Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Tritoma - Kniphofia uvaria

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=62
Datum ispisa: 23 Rujan 2024 u 07:24
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Tritoma - Kniphofia uvaria
Objavio: voki
Tema: Tritoma - Kniphofia uvaria
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 18:22
 trit.jpg
Tritoma%20-%20lat.%20Knopphofia
 
Tritoma - lat. Kniphofia

Biljka koje će namamiti znatiželjne poglede u vaš vrt. Predivnog zimzelenog lišća tankog i uskog i elegantnog povijenog. Koje tvori predivan grm u vrtu visine oko 50 cm a iz kojega izlaze horizontalno duge stape na kojima je cvijet u obliku boce ili kukuruza.

Cvijet koji je načinjen od malih sitnih trubica okrenutih prema dole. Ima ih u raznim bojama: žutoj, crvenoj, narančastoj te one višebojne(flamenco).  Njegovo cvijeće će nas oduševljava od početka lipnja pa sve do kraja rujna. Također cvijet je pogodan za rezanje. Nakon sto ocvate cvat treba ukloniti i odrezati i ostaviti biljku da miruje.

Sadi se na sunčana i topla mjesta, koja su propusna i umjereno suha sa bogatim tlom. Ukoliko ima previše vlage to bi mogao biti problem oko prezimljivanja, jer je osjetljiva zimi na vlagu pa ju je potrebno malo zaštiti od velike vlage.

Ukoliko cvijet  sadite u posude, onda neka to bude veća posuda i svake godine ga presađujte i obrezujte izraslo korijenje (neka to ne bude više od jedne trećine cijelog korijenja), i dodajte nove zemlje. Biljka ima iznimno snažno i dugačko korijenje koje vrlo brzo raste te će vrlo brzo ispuniti posudu, ali nije jako osjetljiva ukoliko ga skratite

tritoma1.jpg.


Ovaj baštenski cvet je veoma neobičan i privlači poglede pleneći svojom lepotom. Imam odrasle biljke koje cvetaju i mlade biljke od prošle godine, oko starijih biljaka. Kada treba da se odvoje mlade biljčice, da li neko zna?



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 18:45

izvadiš ih iz zemlje. nakon toga očistiš suvišnu zemlju od korijenja. odreži predugačko korjenje( duže od 20 cm.) te ih raskomadaš rukama na sitne djelove. koliko god možeš i to tako da na svakom komadu ima barem jedna do dvije žilice. nakon toga ih posadi u cvjetnjak i pomalo zaljeva. ali ne previše .

prvih par dana biti če poklepite i dobiti malo sivkastu boju ali nakom 2-3 tjedna se potpuno oporave.

O tritomi možete pročitati ovdje:

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/67.aspx - http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/67.aspx


Objavio: Donata
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 18:57
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

izvadiš ih iz zemlje. nakon toga očistiš suvišnu zemlju od korijenja. odreži predugačko korjenje( duže od 20 cm.) te ih raskomadaš rukama na sitne djelove. koliko god možeš i to tako da na svakom komadu ima barem jedna do dvije žilice. nakon toga ih posadi u cvjetnjak i pomalo zaljeva. ali ne previše .

prvih par dana biti če poklepite i dobiti malo sivkastu boju ali nakom 2-3 tjedna se potpuno oporave.


Sorry, odgovor je već stigao!!!Confused


Objavio: administrator
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 19:00
ovo ti sigurno djeluje ja sam proljetos razmnozio nekih 20 tritoma i sve su zive. a ukoliko ti koja pukne i nema korjenčič, tada ih stavi u hormone i zabodi u zemlju za ožiljavanje i to je to.
 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/67.aspx - tritoma - cvijet.info


Objavio: dina
Datum objave: 02 Travanj 2007 u 16:10
Cini mi se da ovog ima u razlicim bojama


Objavio: administrator
Datum objave: 02 Travanj 2007 u 21:10
ima ih u raznim bojama, i to u žutoj, narančastoj, i sličnim nijanasama, te šarena ( falmenco) koja je trobojna, na vrhu crvena, sredina zelena i dno žuto.


Objavio: voki
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 12:48
Hvala vam na odgovoru. Sada mi je mnogo jasnije o razmnožavanju Tritome. Pošto su već krenule sa rastom ne bih sada da ih diram, ali sledećeg proleća ću ih razdeliti.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: administrator
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 14:16

ok! to mi je drago za čuti, ukoliko još šta treba samo pitaj Wink



Objavio: voki
Datum objave: 08 Svibanj 2007 u 08:39
Moj "grm" od Tritoma isterao 11 cvetnih drški. Sledeće proleće moram da ih rasadim.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Svibanj 2007 u 21:50
moj nema 11 al ima dva cvatućaTongue


Objavio: voki
Datum objave: 16 Svibanj 2007 u 07:43
Ispravljam se, sada ih ima 14. Neki već procvetavaju, a imam i pupoljaka. Razbio mi se digitalac pa nemam kako da ih slikam.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 28 Svibanj 2007 u 19:02
Na ocvetalim stablima Tritome pojavili su se plodovi sa semenom. Da li se ona može razmnožavati i semenom?

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: administrator
Datum objave: 28 Svibanj 2007 u 19:04

mislim da može zato što postoji za kupnju sjemena u trogovinama.

a sada kako to uspiti stvarno ne znam. nisam isprobavao!



Objavio: voki
Datum objave: 28 Svibanj 2007 u 19:09
Hteo sam da odrežem ocvetala stabla, ali kada sam vidio da ima plodova odlučio sam da sačekam da sazre, pa ću pokušati da semenke posejem. Razmnožavaju se one dobro i izbojcima sa strane, ali da probamo i ovo, ko zna možda i uspe...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: administrator
Datum objave: 28 Svibanj 2007 u 19:14
treba probati pa ako uspije, Thumbs%20Up
a ako ne, opet se mogu bez problema razmnožiti djeljenjem.


Objavio: artemisia
Datum objave: 30 Svibanj 2007 u 15:35
Voki, ja sam sasvim sigurna da će tebi to uspjeti!!! Jer kad se netko s toliko ljubavi bavi biljčicama, one to osjete i uzvrate na najbolji mogući način - rastu i cvatu i množe se u neslućenim razmjerima. A to te opet tjera da ih voliš još više i na kraju ti život uistinu postane bajka koju si sam napisao!


Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Svibanj 2007 u 16:23
Ja sam svoje tritome prošle godine zasadila dijeljenjem, bio je jedan veliki i mali cvijet, a evo ove godine su 4 cvijeta tu...




Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Svibanj 2007 u 17:24
Evo i mojih tritoma!!!




Objavio: Donata
Datum objave: 30 Svibanj 2007 u 18:21
Za tritomeClapClap, u Zadru baš i nisu česte...


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Svibanj 2007 u 22:20
AndreaClap i za tritome i brzo savladavanje ubacivanje slikaBig%20smile


Objavio: voki
Datum objave: 31 Svibanj 2007 u 07:41
Plodovi na cvetnim stapkama rastu, videćemo šta će biti.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: lana2
Datum objave: 31 Svibanj 2007 u 07:52
andrea01Clapza tritome. Nešto ih nisam baš često vidjela.


Objavio: andrea01
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 23:50
Baš mi danas frendica komentirala da nikako nađe šatiranu, kupovala par puta, a ono sve samo narandžaste... Wink
Lijepe su i one, ali ova mi je puno ljepša...
Prošle godine prvi put cvjetala sa 2 cvijeta, a ove već vidim peti cvijet!!!Hug



Objavio: angi
Datum objave: 07 Lipanj 2007 u 09:46
Clap Andrea, a može i sličica ?


Objavio: andrea01
Datum objave: 07 Lipanj 2007 u 11:09
Na sredini stranice su dva rascvjetale!!!!!!!! Nikako neću moći ih sve zajedno uslikati!!!


Objavio: voki
Datum objave: 28 Lipanj 2007 u 09:26
Sakupio sam semenke Tritome, ne znam da li da ih posijem odmah ili da čekam sledeće proleće?

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 08:59
Ako sad rasadim grm tritome,hoće li ove godine cvasti?


Objavio: andrea01
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:32
Koliko sam ja skužila da neće cvjetati ona koja se presađuje u proljeće, ja sam ih presađivala u jesen!
Čini mi se bolje da sačekaš jesen, pa onda tek presađivanje. A i moći ću provjeriti iskustvo mog frenda za jesenje rasađivanje, a TiLjo će javiti za proljetno... smile186


Objavio: shasha
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 09:45
A onda nek jesen čekaBig%20smile


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 10:40
moguce, no mislim da to ima veze i koliko je biljka koja se presadi velika... jer ako presadimo malu biljku pono ce na pocetku trositi energije da se zakorjjeni i primi, a tek onda u civjetanje, tako da ako se posadi u proljece potrositi ce puno vremena i nece stici cvasti, dok sadnjom u jesen to ibljka napravi tjekom jeseni u u proljece krece sa normalnim rastom.
 
Sli opet mislim ako je biljka velika i rano se posadi da ce cvijetati bez bada...
 
ustvari i ja ove godine tj. ovaj tjedan najvjerovatnije sadim tritomu u vrt, pa javim rezultate...  na jesen da li je cvjetala..


Objavio: andrea01
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 12:25
TiLjo je dobio čini mi se starije korijene, pa možda i njegove ove godine procvjetaju, a frend je dobio mlade.

Prošle godine je susjed u Zagorju pokosio listove tritome dok još nije bila u cvijetu... list je ponovo izrastao (naravno bio je niži), ali cvjetne stapke su izrasle visoko i cvijetale najnormalnije kao i sa starim lišćem.

Ovo sam spomenula samo da znate, ako vam se isto desi da budu one opstale. Wink


Objavio: dadoxxl
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 19:51
ja sam kupovao sjeme u statui i sijao klijavost je dobra i druge godine su pocele cvjetati,samo su posadjene u saksije pa im cvijet u vrucim ljetnim danima veoma brzo prodje...


Objavio: TILjO
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 14:23
Moja tritoma počela tjerati cvijet... Baš sam sretan!





-------------


Objavio: ammmikulic
Datum objave: 01 Lipanj 2008 u 00:39
ja sam sad na mukama!postajem ovisnik o ovom cvijecu i svaki put ih vidim sve vise novih a moj vrt nije tako velik da mi svi stanu unutra!mislim da kupujem novi vrt!jel znate negdje da ima za kupit ?
heheheTongue


-------------
Ana Marija


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Lipanj 2008 u 20:57
Tiljo jel tvoja isto ovakva(ak nije da se mjenjamoWink)
 


Objavio: TILjO
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 10:08
Shasha, moja je tek istjerala...
Za sada je cijela narančasta, ali mislim kada se cvijetići rascvjetaju da će biti isto tako žuto dolje kao tvoja. Mislim da su iste...

-------------


Objavio: tropi
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 10:14
moja izgled neće ove godine cvasti nema ni tragova pupova samo lišće


Objavio: TILjO
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 10:55
Ne mora biti... Stigne još.

Ni ja se nisam nadao, pa ipak je izbacila jedan klip da me iznenadi...

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 12:19
Tropi,stigne još.Ja sam ovu dovukla od mame jer ima drugačije listove.Ona moja stara još nema ni naznaka  da bi cvala(al zna ja nju,bude ona mene iznenadila)Nije kasno ni pred kraj 6mj.Iako će ona odjednom potjerati cvjetnu stapku i na očigled će rasti.


Objavio: TILjO
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 13:25

Shasha, pa daj onda da vidim listove... Cvijet je jednak. Heh!

Fotić u ruke, listove pred objektiv...

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 08:19
Evo slike.Ova što ranije,tj.sad cvate,ima deblji i tamniji list a ova druga ima uži i svjetliji .
 


Objavio: TILjO
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 17:38
Ništa ja to ne kužim... Moja ima isti ovakav cvijet, ali su listovi više plavkasti, barem sada ovi mladi što su istjerali, ne znam kako će biti kasnije.

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 18:48
Tiljo ima dječicu moje tritome! Na prvoj stranici ima slika cvijeta od prošle godine, slična je shashinoj, ali ipak mislim da ima nešto viiše nijanse naranđaste između žute i crvene i širi su joj listovi.
Moja je ove godine nadmašila sa brojem cvjetnih stapki, prije 7 dana sam gledala i niti jedan se nije vidio, a sada sam vidjela 6 stapki sa cvijetom.
Još koji dan i eto i njih u pravim bojama. Naravno uslikam!!!!!


Objavio: TILjO
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 19:45
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Tiljo ima dječicu moje tritome!


Tako je!

-------------


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 08 Lipanj 2008 u 13:17
Ja sam od Shashe dobila tritome i super su. bas sada se iz sredine pocinje stvarati taj cvijet http://en.smiles.26l.com/smile.95218.html">

-------------


Objavio: on the cloud
Datum objave: 08 Lipanj 2008 u 17:20
Moja tritoma je narančasta i samo narančasta.
Dakle, moram se potruditi nabaviti još neke kultivare da se ova monotonija ne bi razlila u nedogled...


Objavio: shasha
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 09:54
Ajme, http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10"> Dalmax http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10"> nisam mislila da će već sad cvasti jer je mala bila.
OTC,pa zamjenit ćemo se,evo ja imam hrpu ovakvih a nijedan čisto narančasti http://www.zena.hr/forum/smile.79309.html">


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 11:54
Shasa i ja sam se iznenadila a izgledaju predivno,sacuvane,listovi tip top i bas se vidi cvijet koji je za sada zelen .

-------------


Objavio: on the cloud
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 13:29
Shasha, trenutno nisam u svom velikom vrtu.
Od njega sam udaljena kilometrima pa nemam mogućnosti fotografirati svoje tritome. A zacijelo im je i cvijet uvelike propao od kiše.
A čitajući ove postove, kad malo bolje promislim, mislim da ni moja tritoma nije posve i bezgrešno narančasta.
I ona ima malo svjetlije nijanse pri dnu, ali nije ovako izrazito dvobojna i upečatljiva kao na prikazanim fotografijama.
Kad odem tamo dobro ću je promotriti i ako smatram da je prihvatljivo obojena javit ću.
Ali mislim da je ona standardni kultivar koji se može naći svugdje pomalo.
Nisam je nabavila van granica da bih mogla reći - drugačija je ili izuzetna i posebna.
Samo je obična tritomica koju ja volim jer je to lijepa biljka, ali u usporedbi s prikazanima je više narančasta i jednolična - nek se ne ljuti na mene!


Objavio: shasha
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 20:12
OTC,ma bitno da je tebi lijepa pa makar i najobičnija.Meni su ove preslatke i sad kad vidim da cvatu, ako ih rasadim ,odmah istu godinu sve si mislim da ih još rasadim pa da bude cijeli red tritoma.


Objavio: on the cloud
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 21:09
Da, i ja bih ti to preporučila. 
Upravo je isto i meni bila namjera, jer pojedinačni grm, iako lijep, i nije previše upečatliv među cjelokupnim mnoštvom drugog bilja, a vazdazeleno lišće zajedno s cvijetom još više pojačava tu simbiozu izražajnosti pa bi u skupinama ili redu bio izuzetna vizura.
Stoga, slobodno naprijed!
A ja ću kad budem imala vremena, jer već vrlo dugo planiram određene "kreacije", ali uvijek postoje primarnije i važnije stvar...i


Objavio: andrea01
Datum objave: 09 Lipanj 2008 u 23:55
I moja trenutno izgleda samo naranđasta, ali tek će ona počet mijenjat boje! Wink Ovo sa čitavim redom tritoma je dobar prijedlog, iako sam ja odlučila još jedan grm napraviti od njih!
Već je tri godine na istom mjestu, a pred jesen ću je još razdijeliti!


Objavio: on the cloud
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 08:50
Postoji više kultivara tritome različite nijanse cvijeta, ali i samog lista.
Jedna od njih, a koja odskače od nama uobičajenih i zastupljenih, više ili manje dvobojnih cvjetnih klasova, je i Kniphophia Citrina, maleni kultivar nježno žute boje koji se zbog nešto nižih karakteristika može upotrijebiti za različite tipove sadnje pri uređenju vrtnog prostora.
 
Namjera mi je u dogledno vrijeme doći do još poneke tritomice, iako i ova moja sasvim zaslužno obavlja svoju funkciju i čini lijepu konstantu tijekom cijele godine.
 
Mala Kniphophia Citrina...
 


Objavio: andrea01
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 20:04
I ja dočekala da procvjetaju! I voljela bih znati koja je ovo vrsta!
Ako se i slučajno pokosi list, brzo se vrati u normalu!LOL Provjereno!Wink




Objavio: TILjO
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 20:44


A moja već ocvijetala...

-------------


Objavio: gogica
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 20:55

Clap



Objavio: vanja
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 21:32
  
  prekrasan cvijet Clap


Objavio: osbourne
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 09:49
imam jedno betonsko korito staro sto su se svinje hranile ali jako lijepo izgleda pa bih 3 mlade posadio u njega. mogu li prezimiti vani?


Objavio: shasha
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 09:53
Mogu,Ozi jedino  što to korito moraš bušiti odozdo da se voda ne zadržava u njemu.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 22:27
Šta se dešava sa vašim tritomama? mOje se nakon cvjetanja suše, Da li je to normalno?

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Rujan 2008 u 12:43
Dalmax,moje trenutno cvatu,opetEmbarrassed
Nebitno ako se listovi suše.Ja u principu svoje porežem prije nego se osuše jer je veliki grm i smeta mi okolo cvijeću.On će u proljeće potjerati a i mislim da mu se neće svi listovi osušiti.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 02 Rujan 2008 u 22:26
Kod mojih roditelja je. I stoje u velikom pitaru a onaj najmanji se potpuno osušio a i ostala 2 se suše. Ne sjećam se više šta je bilo na dnu-gomolj? Da li će on opet istjerati ako se listovi skroz sasuše....teško je regulirati vlažnost.......

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 10:31
Ne znam,nikad ih nisam držala ko lončanice i ne znam kako se ponašaju tako zasađene.Ostavi ih tako kako jesu do proljeća pa ćeš vidjeti.Ako su propale,pa ima ih,zasadit ćeš noveWink


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 07:42
Tiljo, listam po starim postovima( nikako da izađe sunce!), pa sam naišla i na tvoju dilemu o plavkastom lišću knifofije. Tvoja je vjerojatno K. caulescens ili neki od brojnih križanaca. Rod je zastupljen sa 70 vrsta, a od njih su nastali brojni križanci, koji se razlikuju po visini, boji lišća, a o boji i obliku cvata da i ne govorimo. Imam u vrtu godinama i tu plavkastu, to je vrlo velika knifofija, nije baš za male vrtove. Meni su draži K. uvaria križanci, imam ih u žutoj, narančastoj, oker, crvenoj, svijetložutoj boji, a kako su tek lijepi dvobojni, meni je posebno draga ona s bijelim i ružičastim dvobojnim cvatom. Njihova cvatnja je raspoređena od 4. do 10. mjeseca, pa se smjenjuju u cvatnji, Čini mi se da neke čak cvatu i po drugi put. Dobro je da se broj križanaca toliko povećao. Kad sam počela vrtlariti prije trideset i nešto godina, svaki put bih odustala od knifofije jer je pisalo da je treba vezati po zimi, zaštititi i da se još može smrznuti. Ovima mojima ne treba ništa. Na sreću! Samo uživati u ljepoti. Skromne, nezahtjevne, vjerne poput vjernih prijatelja, neke su već osam godina na istom mjestu.


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 18:33
Ja sam ju pronašla na proljeće u jednoj cvjećarni, pakirana kao i lukovice,  nekih 20 kn, ali takve nisu baš u dobrom stanju i treba par godina uzgoja dok konačno ne procvate.
Imaš razne vrste kod Bake bea, u puno boljem stanju nego ove pakirane, njena mi je procvala iste godine Smile


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 18:58
Imam ih i ja zahvaljujući Andrei01 - dobila gotove biljke, pa se nadam da će me u proljeće razveseliti svojim predivnim cvjetovima, a i lišće dekorativno.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: josipa
Datum objave: 13 Prosinac 2008 u 15:12
može li mi neko odgovoriti zašto mi tritoma nije cvjetala.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 15 Prosinac 2008 u 10:23
Josipa, dobro došla. Nisi napisala kad je tritoma posađena, koliko je velika. Kao i većina trajnica ne cvjeta prve godine, mora imati odgovarajuću veličinu i starost.


Objavio: administrator
Datum objave: 15 Prosinac 2008 u 12:39
postoji mogucnost da je kupita tj. posađena mlada biljka kao sto je Baka Bea rekla pa zbog toga nije procvjetala
 
ili
 
je mozda posadita nakon sto je procvjetala... pa u novom domu nije dala cvijet. ali bez brige nagodinu bude dala cvijetsmile57


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: josipa
Datum objave: 22 Prosinac 2008 u 13:57
u jesen sam posadila dvije tritome i samo je jedna cvala.ova što nije cvala raširila se i narasla velika ljetos,pa sam je presadila na drugo mjesto.neznam hoće li joj to smetati, jer sam negdje čitala da one ne vole da ih se uznemirava kao i božur.


Objavio: josipa
Datum objave: 22 Prosinac 2008 u 19:37
evo kako izgleda moja tritomica


Objavio: Triša
Datum objave: 22 Prosinac 2008 u 21:23
Josipa, pa što ti sada cvjeta, ili je to slika od prije?

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: domingo
Datum objave: 24 Prosinac 2008 u 11:05
Koliko sam shvatio.....ako se ima staklenik još uvijek se može razdjeliti. Zašto čekati proljeće?


Objavio: administrator
Datum objave: 24 Prosinac 2008 u 13:12
Ako se ima idealne uvijet za razmnozavanje biljki to se moze uciniti bez roblema.
 
ako je u stakleniku ili plasteniku ili bilo gdje drugdje a da je toplo i ima dovoljno svijetla biljka se moze razmnoziti.


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: josipa
Datum objave: 24 Prosinac 2008 u 15:42
to mi je slika od ljetos , valjda će mi slijedeće ljeto imati više cvjetova.


Objavio: zvrk
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 12:37
Nemam srecu s tim cvijetom (ovdje ga zovu Red Hot Poker), posadila sam tri prosle godine, i nista od njih,
Probala sam isto prije tri -cetiri godine, isti rezultat.
Svida mi se cvijet ali mu se valjda ne svida moj vrt,hehe LOL.


Objavio: Triša
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 20:30
Dobila sam od Andree gotove sadnice i sve sam stavila u veliku teglu 45x45x45 - odrezala sam listove na 10 cm i sada mi preostaje nada da će živnuti na proljeće. Vidim da bi bilo bolje posaditi je direktno u vrt, pa ne znam što da radim.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Horti
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 20:47
Ne vidim razloga zašto ti ne bi uspjele u tegli. Ako ti baš nešto i krene po zlu poslat ću ti ja nove biljke. Imam ih dosta po cijelom vrtu razmnoženih. 


Objavio: Tija
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 10:01

U tegli bi uspjele prezimiti vani?



-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 11:00
Tija meni su vani, ali ja sam u Rijeci, ipak je ove zime bilo - 5, čini mi se da se skraćeni listovi dobro drže.
 
Horti super hvala ti, ja sam dobila od Andree iz Samobora, čini mi se da su njoj isto vani, znači da su i tvoje, a to znači da mogu uspjet kod mene u vikendici.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 11:00
Ne znam koliko je ona otporna ,no gotovo sve biljke koje su u tegli zasađene,ma koliko da su otporne,trebaju zimi zaštitu,pogotovo gdje su jače zime.Mislim da bi dovoljno bilo teglu staviti ,umotati,u jutenu vreću.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 07:48
Meni su neke knifofije već 3-4 godinu vani u tegli i nisu se smrznule. Veći je problem u rezanju lišća, iz dva razloga: 1. oduzimamo im na taj način hranu, a 2. ostavljamo je bez zaštite po zimi. Takve biljke obično ne cvjetaju ili cvjetaju oskudno. Lišće treba ostaviti do proljeća, biljka povuče hranu iz njega u područje korijena. U proljeće kad krene novo lišće, staro osušeno se uhvati, zaokrene i iščupa. Oko biljke se plitko razrahli zemlja i ukopa komposta.


Objavio: Tija
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 08:26
E super onda ću je probati uzgojiti u tegli, jer u gredici iz poznatih razloga neće doći do izražaja, a predivno neobična je i voljela bih je imati.

-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 08:49
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Meni su neke knifofije već 3-4 godinu vani u tegli i nisu se smrznule. Veći je problem u rezanju lišća, iz dva razloga: 1. oduzimamo im na taj način hranu, a 2. ostavljamo je bez zaštite po zimi. Takve biljke obično ne cvjetaju ili cvjetaju oskudno. Lišće treba ostaviti do proljeća, biljka povuče hranu iz njega u područje korijena. U proljeće kad krene novo lišće, staro osušeno se uhvati, zaokrene i iščupa. Oko biljke se plitko razrahli zemlja i ukopa komposta.
 
Naravno da mi je to kazna što nisam pitala prije nego sam odrezala lišće. Ostavila sam nekih 15 cm, očito sam pogriješila i ako mi ne budu cvjetale, sama sam si kriva.
 
Bože koliko toga još moram naučiti, a mislim da mi se vijuge pomalo ravnaju, kad ono stalno ih opterećujem.
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 10:28
Triša ne dao Bog većeg zla. S trajnicama je lako. Ako ti ne procvjeta ove godine hoće druge. Pod tvojim 'zelenim prstima' cvijeće ionako dobro uspijeva. To s lišćem knifofije ne znaju ni neki stručniji od nas amatera, a našla sam prije nekoliko godina u knjizi priznatog njemačkog stručnjaka i praktičara Alfreda Fesslera: 'Der Staudengarten.' A s ravnanjem vijuga je baš obrnuto, to je kao vježbanje mišića, što ih više koristiš to bolje. Blago nama kad smo u najboljim godinama.


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 13:31
Hvala ti baka bea, imaš pravo bit će veselje i dogodine, ništa zbog toga, ima i drugih biljka, a kad još dodam neke trajnice što ću naručiti kod tebe, biti će i previše - veselim se jako.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: josipa
Datum objave: 18 Veljača 2009 u 14:03
pa zar tritoma nije zimzelena. Kod mene lišće bude stalno zeleno i preko zime.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 18 Veljača 2009 u 14:15
Josipa draga, ovisi o zimi. Kad su zime blage, lišće ostaje zeleno. Kad su jako hladne osuši se, ali štiti 'srce' biljke. Meni je čak draže kad se potpuno osuši, jer onda sa suhim lišćem uklonim i sve 'boleštine' (kojekakve gljivice) koje joj doduše ne mogu znatnije naštetiti, samo su estetski nedostatak (crne točkice). poz..


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 28 Veljača 2009 u 14:59
Narode moj cvjetoljubni, čitajući koliko vas ima zaljubljenika u tritome ili knifofije (dobro je jedno i drugo, sinonimi! našeg naziva nema nego je latinski kroatiziran), nije mi vrag dao mira (unatoč 'plantaži' knifofija, išla malo istraživati ... (jednom sam napisala da je ovisnost o biljkama jača od svake druge ovisnosti, potraga za svetim Gralom, tražiš, a nisi siguran što, uvijek negdje postoji nešto što nemaš, a ljepše je od onoga što imaš). Nabavila s tri strane svijeta (blaženi Internet) sve moguće križance. Lijepo su niknuli, a sad slijede slatke brige i pitanje kakvi će biti? Kažu stručnjaci koji se bave uređenjem vrta, da su te prekrasne biljke posebno lijepe posađene ispred tamne crnogorice ili zimzelene živice, pa gdje da nađem toliko živica? Ma lijepe su one uz ukrasne trave, bijelu Echinaceu, Foeniculum ili komorač, naročito tamnosmeđeg lišća, u stepskom vrtu uz Artemisie ili pelin, eto ideja za stepski ili kserofitni vrt, da ne moramo zalijevati. poz..


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Veljača 2009 u 22:29
Baka B.ja imam nešto crnogorice i krasno bi se tritome,pogotovo one kojih još nemam,uklopileLOL
Obavezno nas izvještavaj o njima.Daj mi reci,to si sijala,jel? Koliko vremena im treba da budu onako lijepe sadnice,tj.nakon koliko vremena ih presađuješ u vrt?Nakon koliko godina počnu sa cvatnjom?


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 01 Ožujak 2009 u 04:10
Imaš pravo Shasha, mislim da bi se lijepo uklopile. Po meni su to biljke za svaki vrt jer od mnogih kultivara lako je odabrati boju prema ostalim biljkama ili veličinu prema raspoloživom prostoru. Kad će cvasti ove posijane? Pa vjerojatno za 2 godine. Ove koje su sada aktualne su stare 8 godina, dijeljene po potrebi, cvatu iste godine. Osim uz crnogoricu bijele i svijetložute knifofije se lijepo ističu uz crveno lišće berberisa, a žute i oker se dobro slažu sa žutom rudbekijom uz prekrasnu travu zvanu anđeoska kosa (Stipa tenuissima). poz...


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Ožujak 2009 u 10:10
Baka B.imaš bijelu!!! Sjetit ću te kod sljedeće kave da je ponesešSmile
Znači one iz sjemena relativno brzo rastu.Mislila sam da im duže treba.Malo sam gledala slike na netu.Ajme kako su lijepe i koliko boja ima!!!!


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 09:57
I treba, Shasho, za sada će biti aktalne ove koje sada cvatu. U prvim godinama još bez ikakvog iskustva i naivna, bijele (zapravo krem, boja vrhnja) pobacala, kao tko će to uzeti, a pred dvije godine u knjizi vidjela je na slici uz crvenolisni Berberis thunbergi 'Antropurpurea' i ukrasne trave, ma ne mogu mirno spavati dok ne otkrijem koja je od onih izniknulih baš takva. Srećom ta firma posluje već 52 godine pa znam kaj od njih očekivati.


Objavio: josipa
Datum objave: 31 Ožujak 2009 u 15:09
baka B Nakon zime neko mi  se lišće skroz osušilo i ja sam ga uklonila ,ali ne znam smijem li ono koje je do pola suho ošišati da ga ne čupam,jer ako krenem i to čupati bojim se da neće ništa ostati listova,


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 01 Travanj 2009 u 07:35
Josipa, dobro si napravila što si uklonila suho lišće sad u proljeće. Možeš preostalo odrezati do zelenog dijela lista. To je samo kozmetički zahvat, da biljka izgleda ljepše. Ako ni to ne učiniš, ništa se neće dogoditi, jer će novo lišće potjerati, a staro će se pomalo posušiti pa se neće ni vidjeti jer će ga novo prerasti. poz...


Objavio: josipa
Datum objave: 01 Travanj 2009 u 10:36
Hvala,hvala,   bojala sam se samo da joj to neće škoditi cvjetanju.
prošlo proljeće mi je jedna cvjetala a druga nije ,....možda što su tada bile male.  Sada su ogromne pa se nadam da će obije cvjetati.



Objavio: josipa
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 09:16
ja se ponadala da ću ove godine imati više cvjetova a izgleda da mi uopće neće cvjetati.Bar za sada nema nikakvih naznaka.Izgleda da mojim tritomama nešto ne odgovara kod mene.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 11:03
Josipa ne gubi nadu, knifofije kasno kreću u vegetaciju, neke cvatu i u 10. mj. ovisi koji kultivar imaš. Ako su bujne, a ne cvjetaju jedan razlog može biti suviše dušičnog gnojiva, koje potiče razvoj zelene mase, a ne cvjetova. Dovoljno je obično vtno tlo, ako je teško glinovito obilno pomiješati s krupnijim pijeskom. Isto vrijedi za mnoge trajnice porijeklom iz stepa i prerija. poz...


Objavio: alisa
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 12:22
Hvala baka na savjetu ,i ja sam dobila tritomu od Josipe,i psoadila je,ali kod mene je tlo poprilično glinovito.Sad ću da mu dodam malo pjeska,bar na tom djelu kok tritome...Hvala Josipa,na tritomi


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Svibanj 2009 u 08:31
Moja_Andreina tritoma je u velikoj tegli 40x40x40 i iako sam je šišala, a posađena je u jesen, ima jedan pupoljak, baš me  iznenadila.
Malo gnjavim, ali to je nova biljka u mom životu općenito, pa moram malo.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk