Karavla u svom Rječniku bilja naziva zvečkom, vjerojatno zbog toga što se ocvali cvijet pretvara u malu šuškavu i zveckavu skupinu ljuskica sa sjemenkama.
Evo što sam o njoj pronašla na internetu:
Katananha je zeljasta trajnica kratkog vijeka. Potječe iz jugozapanih dijelova Europe. Može narasti od 60 cm do 1 m, a punu visinu može doseći za 4 do 5 godina. Cvjeta ljeti i u ranu jesen. Lijepo izgleda u vazi, a cvjetovi se mogu i sušiti. Kao i kod drugih trajnica, redovito uklanjanje ocvalih cvjetića produžava cvatnju.
Zahtijeva sunčan položaj i kvalitetnu, dobro dreniranu zemlju, kiselu, alkalnu ili neutralnu. Na teškim, glinastim tlima životni vijek joj se skraćuje. Odlično podnosi sušu. Zimi ne bi trebala biti u jako vlažnom tlu jer bi joj mogao strunuti korijen. Iako piše da može izdržati do – 30, kažu i da bi joj zimi dobro došlo malo malča kao zaštita od hladnoće.
Ne napadaju je štetočine i bolesti, eventualno se može pojaviti pepelnica.
Nakon cvatnje, u jesen je treba odrezati do tla i u proljeće će se ponovno razviti iz korijena.
Razmnožava se sjemenom (može se sijati u bilo koje doba godine, ali najbolje je u rano proljeće) ili podjelom korijena zimi. Ako je rano posijana, cvjetat će iste godine.
Dobro je orezati je jednom za vrijeme rasta kako bi cijela biljka bila kompaktnija i čvršća.
A sada moje iskustvo:
1. Vrlo brzo niče, meni je niknula već za tjedan dana.
Klijanci katananhe
2. Kad se razvila u vrtu pa sam je presađivala na drugo mjesto, teško je to podnijela i dugo joj je trebalo da se oporavi.
3. U vrtu je prezimila bez ikakve zaštite (ova zima nije bila jaka) i prvi su se listovi pojavili već početkom ožujka.
Godinu dana stara katananha na kraju zime
4. Dobro bi bilo saditi je između biljaka koje će je pridržavati jer obrazuje velik busen (kod mene je već prvu godinu bio visok gotovo metar) i zato je osjetljiva na vjetar, tj. cijeli se busen nagne na stranu pa ne izgleda lijepo. Ja sam je morala vezati uz štap.
S obzirom da sam je uzgajala u kišnoj godini, ne mogu potvrditi podatak da dobro podnosi sušu. Vidjet ćemo kako će se ponašati ove godine.
Ako netko ima plavu, dobro bi bilo da napiše neka svoja iskustva i stavi njezinu sličicu.