Vegetativno razmnožavanje
Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=309
Datum ispisa: 01 Studeni 2024 u 11:26 Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com
Tema: Vegetativno razmnožavanje
Objavio: andrea01
Tema: Vegetativno razmnožavanje
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 14:45
Budući sam vidjela na naslovnoj stranici kalendar vegetativnog razmnožavanja otvaram ovu temu s ciljem komentiranja istog!!!
Evo, baš sam u lipnju uzela reznicu vaigele koja se dosta dobro drži, a na kalendaru sam uočila da je njeno doba pelcanja u kolovozu-rujnu! Baš me interesira dali će uspjeti opstati.
Kakva su vaša iskustva sa istim?
|
Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 15:16
Ne znam ja o kojoj ti biljci pričaš pa nemam iskustva
Ali mogu reć za ostalo.Ja uredno pratim kad se kaj razmnožava samo nikako da sve to popamtim pa onda razmnožavam kad stignem.Jučer sam zapelcala limun.Malo mi je previše u zrak otišo a ja bi da bude grmić pa sam mu par vrhova odrezala i zapelcala.
buxus,pelcam kad mama reže živicu.znači nije kad piše nego rano ljeto ili jesen.No on se svakako lako primi.
Lavandu najčešće sad negdje pelcam kada ocvate,tako i oblikujem grm odmah.Ove godine sam ranije jer mi je jedan,autom po njoj prošao pa sam te strgane grane zapelcala.
Hibiscus pelcam u jesen prije nego ga unesem u kuću(ak previše naraste ne može unutra pa ga rezat moram)
Fuksiju mi žao prije pa i to radim na kraju jeseni,prije nego unosim u kuću.
eto niš ne pelcam po onom kako piše.Hmm iako mi nije jasno po onome tamo kad se u stvari pelca.pr.Acer_navodno u listopadu a u zagradi piše studeni a tako za večinu piše,pa me zbunjuje.
Zbunjuju me i latinski nazivi.možda bi bilo bolje da u zagradi stoji domaći naziv
|
Objavio: andrea01
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 16:51
"Vegetativno razmnožavanje - drvenaste biljke
- mjeseci u zagradi označuju za tu vrstu mjesec kada se vegetativno razmnožava" npr. Syringa vulgaris (travanj, lipanj) ili Juniperus chinensis (rujan)
Prva biljka se razmnožava u travnju, svibnju i lipnju... zato je navedena u sva tri mjeseca (barem bi trebala biti), pogledaj malo..., a druga se razmnožava u kolovozu i rujnu... Nadam se da sam ti olakšala malo...
Hm, nazive hrvatske dosta biljki niti ja nisam baš upućena... A mogli bi i nekoga šacati kao npr. Ivana - šumara, da na neki način ubace i naše nazive...
Znam za weigeliu da je naš naziv "suručica", bar su me tako informirali...
|
Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 17:30
ahaaaaaaaaa
|
Objavio: goga
Datum objave: 24 Srpanj 2007 u 14:32
Nije baš previše bitno kad je vrijeme pelcanja navedeno u knjigama i po forumima jer svibanj u Zagorju nije isto što i svibanj u Primorju. Istina je da se neke biljke lakše zapelcaju u proljeće, neke samo zimi, no to su rijetki slučajevi.
Većina biljaka se može vegetativno razmnožavati reznicama u bilo koje doba godine ako se zna prepoznati reznica (pelcer), a postoje tri osnovne vrste:
- zelena - uzima se na početku vegetacije, grančica je zelena, savitljiva, mekana. Najbrže se zakorjenjuje ali je najpodložnija truljenju.
- poluzrela - uzima se na početku odnosno kraju ljeta, ovisno o vrsti biljke. Reznica je poludrvenasta: ne više zelena, ali još ne odrvenjela. Takve se reznice zakorjenjuju nešto malo duže, ali u većem postotku
- drvenasta - reznice su zrele, drvenaste, a uzimaju se sa biljaka kasno na jesen odnosno tijekom zime, uglavnom se sa biljke uzimaju kad već otpadne lišće i takvim reznicama treba najviše vremena da formiraju korijen
Osim reznicama biljke možemo vegetativno razmnožavati i korijenovim reznicama (samo vrste koje puštaju izdanke iz korijena i to uglavnom kasno u jesen) ali i cijepljenjem o kojem opet postoji cijela nauka itd,itd.
Usput naš naziv za weigelu je vajgela ili zanica, suručica je Spiraea.
|
Objavio: andrea01
Datum objave: 28 Srpanj 2007 u 00:38
Objavio: Lavandablue
Datum objave: 01 Svibanj 2008 u 23:32
Zna li neko kako se reznicama moze zakoreniti Glicinija
|
Objavio: SilveK
Datum objave: 02 Svibanj 2008 u 21:31
Glisinija se mora "pogrobati", tj grančicu s biljke ne odrezati, nego ju ukopati na jednom mjestu u zemlju - tu će pustiti korijenje, pa ju onda možeš odvojiti od matične biljke.
|
Objavio: Lavandablue
Datum objave: 02 Svibanj 2008 u 23:51
SilveK napisao:
Glisinija se mora "pogrobati", tj grančicu s biljke ne odrezati, nego ju ukopati na jednom mjestu u zemlju - tu će pustiti korijenje, pa ju onda možeš odvojiti od matične biljke. |
Silvek, hvala na odgovoru.
Sta da radim ako nijedna grancica ne moze da dohvati zemlju jer je glicinija vec otisla u visinu?
Jel postoji mogucnost da ce se moci zakoreniti sa nekim hormonskim prahom za zakorenjivanje ili sa vrbom u vodi?
|
Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Svibanj 2008 u 10:45
Možeš uzeti čašicu jogurta i napraviti rupu na dnu, provući grančicu kroz nju i ispuniti zemljom, zatvoriti nekom vrećicom ili sl, moze se čak i zarezati malo grančica i staviti u ranu komadić šibice ili sl, da tu ranije pusti korjenje. Čak niti ne treba biti čašica, možeš i improvizirati s vrečicom i sl.
|
Objavio: iris
Datum objave: 05 Kolovoz 2008 u 14:58
Grmovi koji se razmnožavaju poludrvenastim reznicama:
medvjetka (Arctostaphylos),
kroton (Aucuba), žutika (Berberis),
ljetni jorgovan (Buddleia), šimšir (Buxus),
neke sorte kamelija (Camelia),
tekoma (Campsis),
četkavac (Callistemon),
pavitina (Clematis),
dunjarica (Cotoneaster),
dafne (Daphne),
vrijesak (Erica),
hibiskus (Hibiscus rosa - sinensis),
božikovina (Ilex),
lovor (Laurus),
lavanda (Lavandula),
mahonija (Mahonia),
oleandar (Nerium),
pajasmin (Philadelphus),
tobirovac (Pittosporum),
ružmarin (Rosmarinus),
brnistra (Spartium junceum),
suručica (Spiraea),
dubačac (Teucrium),
lopočika (Viburnum).
http://www.hic.hr/vrt32.htm - http://www.hic.hr/vrt32.htm
-------------
|
Objavio: manči
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 00:56
Da li ste počele sa zakorijenjivanjem pelcera?
Ja sam nešto pobola lantane, plumbaga, konopljike, oleandre......
Kao 2 lantane su se primile, prave listiće i to one reznice koje su bile najviše drvenaste....vršne reznice lantane sa zelenom stabljikom izgnjile....
|
Objavio: Šeflera
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 08:45
Ja sam još proljetos "pogrobala" vrijesak koji cvate u veljači! Mislim da se već dobro zakorjenio, ali ne vidim ga od drugih biljčica! Majka mi donjela fuksijinu grančicu prije mjesec dana. Svi cvjetići su popadali (zna ona kaj joj paše) ali listići su još uvijek vrlo živi! Mislim da se i ona ljepo primila! U lipnju sam obrezala grmić šimšira i pelcere zapiknula u "rasadnik". Skroz sam već i zaboravila na njih (jer ih ne vidim od frajli) ali mislim da su se primili! Vjetar mi srušio teglu s puzavicom (sobno bilje- ne pitajte me koje ime jer neznam ) pa sam prisilno sve polomljene grančice stavila u čašu s vodom i vrbinom granom! Već su spremni za sadnju!
Kad je vrijeme za pikanje ruža ispod flaše? I kad se pelargonije pelcaju?
|
Objavio: manči
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 11:08
Pelargonije sada lovim i ukorijenjujem, one starinske crvene jer bi htjela dobiti veće grmove i otporne, hibridi mi uvijek nešto budu kilavi drugu godinu......
Po mom iskustvu 8 mj je dobar za pelargonije.....primile su mi se...5,6 komada....
I mene zanimaju ruže....znam da se na jesen stavljaju ispod pokrivala....nemam iskustvo....
|
Objavio: alisa
Datum objave: 22 Kolovoz 2008 u 18:28
Manči,ruže nije teško ispelcatt....Moja iskustva su sledeča,u ljeto bilo koji mjesec od 6.do 10.mjeseca,uzmem reznicu ruže.i to ne onu mladicu nego staru drvenastiju reznicu,i ako sam čula da se od mladica najbolje razmnože nove ruže,meni nije uspjelo.Onda tu istu reznicu položim na zemlju,bitno je da mjesto nije previše u suncu,da ima neku polusjenu(bar moja iskustva su takva),i onda obicnom baštenskom zemljom prekrijem ,lagano tu položenu grančicu ruže,kojoj sam predhodno,sve listove odsjekla,tako da na grani samo trnje ostane.....i zalijevam svaki dan po malo..i iz tog trnja meni nikne nova ruža....a u jesen.tačnije u oktobru odrežem reznice i isto tako odrezem listove,ostavim samo pri vrhu par lističa,zatim zabodem u zemlju,ne polažem kao kod predhodno objašnjenjog postupka,i stavim pvc flašu od coca cole,od 2 litra,al tako da onaj čep bude na vrhu...taj čep za pretoplih i sunčanih dana povremeno otvorim na par minuta,da bi se nova ruža navikavala na svjež zrak.....uglavnom skoro sve moje ruže su dobijene na taj način,i jako sam zadovoljna kako cvijetaju i kako su otporne.....(da ne zaboravim ,pvc flaše skidam oko 1.maja,sve zavisi od vremena,a s obzirom da ja živim u sarajevu..i maj ponekad zna biti hladan...)Uspjeh je nekih 7-8 reznica od 10,se primi)i najbitniji momenat kod ove druge vrste razmnožavanja da se ne požuri sa skidanjem flaša,i čim nastupe topliji dani da se čep otvara svaki dan po malo..meni se dešavalo da mi se reznice prime,rastu i čim skinem flaše za par dana one se osuše......nisam znala da ne treba naglo da ih šokiram skidanjem pvc flase,nego svaki dan ptvarati čep za toplijih dana da se naviknu......uuuuhhh što se ja raspisa.....nadam če da če bar nekome ovaj post bit od koristi......
|
Objavio: manči
Datum objave: 22 Kolovoz 2008 u 22:14
Ma baš ti hvala! Tvoje me iskustvo oduševilo.....znači može se već sad početi. Taj prvi način čini mi se zgodan! Može li se to raditi u nekom pitaru ili sanduku ili baš u vrtu....malo mi je problem sa održavanjem vlažnosti vrtne zemlje?
|
Objavio: alisa
Datum objave: 23 Kolovoz 2008 u 14:16
manči napisao:
Ma baš ti hvala! Tvoje me iskustvo oduševilo.....znači može se već sad početi. Taj prvi način čini mi se zgodan! Može li se to raditi u nekom pitaru ili sanduku ili baš u vrtu....malo mi je problem sa održavanjem vlažnosti vrtne zemlje?[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley20.gif" height="17" width="23" align="absmiddle" alt="Thumbs%20Up" /> |
Joj,Manči radi bih ti pokazal neke mlade ruze,al baš ovih dana sam ostala bez sredstva za slikanje ,pa dok ne kupim novi digitalac,to če pričekati....Neke koje sam jesenas stavila pod teglu vec su cvijetale,jest da se jedva vide od zemlje al su imale bar po jedan cvijetič.....Vidi nemoj ni u kakve posude da ih stavljaš,nego samo u vrt,i nema veze ako zemlja nije prevlažna,a kad smo več kod zemlje u mom vrtu je zemlja zadnjeg kvaliteta i opet uspijem,ruža je jako otporna biljka,ne brini...njima je bitno da imaju prvih dana malo vlage,ja to čašom zalijevam,onom iz koje ja pijem vodu.....znaci nije bitno da ta reznica pliva u vodi nego eto da ima pomalo vlage....vidjet ceš vrlo brzo če nici ruža....bitno je da je jako i puno ne zagrneš zemljom,moja reznica skoro da viri iz zemlje..i da joj nije bas direkt sunce citav dan a ni hlad,najbolje neka blaga polusjena.ma kad se dokopam novog digitalca uslikat cu cijeli postupak,pa češ vidjeti..tako malo brige i posla a uspijeh ne izostane,i čak ova nova ruža koju dobijem bolje je od matične biljke.....Imam jednu ruzu koja je stara jakooo,i od nje sam uzgojila 5 novih ruža,neke sam zadrzala neke poklonila,i sad su te ruže bolje i veče od same mame,njihove.... eto toliko od mene,što god te interesira pitaj.....I ja se spremam u nove pohode oživljavanja novih reznica ruža,čekam samo da naidjem na pravu u susjednim vrtovima
|
Objavio: kopriva
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 09:53
Pozdrav svima!
Posebno me raduje rasadničarstvo i stalno proučavam načine razmnožavanja za sve što mi se sviđa.
Moj prijedlog je da se ne zamarate pretjerano time što se kada razmnožava vegetativno, najbolje je to naučiti metodom pokušaja i pogreške. Naime, uglavnom mi se događa da napamet vegetativno razmnožavam biljke i gotovo sve mi uspije! Tako da se događa da su sve susjede ljubomorne... :)
Povaljenice su fantastične ako ne znate kako se nešto vegetativno razmnožava - ujesen spustite neku granu grma do tla(ako malo napukne, velika je mogućnost da će se i dalje primiti), pričvrstite je komadom/komadima žice U - profila i zatrpate zemljom. Tu bi kroz zimu biljka trebala pustiti korijen. Kada razvije korijen, raskinete vezu s matičnom biljkom i presadite mladu biljku. To odlično funkcionira s magnolijom i drenom/ svibom.
Šimšir u proljeće orežite, a uklonjene izbojke očistite od postranih listića(ostavite samo pri vrhu gnjezdašce listića) i pikirajte u zemlju. To je to!
(Navela sam ove vrste kao primjer jer me najčešće ljudi pitaju za njih kako se mogu razmnožiti vegetativno.)
|
Objavio: smrcko
Datum objave: 23 Svibanj 2009 u 13:10
Vrijeme razmnožavanja ukrasnog grmlja http://www.parkovi.com/cms/sadrzaj/177/images/full/90-100v.jpg -
Većina ukrasnog grmlja može se razmnožiti reznicama na nekoliko načina. To je takozvano vegetativno razmnožavanje.
Tri su tipa reznica: zelene, kojima razmnožavamo do sredine ljeta,
poludrvenaste, koje ubiremo do u jesen, i drvenaste, kojima
razmnožavamo većinu listopadnih vrsta, a uzimamo ih nakon opadanja
lišća, u prosincu i tijekom siječnja. Upravo je sada vrijeme za razmnožavanje
ovim posljednjim tipom tzv. drvenastim reznicama ili ključićima. U
našem rasadniku intenzivno razmnožavamo reznice Cotoneastera, nekoliko
vrsta Juniperusa, tise, a između ostalog i lavandu. Zimske reznice
uzimaju se sa središnjih dijelova jednogodišnjih izboja, grana koje su
narasle tijekom ljeta. Donji rez je ravan, 2-3 mm ispod donjeg članka,
a gornji je ukošen na suprotnu stranu pupa. Dno reznice, prije sadnje,
preporučamo umočiti u hormonski prah za poticanje bržeg i kvalitetnijeg
zakorjenjivanja. Reznice se zatim utrapljuju u vlažan pijesak i to do
polovine duljine. Tako ostaju do ožujka ili travnja, dokad se na donjem
dijelu oblikuju mladi korjenčići i reznice su tada spremne za
presadnju. Neki rodovi i vrste koje se razmnožavaju zimskim reznicama
su: Buddleia, Cotoneaster, Deutzia, Forsythia, Kerria, Lonicera
tatarica, Potentilla, Ribes, Sambucus, Salix, Spirea, Tamarix
pentandra, Weigela, te brojna crnogorica.
<> http://209.85.129.132/search?q=cache:Vtq1l5G-q8sJ:www.parkovi.com/hr/naslovna/vijesti/Vrijeme%2Brazmno%C5%BEavanja%2Bukrasnog%2Bgrmlja.html+weigela%2Brazmno%C5%BEavanje&cd=3&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&lr=lang_hr - http://209.85.129.132/search?q=cache:Vtq1l5G-q8sJ:www.parkovi.com/hr/naslovna/vijesti/Vrijeme%2Brazmno%C5%BEavanja%2Bukrasnog%2Bgrmlja.html+weigela%2Brazmno%C5%BEavanje&cd=3&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&lr=lang_hr
------------- Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
|
Objavio: jjadra
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 14:17
Djevojke, može li se sada razmnožiti ruža? U kojim je uvjetima držati?
|
Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 15:34
Gdje se može kupiti ili skinuti knjiga Abeceda vegetativnog razmnožavanja?
|
Objavio: jjadra
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 15:44
Ne mogu vjerovati da to pitaš, s obzirom da sam je prije manje od sat vremena skinula ovdje http://www.korisnaknjiga.com/abeceda-vegetativnog-razmnozavanja-e-knjiga-37 - http://www.korisnaknjiga.com/abeceda-vegetativnog-razmnozavanja-e-knjiga-37
na dnu te stranice klikneš za skidanje
|
Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 16:18
Objavio: Mira K
Datum objave: 14 Travanj 2011 u 22:30
Sada je vrijeme razmnožavanja nekin reznica. Kojih u ovo vrijeme?
|
Objavio: malikova
Datum objave: 11 Travanj 2012 u 18:32
treba mi pomoć oko grma kojeg imam u vrtu.... ne znam kako se zove, a jako bi ga voljela razmnožiti. Pokušavala sam već puno puta, ali sve neslavno evo sličice
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/misteriozni_grm/39570.aspx">
|
Objavio: malikova
Datum objave: 11 Travanj 2012 u 18:39
Pitala sma hrpu ljudi, ali nitko ne zna pa ni mama koja je isti kupila evo i listića iz bliza....
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/misteriozni_grm_/39572.aspx">
Inaće grm raste u staroj kamenoj cijevi od kanalizacije nakrcane zemljom :)
|
|