Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Sabal palme

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Egzotično grmlje i drveće
Opis foruma: Egzotično grmlje i drveće koje može preživjeti u našim klimatskim zonama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5923
Datum ispisa: 21 Rujan 2024 u 22:28
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Sabal palme
Objavio: trava
Tema: Sabal palme
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 21:51
Sabal palme su porijeklom iz područja Srednje Amerike,jug Sjeverne Amerike,Karibi i sjever Južne Amerike.Ima ih desetak vrsta,od kojih neke zaslužuju pažnju ljubitelja palmi,pogotovu stoga što su jedne od rijtkih palmi koje uspješno mogu živjeti u našim klimatskom prilikama,pa čak i onima na kontinentu.Poljednjih godinu dana,došao sam sam do sjemenja viša vrsta Sabala i više -manje zadovoljan sam njihovim klijanjem i razvojem klijanaca.Do sad sam uspješno naklijao slijedeće vrste Sabala:Sabal blacburniana,S.mauritiformis,S.palmeto,S.bermudana,S.causarium,S.brazoria,imam i klijance od sjemena iz tri izvora za koje neznam koje su vrste.Jedina vrsta koju još uvijek nisam uspio "izleći" je Sabal minor,neznam u čemu je caka,zašto neće,imam sjeme iz tri različita izvora i ne ide.Ovaj posljednji je možda i najinteresantniji za vas koji ste u kontinentu jer je i najotporniji na hladoću.Zanimljiv je i zbog toga što ne pravi deblo već listove razvija iz zemlje,iz podzemnog debla,to je prilagodba tog Sabala na hladnu klimu Sjeverne amerike.Većina drugih vrsta sabala može bez problema preživjeti na našem priobalju,osim možda S.mauritiformis koji je malo osjetljiviji i vjerujem da bi mu bilo dobro samo na našim isturenijim otocima,ali probati ću i ovdje u Zadru naći mu neko toplije mjesto,uz more.Za sada su Sabali vrlo rijetko vide u našim vrtovima i parkovima.Ima nekoliko primjeraka u Botaničkom u Zagrebu,dva manja u Bibinjama,jedan ili dva u kaštelima,ali koliko ja znam ima puno klijanaca starih godinu dvije koji se spremaju za invaziju.Slika nemam ,klijanci od jednog dva lista nisu nešto za vidjeti ali koga zanima ima puno lijepih slika na internetu.



Odgovori:
Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 22:50
Bravo, trava.

Da li znaš da je sabal (Serenoa repens, sinonim s. palmeto ) ljekovita?
Upotrebljava se  kod povećane prostate, ćelavosti ali i kao afrodizijak Wink.

Pa ako bude koji klijanac viška od S. palmeto, preporučam se.
Na moru sam pa ne sumnjam da će mi uspjeti.



-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: trava
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 23:51
Serenoa repens je srodnik sabala ali je vrsta za sebe,to nije sinonim za S.palmeto,te dvije palme se potpuno razlikuju.Nažalost nemam S.repens,ali imam ga u planu za nabaviti.Za sad mi još ne treba,kosu uglavnom još imam.Wink


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 27 Travanj 2011 u 23:55
Ono s. palmeto je zapravo saw palmeto što jeste uobičajeno ime za Serenoa repens koja još ima sinonim i Sabal serrulatum.

Nisam baš neki poznavatelj palmi ali jesam poznavatelj i zaljubljenik ljekovitog bilja.
Evo gdje sam to pronašla:

http://en.wikipedia.org/wiki/Serenoa - http://en.wikipedia.org/wiki/Serenoa

http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?uid=SERENOA_REPENS&comments=1 - http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?uid=SERENOA_REPENS&comments=1





-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: natalija
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 08:33
i moje pohvale za temu Thumbs%20Up

napokon si odlučio prenijeti nama neznalicama - govorim u svoje ime, i nepoznavaocima palmi svoje znanje
...ili bar dio njega




-------------


Objavio: trava
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 21:50
Malo sam i ja pogriješio,rekao sam da su srodni ali baš i nisu,pripadaju različitim Rodovima.Eto kako kratice mogu zbuniti,obično se S. koristi kao kratica za sabal,pa sam to tako i protumačio,a i saw palmeto nije sinonim nego narodno odnosno književno ime . Serenoa repens se viđa u dva tipa,sa zelenim i sa srebrnim listovima ,vjerojatno su jednako ljekoviti.Ta palma bi lako kod nas rasla,možda jednog dana netko napravi i plantažu u svrhu iskorištavanja njenog sjemena u ljekovite svrhe.Želja mi je nabaviti taj srebrni varijetet ali nikako naletiti na neku povoljnu priliku,da je cijena povoljna a i da je sjeme sigurno svježe.Inače i mene pomalo zanima ljekovito bilje,kao i tebe Fermina,ako ti što treba iz ovih krajeva slobodno se obrati. 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 23:04
Kojih krajeva?
Ja sam na krajnjem jugu, i imam u vrtu samo jednu palmu ( mislim da je ovdje zovu žumara ili sl. ), nije ljekovita.
Rado bih imala Serenoa repens, imam 3 muškarca u kući, zlu ne trebalo.
Zanima me tvoje iskustvo sa palmama.Reci, mogu li imati povjerenja u sjeme kupljeno preko ebay-a ili amazona pa da je probam sama uzgojiti iz sjemena.
Imam loše iskustvo sa nekim sjemenkama tako nabavljenima ( na pr. Hamamelis virginiana  koja nikako da nikne ili ja ne radim kako treba).


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: trava
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 11:07
Moje dosadašnje iskustvo je da je kod nekih palmi bitno dali je sjeme svježe,Neko ima klijavost i više godina,neko mjesec dva,za serenou neznam točno,ali što je sigurno je sigurno,ti prodavači nisu uvijek pouzdani,nedavno sam kupio sjeme koje mi se čini da je već bilo na naklijavanju,pa je nakon toga prodano meni ono što nije proklijalo,našao sam više sjemenki koje su imale rupu na mjestu klice,dosada mi je najbolje klijalo sjeme koje je bilo friško,koje sam najčešće dobijao nekom razmjenom-živila razmjena!Mislim da je najbolje pratiti ponude prodavača,i kupiti sjeme koje tražimo onda kad se pojavi na listi,a to je ujedno i vrijeme kad to sjeme prirodno i sazrijeva.Najveći je problem što treba provesti dobru istragu da bi saznali kad koja vrsta sazrijeva,to je podatak koji se teško može naći u opisu vrsta.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 19:18
Kad se već toliko razbacujete sa Sabalima, nek mi netko kaže na kakvo mjesto(sunce ili sjena) posaditi Sabal minor? Od čega treba čuvati tu palmicu zimi?

-------------


Objavio: trava
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 23:10
Sabal minor podnosi dobro i sunce i zasjenu,voli pjeskovitu zemlju,može izdržati temperaturu oko -15°C,ukoliko se očekuju još niže temperature trebalo bi ga zaštiti.Nemam iskustva sa S.minorima,kao ni sa tako niskim temperaturama,ovu zimu su mi dvolisni klijanci S.blackburniane izdržali -5 -6 bez problema , bez ikakvih oštećenja,smješteni samo u zavjetrinu od bure.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 23:38
Sabal minor ne posjeduje aminokiseline koje bi ga štitile od zimskog sunca pa ga treba saditi na mjesta koja su zimi sjenovita.
Problem je sunce a ne zima.

-------------


Objavio: trava
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 23:43
A kako u Americi zimi preživljavaju u listopadnim šumama?Wink


Objavio: Božikovine
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 01:21


-------------


Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Ožujak 2012 u 22:50
Saw palmetto - Serenoa repens je baš zanimljiva palma. Nisam znala da je ljekovita. Hvala trava.

-------------
Rijeka



Objavio: palmofan
Datum objave: 12 Svibanj 2012 u 14:18
Od sabala imam zasad samo minor i blackburnianu. Nabavio sam ih tako da sam ubrao njihove sjemenke u botaničkim vrtovima u Kaštel Lukšiću i Zagrebu. LOL Blackburniana je vrsta koja je vrlo rijetka u Europi, a Botanički vrt u Zagrebu ima čak dva primjerka ove palme, od kojih jedan redovito cvjeta svake godine i kasnije ima mnogo sjemenki, pa je to prilika da se nabavi ova palma. Na samoj palmi ima dosta sjemena, a sjemena ponekad zna biti i na stazi jer padne prilikom transporta palme iz staklenika u vrt. Sjeme je okruglo, tamnosmeđe do crne boje. Prije sadnje sjemenke treba dobro očistiti od mesa i osušiti. Prije sadnje bi bilo poželjno namakati ih tri dana u blagoj otopini varikine, da se ubiju eventualne gljivice koje mogu napasti palmu prilikom nicanja. Sjeme potom treba posaditi u zemlju, držati ga na toplom mjestu i redovito održavati vlažnost zemlje. Nakon mjesec - dva palmice bi trebale nići.

Evo kako izgledaju u Botaničkom vrtu u Zagrebu:

Veći primjerak iz botaničkog vrta u Zagrebu


stablo


nešto manji primjerak iz istog vrta




I za kraj slika mog sad već skoro trogodišnjeg primjerka:



Preuzeto sa: http://palmapedia.com/index.php/topic,1218.0.html



Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 10 Kolovoz 2012 u 07:19
Ponosno njegujem moj Sabal, naravno, darak od našega dragog trave:
 
 
dragi trava, molim te reci jel da ga stavim na sunce, presadim ili nešto treće ili misliš da za svoju dob dobro izgledaWink?


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: palmofan
Datum objave: 13 Svibanj 2013 u 21:30
Koja je to vrsta sabala, najviše mi sliči na Sabal blackburniana, ali nisam posve siguran? Inače Sabal blackburniana iz botaničkog vrta u Zagrebu daje klijavo sjeme, koje su mnogi ljubitelji palmi pa tako i trava posijali i iz njih su im nikle palmice.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk