajnoj vladavini orijentalni mak je u vrijeme cvatnje neizostavni vladar među cvatućim biljkama, čija ljepota izaziva divljenje u trenucima dok treperi na sivozelenoj podlozi vlastitih istova.
Ako se cvjetovi orežu ne dopustivši im da stvore sjeme, u svibnju mogu proizvesti još jednu cvatnju.
Sredinom ljeta Papaver gubi svoj sjaj, a mjesto gdje je carovala njegova neprikosnovena nazočnost ostaje prazno.
Stoga bi uz njega bilo nužno posaditi biljku koja u ljetnjim mjesecima dobija na širini i tako popunjava novonastalu prazninu.
Dalia je jedan od boljih izbora jer se na nj nadovezuje svojom raskošnom cvatnjom.
Cvjetovi ovog maka su hermafroditi - sadržući i muški i ženski organ.
Razmnožava se sjemenom i korijenovim reznicama u kasno ljeto.
Prije snažnijih hladnoća bilo bi uputno na biljku nagrnuti malč od suhih grančica ili nakupina velikog lišća kako bi je se zaštitilo od eventualnog smrzavanja tijekom hladne i vlažne zime, da bi u proljeće opet zasjala neizostavnom čarolijom boja.
|
Odgovori:
Objavio: Baka Bea
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 10:25
OTC, vrlo lijep i detaljan opis ljepotana s istoka, Papaver orientale. Da bi uštedjeli povezivanje vrtlari su selektirali sortu visoku samo 50 cm imam je i svaki dan sam se divila prekrasnim cvjetovima, od bijele, ružičaste, žarko crvene, boje maline i dr. Na slici 5 je Prinzessin Victoria Louise omiljena boja Beth Chatto, engleske 'Plantswoman' a na 4. slici Cerdic Moris, nazvan u čast eng. slikara. Nameće mi se pitanje je li ti s tvog oblaka opisuješ biljke iz mog vrta? Echinops si predstavila dostojno ljepote tog bodljikavca. Ja imam još i Echinops spherocephalus Artic Glow srebrenastih velikih kugli s tamnocrvenim stapkama, još veći i jednako lijep. Čini mi se utješno da se ipak u ovoj našoj konzumerističkoj stvarnosti ne mora po biljke ići u strane trgovačke lance - Ima ih i kod nas samo nitko za njih ne zna. I nadalje važi ponuda za sjeme žute vučike. Molim te napiši još mnogo prekrasnih i inspirativnih postova., prosvijetli nas i nadahni ljepotom. Pozdrav Bea
|
Objavio: Ivan
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 10:26
ali od njega boli glava !!!!
-------------
|
Objavio: Baka Bea
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 12:58
Ivane, nemoj plašiti ljude, boli i od cigareta i lošeg vina i još puno toga. Makove uzgajam već cijelo desetljeće i nisam to primijetila. Možda misliš na narodno vjerovanje da nije dobro spavati u polju poljskih makova? Odrezati cvijet i staviti u vazu bilo bi svetogrđe jer ne bi potrajao dugo - latice se osipaju. Preporuka je uživati u njihovoj kratkoj i neizmjernoj ljepoti. Ništa nije savršeno, pa ni makovi. Sad kad su ocvali postaju ružni pa ih valja odrezati (i lišće) a prazninu popuniti drugim cvijećem, kao što je OTC napisala. Pozdrav
|
Objavio: Ivan
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 13:26
Al smo oštri ! Iz mog djetinjeg iskustva znam da kad se miriše mak zna zaboliti glava, bilo od poljskog bilo ovog . I da se od ovog maka može napraviti opojno sredstvo ( morfij).
-------------
|
Objavio: on the cloud
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 19:44
Baka Bea,
Hvala još jednom na pohvalama koje izazivaju isto.
Ja imam narančasti papaver koji je jednako lijep kao što su jednako lijepe sve njegove nijanse i boje.
Moj mak još nije pretjerano snažan jer je mlad, također nema niti pretjeranu visinu, ali kompaktno i skladno izgleda na mjestu gdje sam ga posadila.
Imam namjeru nabaviti različite kultivare, ali ne znam na koju adresu bih se uputila - u vezi njih, kao i kultivara ostalih vrsta koje me zanimaju, među njima i heuchere.
U Hrvatskoj je Decora Buzet jedini nešto veći rasadnik ukrasnog bilja koji nudi katalog. Ja osobno više ne znam niti za jedan drugi.
Ako netko zna, neka me demantira.
S obzirom da si rekla da već desetak godina uzgajaš Papaver orientale, uistinu sam znatiželjna gdje si ga nabavila, kao i raznolike sorte Heuchera?
U potpunosti se slažem s tobom da preveliki broj ljudi nije informiran o postojanju mnoštva trajnica i ukrasnog bilja.
Ne znaju njihovo ime, ne znaju kako izgledaju i za što su namijenjeni.
Upadljivost je, u najvećem broju slučajeva, osnovna vrlina koja zapadne za oko, pa se stoga i nabavljaju slične raznolike, i obično - cvjetnice, koje većina ima, a zapostavljaju se one koje zbog svojih drugačijih i neuobičajenih osobitosti dospijevaju u drugi plan..., ili najposlije, nikakav plan, jer im na prvi pogled nisu ni bile zamjetne.
Zato i jesmo svi ponaosob tu... da informiramo i ukažemo na ljepotu svakog biljnog člana sa svim njegovim osobitostima i pozitivnostima, kao i ponekom negativnom stranom. Naravno, ne idući u krajnosti.
Jer kad bismo krajnostima ispunjavali život i ljubav prema nečemu, ničega ne bi niti bilo od silnih "kuknjava i gnjavaža" koje si čovjek obično sam nametne.
Što se tiče sjemena lupinusa, zainteresirana sam.
Kako rekoh, obožavam svjetle, bež žućkaste i žute kultivare jer su neuobičajeni i ne previše zastupljeni.
Lijepi su i oni izrazite cinober crvene boje.
No, kako sam se oduvijek sama snalazila u pribavljanju detalja koje bih poželjela, pomalo mi je neugodno i pristati na takvu situaciju.
Uistinu hvala!
Ali voljela bih znati gdje bih i sama mogla nabaviti nešto, ili pak više toga kad bih se odlučila.
Za sada topao pozrav u ovo pljuskovito predvečerje 
-------------
|
Objavio: Ivan
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 05:19
Molim oprost što sam samo skrenuo pozornost i na onu lošu stranu bilja. naravno da treba uživati u ljepoti koju je priroda stvorila, ovu kritiku smatram dobronamjernom, i dobro je da se tako diskutira. ipak, ja sam Ovan 100% i to mi je mana. PUSA SVIMA !
-------------
|
Objavio: on the cloud
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 08:45
Ponekad treba svoje nazubljene roščiće povinuti prema nebu, a ne ih tvrdoglavošću bockati u predisponiranu im, zbog vlastitog habitusa, prepreku.
Moje mi osobno ustrojstvo ne da za pravo da u bilo kakvoj mjerici konflikta ugledam negativnost i pakost, stoga, ja nisam niti zamjerila, pa nemam što ni opraštati, (za druge s kojima si došao u doticaj ne znam i ne želim komentirati...), jedino možda naglasiti nužnu notu mirnoće i razmjernosti kad smo kod stvari koje nas se na sličan način tiču, a ne traže ono što se naziva negacija, potiranje i vučenje mačka za rep.
I Ivane, znamo svi za opium, kao i za mnoge druge stvari...
I nitko se na tvoj osvrt ne bi ljutio da si to pravovaljano i mirno napomenuo, a ne napinjao žicu prenapregnutog voda koji daje energiju i svjetlo.
Pa prema tome, smiriti strasti i ne dozvoliti si umreženom vlastitom "umišljaju" da gospodari situacijom.
Jer kad bi bilo do ovnovskih rogova ili škorpionskih žalaca, tu se ne bi znalo tko pije tko plača.
A moj škorpionski, vidiš, da i ubode, može samo pozitivni učinak podastrijeti pred sugovornika, za što navijam svim srcem.
Jer pravila ipak ne treba generalizirati..., i da se zna - ne treba prepirke nazivati diskusijama, jer tu nitko nije na dobitku, već mirno iznijeti svoja saznanja koja dovode do bolje prosvjećenosti u pozitivnom smislu, a ne tvrdoglavo vuči na stranu nule i ispod nje.
Kao što je rekla rijeka 53, neka svatko ima svoje mišljenje..., ali nećemo si kopati oči zato što nekome više odgovara crno, a nekome bež.
Bijelo je previše nevina konstanta da bi je se moglo u bilo kakav duel s ne... premisom uvrstiti.
Stoga, kad smo kod Papavera, eto, pokušat ću nabaviti još raznolikih sorata i diviti se njihovoj neprikosnovenoj ljepoti.
Tko ima sličnu pretpostavku istih, neka se osvrne... ili neka, najposlije, naprosto kaže kako mu i nisu lijepi...
Pozdrav svima!
|
Objavio: gioiaa
Datum objave: 14 Lipanj 2008 u 21:49
moji makovi
|
Objavio: on the cloud
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 21:52
Tvoji makovi, gioiaa, su uistinu lijepi, no, koliko po listovima mogu razabrati, mislim da pripadaju kultivarima koji se siju svake godine - dakle, jednogodišnjim Papaver sommniferum, a ne trajnicama u koje se ubrajaju orijentalni makovi.
|
Objavio: gioiaa
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 22:11
bar nesto naucih ...ti orijentalci su super! Meni se posebno dopada Himalayan Blue,ima bas krupne cvetove.Da li je i on orijentalni mak?Imam sliku u katalogu,ali se vide samo cvetovi i nema nikakvog objasnjenja.
|
Objavio: on the cloud
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 23:16
Ne, on pripada u grupu Meconopsisa i veoma je dobar izbor zbog svoje intenzivno plave boje i visine. Ako se pravilno njeguje može formirati prilično bujan grm pogodan za različite namjene u uređenju exteriera.
|
Objavio: gioiaa
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 14:28
Objavio: Baka Bea
Datum objave: 04 Rujan 2010 u 20:52
Gio, makovi su prekrasni, evo da dignem temu, stvarno smo je zapustili. Papaver orientale je trajnica, a P. somniferum je jednogodišnja i siju se svake godine u proljeće.
|
Objavio: Free
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 13:14
Hortin mak, zabunom završio kod mene, idenfiticirala sam , kao papaver orientale, i želeći nešto više saznati, sva sretna uletim u ovu temu ali naiđem samo na prašinu, e pa, skidam je jer trebam savjet!! Nakon presađivanja poćeli su mu žutjeti listovi!! Kako da ga spasim, jer sam već u poćetku dužna jednu mladicu, pa moram očiniti sve što je u mojoj mogučnosti da obečanje ispunim!!! Ma kaj obečanje, dobila sam zadatak, razmnožiti ga!!!
------------- Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode
|
Objavio: Baka Bea
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 13:45
Baš je zanimljivo čitati stare postove, šteta što se OTC ne javlja. Možda ovo potakne divnu umjetnicu riječi da se bar na tren spusti sa svog oblaka i napiše i poučno i lijepo ... ima ovdje mnogo više od prašine.
|
Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 17:24
slažem se s tobom Bea, i meni ponekad nedostaju njeni poetični opisi, no, da se vratimo makovima...voljela bih nabaviti Primorsku makovicu, Glaucium flavum...vidjela sam ga u Botaničkom vrtu, pitala i za prodaju, ali nisu imali, a reznicom se navodno teško razmnožava. Prekrasno izgleda, sjajan zlatnožuti cvijet i srebrnasto lišće... divno bi izgledalo uz neki kamen u vrtu.
|
Objavio: Baka Bea
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 21:09
Nema problema RS, nabavit ćemo ga, hoćeš žuti ili narančasti?
|
Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 08:51
pa ak već mogu birati, rado bih narančasti
|
Objavio: manči
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 23:26
.....meni su niknuli makovi po vrtu, nisu poljski , puno su veci....zaboravila sam sto sam sijala??....cekam cvijet ....
|
Objavio: enrikova nona
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 13:11
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novo_procvjetano/26858.aspx"> ja sam ovaj đinovski naručila prije dosta godina iz Buzeta prezadovoljna sam s njim jedina mana je što brzo prođe ali ja ga onda ošišam da nesmeta svojim susjedima i on na proljeće opet potjera
------------- <ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
|
Objavio: milica7
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 20:33
Na nekim slikama sam vidjela neki dupli mak, cvijet mu izgleda kao dupli sljez ili cvijet božura, mislim tako guste latice ima, kakav je to mak?
------------- Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
|
Objavio: mimar
Datum objave: 03 Listopad 2012 u 22:32
Konacno sam, i to slucajno na moru, nasla mak trajnicu koji cveta od proleca do prvih mrazeva. Nije bas u mojoj omiljenoj boji ali sunasca lepo izgledaju jer se stalno otvaraju nova.Lisce je dekorativno pa i preko zime bude lep grmic.Sumnjala sam da ce izgurati proslu jako hladnu a on jos bujniji ove godine. Semenke su u dugim mahunama, lako nicu i vec prvu godinu cvetaju.

------------- Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
|
Objavio: Free
Datum objave: 13 Listopad 2012 u 14:35
http://imageshack.us/photo/my-images/571/p1010080jr.jpg/">
Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us
Ja sam ih ove godine donjela iz Barbarige. Rastao je u samom kamenju na plaži, zapljuskuje ga morska voda, a on cvate li cvate. Sada je posađen u tegli s maslinom, pa ide u podrum preko zime !

Glaucium flavum
------------- Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode
|
Objavio: belica
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 07:04
Jučer sam kupila pakirane korijenove reznice, pa pošto piše da se može saditi u 3 mj, pitanje za one koji ga imaju- Kad da ga posadim... svrbe me dlanovi curee moje... ili da ipak pričekam da još malo ugrije ipak?
------------- belica,zagreb
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 21:12
Korjenove reznice se sade tjekom zime, dakle prije kretanja vegetacije.
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 21:54
Jučer sam posijala mak. To mi je prvi puta da sam posijala, pa me zanima kada će niknuti i koliko mu treba da procvate.
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 22:18
makovi ne vole presadivanje pa iako lako i brzo nicu vecina ih strada poslje presadivanja. Cvatnju treba cekati 2-3 godine ovisno o sorti.
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 22:37
uh, dvije-tri godine. Pa poplavit ću do tada :)
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 22:49
Tako je sa biljkama, ne rastu one kako nama pukne :)
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: jagoda
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 22:59
Ja sam lani kupila mak trajnicu i posadila...Nakon nekog vremena izgubilo se je lišće i nakon toga nema znakova života. Dado baš me zanima da li će niknuti ove godine ili je definitivno partio...
------------- sutra je novi dan
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 23:16
orijentalni makovi nakon cvatnje odbace svo liscejer dolaze iz brdovitih i suhih regija gdje je voda dostupna samo tjekom proljeca (vecinom od otapanja snijega ili kisa). Odbacivanjem listova biljka se stiti od odumiranja. Listove ponovno potjeraju sredinom jeseni ili pak na proljece. U nekim slucajevima znaju biti lijepi zeleni i bujni tjekom cijele zime i proljeca.
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: jagoda
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 23:39
Hvala ti Dado na odgovoru. Moj mak nažalost nije cvjetao, samo je odbacio lišće. Kupila sam ga lani na štandu gdje smo se sreli. Osim toga bilo mu je prilično suho, nisam ga baš zalijevala...Ako uskoro ne nikne znači da je partio...
------------- sutra je novi dan
|
Objavio: belica
Datum objave: 04 Ožujak 2013 u 06:19
Hvala dado, ja sam ih ipak jučer posadila, pa šta bude , bude. na vrećici je pisalo 3-5 mj.
------------- belica,zagreb
|
Objavio: anabistrica
Datum objave: 04 Ožujak 2013 u 23:12
Ja sam mak kupila u Botaničkom vrtu lani u travnju, a ovog proljeća ću kupiti još koji da ih bude više na kupu. Kod njih se isplati kupiti cvijeće jer je uzgajano u vrtu, a ne u stakleniku pa se ne mora prilagođavati uvjetima vanjskog uzgoja. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/crveni_mak_u_vrtu/42064.aspx">
------------- Lepe ti je Zagorje zelene
|
Objavio: jagoda
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 00:21
anabistrica napisao:
Ja sam mak kupila u Botaničkom vrtu lani u travnju, a ovog proljeća ću kupiti još koji da ih bude više na kupu. Kod njih se isplati kupiti cvijeće jer je uzgajano u vrtu, a ne u stakleniku pa se ne mora prilagođavati uvjetima vanjskog uzgoja. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/crveni_mak_u_vrtu/42064.aspx - [IMG - http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/64c02999-amak%20crveni.jpg" /> |
Anabistrica jesu li skupi makovi tamo? Ako nisu molila bi te da mi kupiš dvije boje. Pošaljem ti novac...
------------- sutra je novi dan
|
Objavio: belica
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 05:42
A ja svaki put kad sam otišla u botanički na prodaju , nije bilo ničeg pametnog, valjda sam zakasnila.
------------- belica,zagreb
|
Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 12:35
Kada se sjetim da sam ko dijete crvenih divljih makova viđala po karlovačkim poljima u nebrojenim količinama i bilo ih je, bilo puno.
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 20:04
ne mjesati orijentalne makove sa domacima jer se skroz drugacije ponasaju!
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 20:21
dado 84, to nisam znala. Ustvari o makovima nažalost jako malo znam, i svaka info mi je super.
Doduše ove koje sam posadila, mislim da nisu orijentalni, ustvari nisam sigurna uopće koji su, tj. ako su orijentalno (da li se to smatra postojbina, ili nešto drugo), samo znam da nisu domaći i znam da vole hladniju klimu, hladovinu i vlažnu zemlju.
Za sadnju vole: biti u frižideru mjesec dana, pa tek onda u vlažnu zemlju, vlažno klijanje i konstantnu vlagu...to je sve zasada koliko znam o njima i da im boja ovisi o kiselosti tla :).
I znam da još nisu proklijali (ali tri dana od sadnje ne znači ništa, pa dok ne prokliju, pa čak i do sljedećeg proljeća neću gubiti nadu , jer tko zna, možda se sjete, ukoliko ih ovu zimu izbacim na balkon, da im baš to bude super pa će sljedeće proljeće reći: "eto nas :)"
|
Objavio: dado_84
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 21:02
Vrtne orijentalne makove zapravo cini skupina triju vrsta: Papaver orientale, P. bracteatum i P. pseudo-orientale. Mnogi vrtni kultivari orijentalnih makova su zapravo krizanci P. bracteatuma i P. pseudo-orientale. Prirodno rastu na podrucju Kavkaza, Turske i sjevernog Irana (od tuda ime orijentalni). To su trajnice za suho, skrto i vapnenacko tlo koje je uglavnom suho tjekom ljeta sto se podudara sa njihovim sezonskim "odmorom" kada odbace lisce i povuku se u tlo. Sa prvim jesenjskim kisama ponovno pocinju rasti.
Ove koje ti spominjes mozda su himalajski makovi - Meconopsis cambrica i sl sa plavim, bijelim, zutim i dr. cvijetovima koji prirodno rastu u Buthanu no prosili su se i na druga podrucja. Oni su nesto zahtjevniji za uzgoj a i nicu jako testo no i to je relativno buduci da se u nekim regijama postali korov. Tu postoje i debate da li se meconopsis uopce moze nazivati makom buduci da samo ime govori da "slici maku", no sigurno pripada porodici makova Papaveraceae.
Nasi domaci makovi za razliku od ostalih spomenutih su jednogodisnje biljke (osim Papaver alpinum koji je trajnica) koji nakon cvatnje stvore sjemenke pa onda uginu. Kod nas rastu P. somniferum, P. dubium, P. rhoeas, P. strigosum, P. hybridum, P. apulum i P. argemone.
------------- Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
|
Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 22:45
dado84, svaka čast.
Meconopsis je u pitanju, himalajac :).
Što se tiće klijanja, to sam i čitala na stranim forumima i svjesna sam rizika, no bio mi je gušt posijati ih, pa ako niknu, niknu, a ako ne pokušat ću ponovno sljedeće godine, a od ovog posijanog sjemenja ne odustajem do sljedećeg proljeća.
|
Objavio: sanjalica4
Datum objave: 06 Ožujak 2013 u 09:30
MermaidDreamer napisao:
dado84, svaka čast.
Meconopsis je u pitanju, himalajac :).
Što se tiće klijanja, to sam i čitala na stranim forumima i svjesna sam rizika, no bio mi je gušt posijati ih, pa ako niknu, niknu, a ako ne pokušat ću ponovno sljedeće godine, a od ovog posijanog sjemenja ne odustajem do sljedećeg proljeća. |
Meconopsis zahtjeva hladnu stratifikaciju pa se prije sadnje cuva u hladnjaku, ai sto tako i nakon sadnje ako sjeme nije bilo u hladnjaku...ne znam kako ce ti uspjet kod nas jer zahtjeva vlazna i hladna ljeta
|
Objavio: alisa
Datum objave: 06 Ožujak 2013 u 09:38
Moj orijentalac još nije provirio iz zemlje.Prošle godine sam ga kupila,kao kontenjiranu sadnicu i cvijetao je.Sada ga ne vidim,još uvijek.Imala sam i Papaver somniferum danish flag,ali taj je jednogodišnji.Nisam skupila sjeme i nemam ga više.Meni je taj jedan od ljepših makova,a volim makove općenito.
------------- Jupiiiiiiiiiii
|
Objavio: enrikova nona
Datum objave: 06 Ožujak 2013 u 22:03
evo mog danas
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/55508.aspx">
------------- <ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
|
Objavio: belica
Datum objave: 07 Ožujak 2013 u 05:30
Super Nona, fino se već razbudio !
------------- belica,zagreb
|
|